Hogyan csináljunk gyümölcsöskertet és tegyük sikeres üzletté 

Megosztás

Ha van hozzáférésed művelhető földterülethez, csábító lehet egy gyümölcsös kialakítása. Ezután eladhatod a betakarított terményeidet, vagy felhasználhatod őket lekvár, gyümölcslé vagy almabor előállításához. Olvasd el lépésről lépésre útmutatónkat, hogyan hozz létre gyümölcsöskertet vállalkozásként. 

Így indíts el egy gyümölcskertet

Megosztás

Ha van hozzáférésed művelhető földterülethez, csábító lehet egy gyümölcsös kialakítása. Ezután eladhatod a betakarított terményeidet, vagy felhasználhatod őket lekvár, gyümölcslé vagy almabor előállításához. Olvasd el lépésről lépésre útmutatónkat, hogyan hozz létre gyümölcsöskertet vállalkozásként. 

Mi az a gyümölcsöskert? 

Egy gyümölcsöskert olyan terület, ahol fákat vagy bokrokat találhatunk, amelyek ehető gyümölcsöt termelnek. Gyümölcsösöket egyéni termelők és szövetkezetek is működtethetnek, és az ilyen ültetvények lehetnek gyümölcsnövényekre specializálódva, vagy egy élelmiszertermelő üzemmel együtt működhetnek. Általában az ilyen vállalkozásoknak is vannak hűtőraktáraik. Ezek olyan létesítmények, amelyek szigorúan szabályozott paraméterekkel rendelkeznek (hőmérséklet, páratartalom), hasonlóan azokhoz, amelyek lehetővé teszik a tojások hosszú távú tárolását a baromfi farmokon. 

Ma, annak ellenére, hogy a legtöbb gyümölcsöskert kereskedelmi megközelítést választ, még mindig vannak hagyományos családi gyümölcsöskertek. Gyümölcsöt termesztenek más mezőgazdasági tevékenységek mellett, és ennek nagy része általában saját felhasználásra szánt. Csak a felesleg kerül értékesítésre, például a termelői piacokon. 

Az organikus ültetvény egy speciális típusú gyümölcsöskert. Az ilyen ökológiai gazdaságok gyakran saját termékeiket is készítik a gyümölcsből, mint például a tanúsított ökológiai lekvár, gyümölcslé, cider vagy gyümölcsborok. A növekvő fogyasztói érdeklődés, valamint az egyedi ízvilág miatt, ez lehet egy jövedelmező üzleti modell.  

Milyen nagynak kell lennie egy gyümölcsöskertnek? 

Mielőtt gyümölcsöskertet létesítenél, fontold meg, hogy ez lesz-e a fő bevételi forrásod, egy kiegészítő tevékenység, vagy talán csak saját használatra? Ezért a tervezési szakaszban figyelembe kell venni a termés hozamát (tonna/hektár). Ez eltérő lesz a specifikus típusok, sőt még a változatok esetében is.  

A mezőgazdasági gyakorlatok is nagyon fontosak, azaz. a trágyázás és más gondozási kezelések gyakorisága. Azonban a következők nagyjából becsült értékek a népszerű gyümölcsfák számára a mi éghajlatunkon: 

Tehát, amikor egy adott földterületet választasz megművelésre, azt a potenciális terméshozam szempontjából kell megtenned amely érdekel.

Mire kell odafigyelni egy gyümölcsöskert létrehozásakor? 

Amikor gyümölcsös tervezésébe kezdesz, becsüld meg ennek a vállalkozási formának a jövedelmezőségét. Vannak a közelben olyan cégek, amelyek érdeklődhetnek a terményeid iránt? Ha nem, akkor ne feledjük a szállítási költségeket, a potenciális raktárépítési (hűtőraktár) beruházásokkal kapcsolatos költségeket, és talán még a saját feldolgozó üzemébe történő befektetést is.  

