Gázra van szüksége a MIG/MAG és AWI hegesztési folyamatokhoz. Bemutatjuk Önt a különböző gázokkal, és kitérünk a MIG, MAG és AWI hegesztés sajátosságaira. Tippeket is adunk, hogyan kerüljük el a hibákat inertgázos hegesztéskor, és mire érdemes odafigyelni a megfelelő gázpalack kiválasztásánál.
Gázra van szüksége a MIG/MAG és AWI hegesztési folyamatokhoz. Bemutatjuk Önt a különböző gázokkal, és kitérünk a MIG, MAG és AWI hegesztés sajátosságaira. Tippeket is adunk, hogyan kerüljük el a hibákat inertgázos hegesztéskor, és mire érdemes odafigyelni a megfelelő gázpalack kiválasztásánál.
- Ezeket a gázokat hegesztésre használja
- MIG vagy MAG – hasonló hegesztési eljárás különböző fémekhez
- Melyik gázt válasszam MIG/MAG hegesztéshez?
- AWI hegesztés – inert gázos hegesztés volfrámelektródával
- AWI hegesztés – melyik gázt válasszam?
- Hogyan kerülheti el a hibákat az ívhegesztés során?
- Gázpalackok hegesztése – amit tudnia kell
Ezeket a gázokat hegesztésre használja
A hegesztőgázokat különféle iparágakban használják. A műszaki gázok meglehetősen kis csoportját képviselik, amelyek csak két típusra vagy alkalmazási területre oszthatók:
- védő és
- gyúlékony.
Az első típussal megvédi a hegesztési területet az olyan légköri hatásoktól, mint a nedvesség, nitrogén és oxigén. Mivel a légköri viszonyok gyakran befolyásolják a hegesztési folyamatot és a varrat minőségét, védőgázra van szükség. A leggyakrabban használt védőgázok a következők:
- Szén-dioxid (CO2) – megakadályozza a hegesztőpisztoly túlmelegedését, mivel hatékonyan hűti azt. A szén-dioxidnak azonban megvan az a hátránya, hogy a hegesztés során hegesztési füst és fröcskölés keletkezik. Ezért gyakran keveri más gázokkal hegesztéshez.
- Argon (Ar) – széles körben használt védőgáz a MIG és AWI hegesztésben. Védelmet nyújt az oxigén és a nitrogén ellen. Az argont nagy ionizáció jellemzi az ívben, és nagy áramerősséget tesz lehetővé.
- Nitrogén (N) – leggyakrabban ausztenites acélok hegesztésére használják. Ezzel a védőgázzal nagyobb korrózióállóságú hegesztési varratokat hozhat létre. A nitrogént külön-külön és hegesztési gázkeverék részeként is használhatja.
- Oxigén (O) – a védőgázok adaléka. Fenntartja az égést, ezáltal növeli az ív stabilitását és a hegesztési hőmérsékletet.
- A hidrogén (H) – számos előnnyel rendelkezik: pozitív hatással van a varrat minőségére, növeli az ív hőmérsékletét és felgyorsítja a hegesztési folyamatot. Általában nitrogénnel kevert gázként használják. Aktív tulajdonságainak köszönhetően elsősorban MAG hegesztésre használják.
- Hélium (He) – az inert hegesztőgáz önmagában és keverékekben (oxigénnel, szén-dioxiddal vagy argonnal) használatos. Gyorsabb hegesztési sebességet biztosít, de nehezebb az ívet kiütni. Ebben az esetben növelje az áramlást.
A második típusú gyúlékony gázokat általában anyagok – például beragadt csavarok – melegítésére használják. Fémek hegesztésére és vágására is használják. Az éghető gázok közé tartoznak:
- Acetilén (C2H2) – lángot hoz létre, amely nem teszi lehetővé a hegesztett munkadarabok oxidációját. Már kis mennyiségű oxigénnel is ég. Acél hegesztésekor acetilént használ. Mivel nehezebb a levegőnél, a föld alatt is használható.
- Propán (C3H8) – nélkülözhetetlen a keményforrasztáshoz (oxigénnel kombinálva) és forrasztáshoz (önálló gázként). Fűtésre, hegesztésre és vágásra is használják.
MIG vagy MAG – hasonló hegesztési eljárás különböző fémekhez
A MIG hegesztés és a MAG hegesztés kifejezéseket gyakran találja egy szóban MIG/MAG hegesztésként kombinálva. Ennek az az oka, hogy mindkét hegesztési folyamathoz fogyóelektródát és ugyanazt a hegesztőgépet használja. Az egyetlen különbség a MIG/MAG hegesztőgéphez használt gázban van. A hegesztőgép huzaladagolóval rendelkezik, amely a huzalelektródát a huzalorsóról a hegesztőpisztolyra táplálja. A sebesség a hegesztési áram erősségétől függ. Ha elég közel vezeti a huzalt a munkadarabhoz, az ív meggyullad. Mind az elektróda, mind a fémdarab felülete megolvad, és hegesztőmedence keletkezik. Ahogy elmozdítja a fáklyát, az olvadt fém megszilárdul, és hegesztési varrat képződik, amely összekapcsolja az anyagok széleit. A védőgáz megvédi a hegesztési varratokat a légkörben lévő olyan alkatrészektől, amelyek befolyásolják a varrat minőségét.
