MIG/MAG- vagy ívhegesztő készülék? Melyik hegesztőgépet válassza? 

Megosztás

A hegesztés egyfajta hőkezelési módszer a fémeknél, amelynek célja a fémelemek tartós összekapcsolása. Mivel azonban különböző hegesztési módszerek léteznek, érdemes alaposan megismerned az egyes módszerek sajátosságait, mielőtt belevágnál a hegesztési munkálatokba. Vannak azonban specifikus munkakörülmények, amelyek bizonyos hegesztési módszerek alkalmazását igénylik. A megfelelő felszerelés kiválasztása is függ az ilyen feltételektől. 

Melyik hegesztőgépet válasszam?

Megosztás

A hegesztés egyfajta hőkezelési módszer a fémeknél, amelynek célja a fémelemek tartós összekapcsolása. Mivel azonban különböző hegesztési módszerek léteznek, érdemes alaposan megismerned az egyes módszerek sajátosságait, mielőtt belevágnál a hegesztési munkálatokba. Vannak azonban specifikus munkakörülmények, amelyek bizonyos hegesztési módszerek alkalmazását igénylik. A megfelelő felszerelés kiválasztása is függ az ilyen feltételektől. 

Hegesztési varratokat hozhatunk létre MIG/MAG-, WIG- és ívhegesztő eszközök segítségével. Miről szól a fent említett hegesztési módszer és milyen tulajdonságokkal rendelkeznek az ilyen hegesztőgépek? Nézzük meg. 

MIG/MAG-hegesztés 

A MIG- és a MAG-módszer esetében is a fémek olvasztóelektródákkal és védőgázokkal történő hegesztéséről van szó. A MIG-módszer (Metal Inert Gas) során inert gázokat használnak, mint például az argon vagy a hélium. A MAG-módszernél viszont (Metal Active Gas) kémiai aktív gázokat használunk, például CO2-t.  

Mindkét módszernél speciális hegesztődrótot használunk. A hegesztődrót egy tekercsre van csavarva, és a hegesztési eljárás során a MIG-hegesztőgép tartójából mozog, köszönhetően az előtoló mechanizmusnak. Az olvadt hegesztőanyag elemek és az elektróda összekeverednek, és létrehozzák az úgynevezett olvadékfürdőt. Az elektróda eltávolítása után a hőfürdő megkeményedik és kapcsolatot hoz létre egy hegesztési varrat formájában.  

Hegesztés közben védőgázt vezetünk a hegesztőpisztoly gázsugárjába. Az Ön feladata, hogy megvédje az olvasztott anyagokat az időjárási hatásoktól és lehűtse a hegesztőpisztolyt.  

Annak ellenére, hogy hasonlóságok vannak, a MIG- és MAG-hegesztési módszerek alkalmazása eltér egymástól. Az inertgázhegesztés (MIG-módszer) réz, alumínium és más nemvasfémek, valamint azok ötvözeteinek összekapcsolására használható. Az aktív védőgázok alatt történő hegesztéshez (MAG-módszerek) viszont ötvözetlen, alacsony ötvözetű és magas ötvözetű építőacélokat használnak. A MIG/MAG-hegesztést mindig beltéri körülmények között kell végezni. 

Ívhegesztés 

Az ívhegesztésnél a helyzet teljesen más. Ebben az eljárásban az úgynevezett olvadó elektródát használjuk. A hő hatására (akár 6000 K-ig), amely az elektromos ív által jön létre az elektroda magja és a hegesztett fém között, az elektroda és a csatlakoztatott anyag szélei összeolvadnak, és egy olvadékot képeznek, amely megdermedve tartós hegesztési varratot hoz létre. Egy ilyen hegesztési varratnál az alapanyag százaléka 10 és 40 % között lehet.  

Ezen felül egy ilyen hegesztési varratban a elektródaburkolat fémkomponensei is megtalálhatóak, amelyek védelmi funkciót biztosítanak. A hő hatására lebomló gázok és folyékony salak védelmet nyújtanak az ívnek az időjárási hatások ellen. Az elektród típusától függően a karbon-oxidok, szén-dioxid vagy hidrogén lehet jelen az elektród bevonatának kémiai összetételében.  

A bevonatolt elektródát a hegesztő manuálisan mozgatja a hegesztési vonal mentén, és egy bizonyos szögben helyezi el. Ebben az esetben a hegesztőívet váltóárammal vagy egyenárammal lehet ellátni, negatív vagy pozitív polaritással.  

A hegesztőívként ismert folyamat akkor kezdődik, amikor az elektróda vége összeolvad a csatlakoztatott fémmel. Egy másik ívgyújtási módszer abban rejlik, hogy az elektródacsúcsot lengetjük, miközben a hegesztendő anyagot dörzsöljük.  

A ívfényhegesztésnél az ívet a tényleges hegesztési pont előtt kell meggyújtani. Az ívkibocsátás pontja és a tényleges tervezett hegesztési munka kezdőpontja közötti távolság körülbelül 10 mm kell legyen. Ha stabilizálódik a fényív, akkor elkezdhetjük a tényleges munkát, úgy, hogy az elektródát arra a pontra helyezzük, ahol a hegesztési munkálatokat kezdeni szeretnénk. 