Ha városi terület közelében élsz, akár közvetlenül is eladhatod, pl. a helyi piacokon. Azonban, ha messze laksz a nagyvárosoktól, ez problémásabb lehet. Amikor már beállítottad az orchard-ot, ez megnyitja az ajtót más lehetőségek előtt, mint például a méztermelés vagy a zöldségtermesztés. 

És ne feledd, hogy jó néhány évbe telik, mire elkezdesz pénzt keresni. Ebben az időszakban különféle mezőgazdasági támogatások nagyon hasznosak lesznek, különösen a választott fajták esetében. Különleges támogatási programok állnak rendelkezésre, például az ökológiai gazdálkodók számára. 

Egy másik probléma a munkaerőpiachoz való hozzáférés, mivel a gyümölcsöt általában nem lehet kombájnokkal begyűjteni. A kiszámíthatatlan helyzeteket is figyelembe kell venni. Jó termésű években az árak jelentősen alacsonyabbak lesznek. Másrészt, a rossz években (pl súlyos fagyok tavasszal) alig fogsz gyümölcsöt szüretelni. 

A megfelelő telek kiválasztása 

A baromfi farm beállítása vagy gombák termesztése e tekintetben nincsenek különleges igények. Azonban egy gyümölcsöskert esetében a helyzet nagyon más. 

A legtöbb gyümölcsfa napos, de védett területet igényel. Ez különösen fontos az alma-, barack- és sárgabarackfák számára. A legjobban a gyengéd, déli lejtőkön növekednek, és kerülni kell a fák ültetését a völgyekben a fagy okozta talajmozgások miatt, amelyek alacsonyabb hozamhoz vezetnek. Ezért a hegy- és dombvidéki területek sem lesznek megfelelőek a legtöbb fa számára, a hidegebb klíma és a mély hőmérsékleti esések miatt, még május végén vagy június elején is. 

Egy másik fontos szempont, amit érdemes szem előtt tartani, a talajvíz szintje – ez nem lehet kevesebb, mint 70-100cm a föld alatt. Az idősebb fajta fáknak akár 50cm-ig is elviselhető a szintje.  

Gyümölcsös talaj 

Gyümölcsösök a legjobban termékeny földön nőnek. A legjobb a vályogos és vályogos-homokos talaj, mérsékelten tömör. A pH értéknek körülbelül 5.5-6.5. 

Mielőtt bármilyen fát ültetnél, elő kell készítened a talajt. Szükséged lesz a föld megművelésére, és talajtömörödés esetén, mintegy 70-80 cm mély aláhúzásra lesz szükség. Egy tömörített földréteg gyakran képződik nehéz és közepesen/rosszul lecsapolódó talajban, ami gátolja a víz lefolyását és a ásványi anyagok felszívódását. 

A talajt ezután mésszel kell kezelni és foszfor-kálium műtrágyával megtermékenyíteni. Trágya, hígtrágya vagy akár gomba alapanyag is használható a talaj termékenységének javítására. 

A szabványos gyümölcsfákat 4m-enként kell ültetni, míg a félig törpe fákat 2-3m-enként. Törpe fajtákat és bokrokat helyeznek el sorokban, akár 1m távolságra egymástól. 

Gyümölcsfák típusai 

A kulcskérdés a számunkra megfelelő fajták kiválasztása. A modern fajták, bár vonzó megjelenésű és nagyon ízletes gyümölcsöt termelnek, általában sokkal érzékenyebbek a fagyra, kártevőkre és betegségekre, mint a hagyományos fajták. Az alábbiakban egy univerzális gyümölcsfajták listáját találja különböző típusú gyümölcsösök számára: 

Amikor fákat választasz gyümölcsöskertedbe, ne felejtsd el, hogy a különböző fajták nem csak a gyümölcs megjelenésében, hanem abban is különböznek, hogy mikor érnek be. Ha tervezi, hogy ökológiai gazdaságot hoz létre, akkor fontolja meg a hagyományos fajtákat is. 

