A napelemek jelentik minden fotovoltaikus rendszer alapját, akár rendelkeznek tárolóval, akár nem. A kialakítástól függően napelemeket használhat a tetőn, az erkélyen vagy választhat összecsukható modelleket utazáshoz vagy kempingezéshez. Bár a napelemek mérete és alkalmazási területe nagyon eltérő, egy dolog közös bennük: értékes elektromos energiát állítanak elő a napfényből!
A napelemek jelentik minden fotovoltaikus rendszer alapját, akár rendelkeznek tárolóval, akár nem. A kialakítástól függően napelemeket használhat a tetőn, az erkélyen vagy választhat összecsukható modelleket utazáshoz vagy kempingezéshez. Bár a napelemek mérete és alkalmazási területe nagyon eltérő, egy dolog közös bennük: értékes elektromos energiát állítanak elő a napfényből!
Mik azok a napelemek?
A napelemekkel a napfényt a fotovoltatikus hatás segítségével elektromos energiává alakíthatja át. A napelemes rendszerek számos napelemből állnak, amelyek félvezető anyagból, például szilíciumból készülnek. Ezeket használja fotovoltatikus rendszerekhez, több panel kombinálásával, hogy több áramot termeljen.
A napelemeket úgy tervezték, hogy a beeső napfényt a lehető leghatékonyabban használják fel. A rendszerek számos napelemből állnak, amelyeket sorosan vagy párhuzamosan vannak összekapcsolva a kívánt feszültség és áram előállítása érdekében. A napelemek által termelt elektromos áramot vagy közvetlenül használhatja, vagy akkumulátorokban tárolhatja, vagy betáplálhatja a hálózatba. Ehhez egy nagy teljesítményű inverterre van szükség, amely a termelt egyenáramot (DC) váltóárammá (AC) alakítja át.
-
Napelem inverter – Off-Grid – 1000 VA – LCD – 98% hatásfok – MPPT / UPS
90 090,00 HUF81 090,00 HUF -
Napelem inverter – hálózaton kívül – 5000 VA – LCD – 98% hatásfok – MPPT / UPS
192 990,00 HUF173 990,00 HUF -
Napelem inverter – Off-Grid – 2000 VA – LCD – 98% hatásfok – MPPT / UPS
176 990,00 HUF102 990,00 HUF
Miért éri meg napelemeket telepíteni?
Napelemek minimális karbantartást igényelnek. A legtöbb cég 20-25 év garanciát kínál termékeire. A napelemek telepítése tehát hosszú távú befektetés, amely idővel megtérül. Miért érdemes napelemekre beruházni?. A legtöbb cég 20-25 év garanciát kínál termékeire. A napelemek telepítése tehát hosszú távú befektetés, amely idővel megtérül. Miért érdemes napelemekre beruházni?
- Környezetbarát: a napelemek tiszta áramot termelnek a napfényből, amely megújuló energiaforrás. A fosszilis tüzelőanyagokkal ellentétben nem bocsátanak ki káros anyagokat, például szén-dioxidot, nitrogén-oxidot vagy kéndioxidot, amelyek szennyezik a környezetet, és hozzájárulnak a klímaváltozáshoz. A napenergia használata segít csökkenteni a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőséget és az üvegházhatású gázok kibocsátását.
- Költségek: a napelemek telepítésével csökkentheti a hálózati áramfogyasztását. A saját maga által termelt napenergiát saját szükségleteinek fedezésére használhatja, ami alacsonyabb villanyszámlát eredményez. A felesleges napenergiát betáplálhatja a közhálózatba, amiért kompenzációt kap. Bár a napelemek telepítéséhez szükséges kezdeti beruházási költség magas, hosszú távon jelentős összegeket takaríthat meg.
- Függetlenség: a napelemek fotovoltaikus rendszerbe vagy az erkélyre történő telepítésével Ön saját energiát termel, és kevésbé függ az energiaszolgáltatóktól. Ez különösen előnyös olyan régiókban, ahol az áramellátás instabil, vagy az áram ára magas. Ha napelemmel tölti fel az áramfejlesztőt, akkor még mobilisabb az energiaellátás.
Hol és hogyan használhatja a napelemeket?
A napelemek számos felhasználási lehetőséget kínálnak, talán a leggyakoribb a fotovoltaikus rendszerekben való alkalmazás. Napelemek telepíthetők házak, irodaházak, gyárak és más épületek tetejére, napenergia előállításához saját fogyasztásra, vagy az elektromos hálózatba történő betáplálásra. Egyel nagyobb léptéket képviselnek az ipari használatra szánt, számos napelemet tartalmazó naperőművek. Ezeket az erőműveket vagy a földön, vagy külön erre a célra kijelölt szabad területeken helyezik el.
A napelem rugalmas áramforrásként is kiváló. A napelemek beépíthetők utcai lámpákba, hogy napközben hasznosítani tudják a nap energiáját, éjszaka pedig áramot szolgáltassanak a lámpákhoz, amely hozzájárul az energiatakarékossághoz és lehetővé teszi az önálló világítást. Azokon a vidéki területeken, ahol nincs áramellátás, a napelemek ideálisak vízszivattyúk működtetésére, amelyeket például a mezőgazdaságban használnak. A kompakt napelemek olyan hordozható töltőkben is megtalálhatók, amelyek napenergiával töltik az okostelefonokat, a táblagépeket vagy fényképezőgépeket. A napelemes töltők lehetővé teszi az elektronikai eszközök töltését útközben, ha nincs a közelben konnektor.
