A páraelszívó minden konyhában fontos szerepet játszik. A modern páraelszívók fő rendeltetésükön túl dekorációs elemként is szolgálnak. A páraelszívók többféle formában, színben és méretben kaphatók. Kiválaszthatja az anyag típusát is, az egyik legnépszerűbb a rozsdamentes acél.
A páraelszívó minden konyhában fontos szerepet játszik. A modern páraelszívók fő rendeltetésükön túl dekorációs elemként is szolgálnak. A páraelszívók többféle formában, színben és méretben kaphatók. Kiválaszthatja az anyag típusát is, az egyik legnépszerűbb a rozsdamentes acél.
A rozsdamentes acél tökéletes kereskedelmi konyhai berendezésekhez. Teljesen biztonságos, mivel étellel nincs reakció. Ezenkívül ellenáll a korróziónak, a mechanikai sérüléseknek és a maradandó alakváltozásoknak. A fenti jellemzőket figyelembe véve a rozsdamentes acél páraelszívó hosszú évekig kitart, feltéve, hogy emlékezünk a rendszeres karbantartásra. Szerencsére a rozsdamentes acélt is könnyű tisztán tartani. Íme néhány bevált otthoni módszer a rozsdamentes acél páraelszívó tisztítására.
A rozsdamentes acél páraelszívó tisztítása
Főzés vagy sütés során elkerülhetetlenek a különféle szagok, nedvesség, gőzök, zsíros lerakódások vagy akár mikroorganizmusok. Szerencsére a páraelszívók elnyelik a fentieket, így nem terjednek szét a konyhában. Ahhoz azonban, hogy megfelelően és hatékonyan működjön, létfontosságú, hogy tudja, hogyan kell tisztítani a páraelszívót.
A páraelszívó tisztítását gyakran az egyik legnehezebb és legkellemetlenebb konyhai feladatnak tekintik. Ennek egyik oka a tisztítandó szennyeződés típusa, mint például a porral borított zsír, amely a motorháztető minden elemébe kerül – a burkolattól a szűrőkig.
A rozsdamentes páraelszívót rendszeresen tisztítani kell, hiszen minél frissebb a szennyeződés, annál könnyebben eltávolítható. Ezért ha naponta használja, akkor hetente egyszer tisztítsa meg, míg ha ritkábban főz, akkor legalább havonta kétszer tisztítsa meg a páraelszívót.
A tisztítás megkezdése előtt válassza le a páraelszívót az elektromos hálózatról. Az is fontos, hogy az alatta lévő főzőlapon ne legyenek olyan edények, amelyek megnehezítenék a páraelszívóhoz való hozzáférést. Ezután szerelje le a szükséges alkatrészeket, és megfelelő tisztítószerrel alaposan tisztítsa meg. Rozsdamentes acél esetében használhat közönséges mosogatószert, de makacsabb szennyeződések esetén érdemes kipróbálni a néhány bevált módszer egyikét.
A páraelszívó tisztítása ecettel
A szennyeződés eltávolításának egyik legnépszerűbb módja a víz és az ecet. Töltsön meg egy permetezőt a két folyadék 1:1 arányú keverékével, ami megkönnyíti a permetezést a szennyezett elemekre. Hagyja hatni körülbelül 12 percig, majd alaposan dörzsölje át az egyes elemeket, például egy konyhai szivacs durva oldalával, majd törölje szárazra.
Az ecettel történő tisztítás kiválóan alkalmas a motorháztető belsejében lévő foltok eltávolítására. Jó a vastag zsírrétegek kezelésére is, amelyeket a víz és ecet keveréke gyorsan felold.