Mire kell figyelni, amikor fákat vásárolsz a gyümölcsöskertedbe? 

A legjobb, ha a fákat hitelesített kertészetekből és kertközpontokból vásárolja. Általában egyéves „szűzeket” vagy oldalhajtásokkal rendelkező kétnapos fákat választanak. A palánták rendelkezhetnek nyílt gyökérrendszerrel, vagy a földbe temetett speciális, biológiailag lebomló hálóban lévő gyökerekkel. 

Figyelj oda minden kárra vagy szokatlan dologra a fákkal kapcsolatban. Sötét elszíneződés lehet a fagyás vagy betegség jele. A fertőzött palánták nem csak gyorsan elpusztulnak, de a betegséget is továbbterjesztik a többi növényre. 

Semmilyen körülmények között sem szabad, hogy a palánták kiszáradjanak és kártevők által okozott károsodást mutassanak. Tehát légy óvatos a „különleges ajánlatokkal” és alaposan vizsgáld meg minden leárazott terméket.  

Szükséges eszközök egy gyümölcsösben 

Gyümölcsös üzemeltetéséhez alapvető mezőgazdasági eszközökre lesz szükséged. Először is, szükséged lesz egy eke, kultivátor vagy talajmaró gépre, hogy előkészítsd a talajt a fák ültetéséhez. Egy traktor is jól jöhet műtrágya permetezéséhez vagy egy szekér csatlakoztatásához a betakarított gyümölcs szállításához. Más hasznos eszközök lesznek: 

Egy gyümölcsszedő is nagyon hasznos lesz. Ez a fajta berendezés különösen azokon a plantációkon használatos, amelyek a gyors feldolgozásra szánt élelmiszer- vagy gyógyszeripari alapanyagok betakarítására összpontosítanak. 

Hogyan hozzunk létre egy gyümölcsöskertet – összefoglaló 

Egy gyümölcsöskert létrehozása jó üzleti ötlet lehet. Azonban előzetesen alaposan meg kell fontolnod az üzleti profilt, kiválasztani a megfelelő fajta fákat, és előkészíteni a földet a művelésre. Ha nem vagy tapasztalt gazda, jobb lenne kisebb területtel kezdeni. És ne feledd, hogy még a kertben ültetett fák is sok almát vagy körtét hoznak közvetlen fogyasztásra vagy különféle tartósítószerek alapanyagaként. A felesleget aztán el lehetne adni, például egy termelői piacon vagy éttermeknek gyümölcs- vagy zöldségdekorációk használatával. 

Azonban egy gyümölcsöskert üzemeltetése nem egyszerű feladat és sok munkát igényel. A fák rendszeres metszést, trágyázást és védelmet igényelnek a kártevők és betegségek ellen. Néhány érzékeny fajtát meg kell védeni a fagytól is.  

Hasznos volt ez a cikk? Igen Nem

Legújabb cikkek

A legjobb módszer a nedves falak szárítására

Rossz időjárás, szivárgó tető, törött csövek vagy rossz szellőzés: A falak sokféleképpen nedvesedhetnek. Ellenőrizetlenül hagyva a…

Bővebben

Gyümölcsfák metszése: a bőséges termés kulcsa minden évben

Gyümölcsfák ültetésében gondolkodik az ingatlanán? Kifizetődő választás, de készüljön fel egy kis erőfeszítésre minden évben. A…

Bővebben

Útmutató az őszi kertészkedéshez: mit ültessünk és hogyan csináljuk a legjobban!

Az ősz a kertészeti szezon végét jelenti. Ez az évszak azonban tökéletes bizonyos kerti feladatokhoz. Itt…

Bővebben

Hogyan változtathatja meg az életét egy jakuzzi: 10 jótékony hatás a test és a lélek számára  

Ki ne élvezné a hideg napokon egy meleg fürdőt, majd egy pihentető masszázst? És mindez a…

Bővebben