A MIG módszerrel könnyen oxidálható alumíniumot, rezet, titánt, magnéziumot, cirkóniumot és ezek ötvözeteit hegesztheti. Ön a MAG hegesztési eljárást ötvözetlen, gyengén ötvözött és erősen ötvözött szerkezeti acélokhoz, valamint egyéb színesfémekhez használja. A MIG/MAG hegesztés olyan szorosan összefügg, hogy csak egyetlen eszközre van szüksége. Itt megtudhatja, hogyan kell kiválasztani a gázt a MIG/MAG hegesztőgéphez.
Melyik gázt válasszam MIG/MAG hegesztéshez?
A MIG hegesztés során inert gázokat, azaz héliumot és argont vagy ezek keverékeit használjuk. Műszaki használatra megfelelő palackokba töltött gázt vigyen. Összetételük nemcsak a védőpajzs hatékonyságát, hanem a hegesztés minőségét is befolyásolja. Hegesztéskor szabályozza a gázáramlást. Csak az optimális sebesség garantálja az ív és a hegesztési medence védelmét.
A MAG hegesztéshez aktív gázokat, azaz szén-dioxidot és szén-dioxid oxigénnel és argonnal alkotott keverékeit használjuk. A szén-dioxid a legolcsóbb védőgáz, de nem mindig használható tiszta formájában. Alacsony széntartalmú (0,03%) rozsdamentes acélokhoz és erősen ötvözött rozsdamentes acélokhoz argont és oxigént tartalmazó adalékra van szükség.
AWI hegesztés – inert gázos hegesztés volfrámelektródával
A MIG hegesztés mellett a TIG hegesztés egy másik módszer, amelyhez védőgázt kell használni. Nem olvadó volfrámelektródát használ. Meggyújtja az ívet az elektróda és a munkadarab között. A hegesztés során a védőgáz lehűti az elektródát és megvédi a hegesztőmedencét a légköri szennyeződésektől. A hegesztéshez nincs szükség adalékokra, ami azt jelenti, hogy a munkadarabok kémiai összetétele nem változik. Ön is kevesebb fröccsenéssel hegeszt.
A leírt eljárást a hegesztési varrat kiváló minősége jellemzi. A TIG hegesztés különösen alkalmas alumíniumhoz (TIG AC/DC hegesztővel) és egyéb színesfémekhez, pl. Például titán, magnézium, réz és nikkel. Minden típusú acélhoz is használják.
AWI hegesztés – melyik gázt válasszam?
A TIG hegesztés megkezdésekor ki kell választania a megfelelő gázt. A legáltalánosabb válasz: inert gáz. Válasszon tiszta argont vagy argon és hélium keverékét. Ezt a keveréket elsősorban alumínium, réz és más színesfémek hegesztésére használja. A TIG- és MIG-hegesztés során nagy jelentőséget tulajdonítson a jó minőségű hegesztőgáznak. Használjon legalább 4,0 tisztaságú argont; A 4,5 és 5,0 tisztaságú gázokkal még jobb eredményeket érhet el. A gáz minősége befolyásolja a hegesztési tulajdonságokat, például a hegesztési mélységet, a fröccsenések számát és a füstképződést.
Hogyan kerülheti el a hibákat az ívhegesztés során?
Annak érdekében, hogy az inert gázzal hatékonyan és egészsége károsítása nélkül végezhessen hegesztést, mindig vegye figyelembe a következő tényezőket (itt példaként a TIG hegesztést használjuk):
- a gázfúvóka mérete
- a gáz mennyiségének meg kell felelnie a fúvókának
- optimálisan állítsa be a gázáramlást, hogy minimalizálja a fogyasztást és ne lélegezzen be túl sok gázt
- ellenőrizze a hegesztendő anyagok tisztaságát
- vezesse a hegesztőpisztolyt a megfelelő szögben, pl. B. a munkadarab felületéhez képest kb. 30°-os dőlés esetén csökkenti az anyag túlmelegedésének kockázatát
Ha odafigyel ezekre a pontokra, hatékonyabbá és biztonságosabbá teszi a hegesztőgéppel végzett munkát. Ezenkívül javítja a hegesztési varrat minőségét. Ha porózussá válik, akkor a gáz védőhatása túl alacsony volt, vagy a gáz mennyisége nem volt elegendő.
Gázpalackok hegesztése – amit tudnia kell
A hegesztőgázok minősége a közömbös gázos hegesztés alapja és végeredménye. Az optimális hegesztési eredmény érdekében gondoskodjon a megfelelő tárolásról. A legtöbb gyártó gázt kínál, pl. B. MIG/MAG hegesztőgépekhez, akár több tucat literes űrtartalmú nagynyomású palackokban. A gázpalackokon a következő jelöléseket kell feltüntetni:
- Kockázati figyelmeztetések és biztonsági ajánlások
- Figyelmeztető matrica a szállítási előírásoknak (ADR)
- a tartalom kémiai képletei
- a gáz teljes leírása és kereskedelmi neve
- Az egyes gázok EGK-száma
- A gyártó elérhetőségei
- Gyártói utasítások
Ügyeljen a palack színére, mivel ez jelzi a benne lévő gázt. A hegesztési védőgázok közül sötétzöld palackban argont, szürke palackban szén-dioxidot, fekete palackban nitrogént, barna palackban héliumot kaphatunk. A gesztenyepiros az acetilént jelenti.
A MIG, MAG vagy AWI hegesztőgépek nyomásszabályozó nélkül hatástalanok. A szabályozókkal csökkentheti a túl magas gáznyomást és állandó szinten tarthatja.
Megosztás