A páraelszívó tisztítása szódabikarbónával
Egy másik természetes módszer a szódabikarbónával történő tisztítás. Ehhez körülbelül 1 liter forrásban lévő vízre lesz szüksége, amibe öntsön háromnegyed pohár szódabikarbónát. Ezután az egészet összekeverve tegyük egy edénybe a szennyezett szellőzőrácsot a forrásban lévő keverékkel, és a zsír és egyéb szennyeződések mennyiségétől függően hagyjuk állni néhány percig. Amikor a szennyeződés feloldódott és a páraelszívó kellően tiszta, kiveheti és megvárhatja, míg megszárad.
A páraelszívó tisztítása olajjal
Mielőtt elkezdené a rozsdamentes acél páraelszívó tisztítását, ne feledje, hogy a zsír feloldja a zsírt. Hatékony tisztítási módszer az étolaj (vagy olívaolaj) használata. Vigye fel a szennyeződésekre egy szivaccsal, majd törölje le. Ezenkívül a szárított zsírt forró vízzel áztathatja. Ezt követően már csak a maradék szennyeződéseket kell összegyűjteni (pl. papírtörlővel), és a megtisztított elemet fényesre polírozni. Az olaj használata ezért nagyon egyszerű és rendkívül hatékony.
Az olaj használata a páraelszívó tisztításához jól használható mind a szellőzőrácsoknál, mind a burkolatnál. További előny, hogy így tisztítva a páraelszívó kifogástalan fényét őrzi meg.
A páraelszívó szűrő tisztítása
Minden páraelszívó egyik legfontosabb része maga a szűrő. A tiszta páraelszívó szűrő mindennél fontosabb, hiszen itt halmozódik fel a legtöbb szennyeződés, így ha nem távolítják el rendszeresen, megnehezítheti a levegőszűrést, sőt meg is akadályozhatja. Egyes páraelszívókban szén- vagy papírszűrők találhatók, amelyek használat után cserélhetők (könnyen beszerezhetők és speciális modellekhez dedikálnak), valamint fémszűrők, amelyek rendszeres tisztítást igényelnek.
A páraelszívó szűrők tisztításának ismerete fontos, de szerencsére ez egy egyszerű folyamat. Itt a legjobb a meleg víz konyhai mosogatószerrel. A normál mosogatószer gyorsan és hatékonyan távolítja el a zsíros maradékokat. Helyezze a szennyezett szűrőt teljesen mosogatószeres víz alá, és hagyja hatni körülbelül fél óráig.
Ezután egy kefével vagy egy konyhai szivacs durva oldalával alaposan tisztítsa meg a szűrő mindkét oldalát. Makacs szennyeződések esetén használhatja a korábban említett módszereket – szódabikarbónát, ecetet vagy étolajat. Számos modern típusú szűrő mosható mosogatógépben, ami nyilvánvalóan nagyon kényelmes és időtakarékos.
Ha mosogatógépben tisztítja a páraelszívó szűrőit, ügyeljen arra, hogy azok az alsó polcra legyenek helyezve, és a hőmérséklet ne legyen 50 Celsius-foknál magasabb.
Rozsdamentes páraelszívó tisztítása – összefoglaló
Rendszeresen tisztítsa meg a páraelszívót, mert elnyeli a főzés során keletkező füstöket és szagokat, és jobban érintkezik a szennyeződésekkel és zsíros maradványokkal, mint a konyha többi berendezése. Míg a burkolaton lévő szennyeződések jól láthatóak és könnyen eltávolíthatók a mindennapokban, addig a belső tér és a tűzhelyszűrő különös figyelmet igényel. És ne feledje – minél többet főz, annál gyakrabban kell tisztítania.
Az, hogy hogyan és mivel tisztítható a páraelszívó, az anyagtól és a felépítésétől függ. Rozsdamentes acél esetén a normál mosogatószer is megteszi, makacsabb szennyeződések esetén pedig a korábban javasolt módszereket használhatja. A rozsdamentes acél páraelszívó rendszeres tisztítása nem csak meghosszabbítja a használatot, de a tiszta páraelszívó még hosszú évekig jól fog kinézni, és dekorációs elemként szolgál majd konyhájában.
Megosztás