Egy ilyen hegesztési eljárás messze a legősibb és legnépszerűbb módszer. Nagyon népszerű mind az iparban, mind a hegesztő amatőrök körében. Ez a módszer lehetővé teszi a hegesztést minden lehetséges pozícióban. Így működik nehezen hozzáférhető helyeken.  

A széles elektródaválaszték köszönhetően ráadásul különböző anyagokat is kombinálhat, például ötvözött és ötvözetlen acélokat, öntöttvasat, nikkel vagy réz. Érdemes megemlíteni, hogy ezzel a módszerrel hatékonyan össze lehet kötni mind a vastag, mind a vékony anyagokat. A hegesztés mind belül, mind kívül megvalósítható.    

Mik az eltérések a MIG/MAG- és ívhegesztő berendezések között? 

Ha ismered a legfontosabb hegesztési módszereket, akkor érdemes vetned egy pillantást a hegesztőgépekre is. A megfelelő hegesztőgépek kiválasztása attól függ, melyik hegesztési módszert választjuk. Ezek jelentősen különböznek egymástól.  

A MIG/MAG-hegesztőgépre jellemző alapelem a védőgáz csatlakozó. A hozzá csatlakoztatott gázcső a megfelelő gázzal van összekötve egy gázpalackkal. A feldolgozás során a gáz a hegesztőpisztoly fúvókájából áramlik, így védelmet nyújt az időjárási hatások ellen. Ívhegesztő berendezésekhez nincs szükség gázcsatlakozásra, mivel az a gáz, amely az ezzel a módszerrel használt bevonatos elektróda olvadásakor szabadul fel, biztosítja a védelmet a külső tényezőkkel szemben. 

A második különbség maga a hegesztőpisztoly. A MIG/MAG-hegesztőgépek, amelyek drótelektródákat használnak, rendelkeznek egy tartóval, amely automatikusan letekercseli a dróttekercset, és ugyanolyan hosszúságban tartja azt az összekötött anyaghoz képest. Egy ívhegesztőgép hegesztőkábelje viszont rendelkezik egy vezeték végével, amely egy tartó formájában van, egy csipeszben, amelyben a bevonatolt elektróda van elhelyezve.  

Egy másik különbség a bizonyos funkciók elérhetőségében rejlik. Mivel mind a MIG/MAG-, mind a villamos ívhegesztési eljárás különböző elvek szerint és különböző elektródafajták felhasználásával történik, az egyes eljárásokhoz megfelelő eszközök is különböző funkciókkal rendelkeznek. A fényívhegesztő gépeknek jellemző „HOT START” funkció, amely gyors gyújtást tesz lehetővé és megakadályozza, hogy a hegesztési varrat a anyaghoz ragadjon, remek példa az ilyen eszközspecifikus funkciókra.  

Hozzá kell tenni, hogy vannak multifunkcionális eszközök is, amelyek ötvözik a MIG/MAG- és ívhegesztő berendezések jellemzőit. 

MIG/MAG- vagy ívhegesztő készülék? Melyiket vegyem meg? Összefoglaló 

Ahogy láthatja, vannak bizonyos feltételek, amelyek mellett a hegesztési módszereket ki kell választani. Itt nem csak az anyagokról beszélünk. Szabadban végzett munkák során könnyedén hegeszthet fényívhegesztő készülékek segítségével. Ilyen eszközök belső munkáknál is kiválóan működnek. A MIG/MAG-hegesztési eljárást azonban csak zárt helyiségekben lehet végrehajtani. Ennek oka az, hogy ezzel a módszerrel védőgázokat használunk, amelyek a szél hatására hatástalan védelmet biztosíthatnak.  

A készüléket az kiválasztott hegesztési módszerhez kell igazítani. Így lehet MIG/MAG-készüléket vásárolni, amely könnyedén csatlakoztatható egy gázpalackhoz. Ez lehetővé teszi, hogy anyagokat összekapcsoljon egy elektródával, amely hegesztődrót formájában jelenik meg. Így is hegeszthetünk bevonatos elektródával, amit egy ívhegesztő készülékhez lehet csatlakoztatni. 

Hasznos volt ez a cikk? Igen Nem

Legújabb cikkek

A legjobb módszer a nedves falak szárítására

Rossz időjárás, szivárgó tető, törött csövek vagy rossz szellőzés: A falak sokféleképpen nedvesedhetnek. Ellenőrizetlenül hagyva a…

Bővebben

Az alapvető eszköztár: alapvető eszközök minden lakástulajdonos számára 

Ha a megfelelő eszközökkel szereli fel magát, időt, pénzt és fejfájást takaríthat meg, ugyanakkor képessé válik…

Bővebben

Saját barkácsműhely kialakítása

Sok barkácsolásrajongó legnagyobb álma, hogy saját, teljesen felszerelt barkácsműhelyük legyen. Olvasson tovább, és megtudja, hogyan és…

Bővebben

Saját ágy építése – lépésről lépésre

Saját ágy megépítése nem olyan nehéz, mint amilyennek látszik. Sőt, még szórakoztató is lehet. Egy kis…

Bővebben