Milyen napelemek léteznek?
Különböző típusú napelemek léteznek, amelyek a technológia, a napelemek szerkezete és alkalmazásuk tekintetében különböznek egymástól. Íme a leggyakoribb napelemek:
- Monokristályos napelemek – olyan napelemekből állnak, amelyek egyetlen kristályos szilíciumblokkból készülnek. Jellemző rájuk a magas hatékonyság és teljesítmény, mivel a kristályszerkezet lehetővé teszi a hatékony fényelnyelést. A monokristályos napelemek általában sötétek és egységesen feketék.
- Polikristályos napelemek – olyan napelemekből állnak, amelyek több szilíciumkristályból vannak. A polikristályos napelemek jellemzően kékes színűek, amit a többszörös kristályszerkezet okoz. A polikristályos napelemek olcsóbban előállíthatóak, mint a monokristályosok, azonban valamivel alacsonyabb hatékonyságot kínálnak.
Mindegyik típusnak megvannak a maga sajátos jellemzői, előnyei és hátrányai és alkalmazási területei. A megfelelő napelem kiválasztása olyan tényezőktől függ, mint a helyszín, a rendelkezésre álló hely, a pénzügyi lehetőségek és további specifikus követelmények.
-
Monokristályos napelem – 160 W – 22.46 V – bypass diódával
81 290,00 HUF46 090,00 HUF -
Monokristályos napelem – 100 W – 22.46 V – bypass diódával
45 090,00 HUF33 390,00 HUF -
Monokristályos napelem – 290 W – 48.38 V – bypass diódával
75 990,00 HUF68 390,00 HUF -
Monokristályos napelem – 360 W – 41.36 V – bypass diódával
91 890,00 HUF82 790,00 HUF
Melyik napelem a jobb választás: a monokristályos vagy a polikristályos?
A monokristályos és polikristályos napelemeknek is megvannak a maga előnyei. Ami a hatékonyságot illeti, az utóbbi években csökkentek a különbségek. Hasonlítsa össze a jelenlegi teljesítményadatokat, és találja meg az elképzeléseinek leginkább megfelelő modellt! Itt van néhány fontos szempont, amit figyelembe kell venni a monokristályos és polikristályos panelek értékelése során:
- Hatékonyság: a monokristályos napelemek általában magasabb hatékonyságot kínálnak a polikristályos panelekhez képest. Egységes kristályszerkezetüknek köszönhetően a monokristályos panelek több napfényt nyelnek el és alakítanak át villamos energiává, vagyis felületenként több áramot termelnek.
- Helyigény: magasabb hatásfokuknak köszönhetően a monokristályos panelek kevesebb helyet igényelnek ugyanannyi energia előállításához, mint a polikristályos panelek. Ez akkor jelent előnyt, ha csak korlátozott hely áll rendelkezésére, például egy tetőn vagy egy kis területen a napelemes telepítésére.
- Költségek: általánosságban a polikristályos panelek előállítása valamivel költséghatékonyabb, mint a monokristályos paneleké. Ha a költségvetése korlátozott, és a hely nem kritikus kérdés, a polikristályos panelek gazdaságosabb megoldást jelentenek.
- Felhasználási cél: a polikristályos napelemek kiválóak akkumulátorok töltésére, például az éjszakai áramellátáshoz, valamint kis súlyuknak köszönhetően ideálisak mobil használatra.
Hány napelemre van szüksége?
A szükséges napelemek számának kiszámítása több tényezőtől függ, beleértve az energiaigényt, a napsütéses órák számát, a napelemek hatékonyságát és a rendelkezésre álló területet.
Ha csak a napi szükségleteihez szeretne napelemeket telepíteni, akkor ehhez határozza meg a napi energiaszükségletét kilowattórában. Az elmúlt évek villanyszámlái adhatják az első támpontot. Számoljon inkább valamivel többet, hogy maradjon tartalék a további elektromos eszközök számára.
Általában több napelemre van szüksége, amelyek előállítják a napi szükségleteinek megfelelő teljesítményt. A pontos szám az egyes panelek teljesítményétől függ. Ez általában egy maximális értéknek felel meg, amelyet különböző tényezők, például az árnyékolás, a panelek igazítása, a dőlésszög és a hőmérsékletveszteségek csökkentik. Ezért jobb, ha az eredetileg számítottnál eggyel több napelemet telepítünk.
Ha nem csak a saját szükségleteit szeretné fedezni, hanem egy fogyasztói hálózatba is be akar táplálni, akkor érdemes nagyobb területeket felszerelni napelemekkel, hogy pénzt keressen a betáplálásból.
- Vákuumcsöves napkollektor – napenergiával történő hőtermelés – 15 cső – 120–150 l – 1.2 m² – -45–90 °C
- Vákuumcsöves napkollektor – napenergiával történő hőtermelés – 20 cső – 160–200 l – 1.6 m² – -45–90 °C
- Vákuumcsöves napkollektor – napenergiával történő hőtermelés – 24 cső – 200–240 l – 1.92 m² – -45–90 °C
- Vákuumcsöves napkollektor – napenergiával történő hőtermelés – 30 cső – 250–300 l – 2.4 m² – -45–90 °C
GYIK
Egy napelemmel is felmelegíthetem a vizet?
Melegvíz előállításához használjon vákuumcsöves napkollektorokat. Melegvíz előállításához szüksége van egy hőszivattyúra, amely az elektromos áramot hővé alakítja át. Ennek akkor van értelme, ha nem szeretné mindkét rendszert a tetőre telepíteni.
Megosztás