Nem biztos benne, hogy melyik hegesztési módszert válassza? Az alábbi cikk segít megismerni a TIG hegesztés alapjait. Megtudhatja, mely paraméterek a legfontosabbak, hogyan válasszuk ki a megfelelő berendezést, és olvassa el a hegesztők által elkövetett leggyakoribb hibákat is. A következő kérdésre is megpróbálunk választ adni: mikor alkalmazzák a TIG hegesztést?
Nem biztos benne, hogy melyik hegesztési módszert válassza? Az alábbi cikk segít megismerni a TIG hegesztés alapjait. Megtudhatja, mely paraméterek a legfontosabbak, hogyan válasszuk ki a megfelelő berendezést, és olvassa el a hegesztők által elkövetett leggyakoribb hibákat is. A következő kérdésre is megpróbálunk választ adni: mikor alkalmazzák a TIG hegesztést?
AWI hegesztési paraméterek
Ez a módszer inert gázokkal (leggyakrabban argonnal és héliummal) vagy ezek keverékével árnyékolt, nem fogyasztható volfrámelektródát használ. Az elektródák előállításához mind a tiszta volfrámot, mind az oxidokkal dúsított volfrámot használják. A színjelölések a kémiai összetételt jelzik:
- Zöld – tiszta wolframból
- Szürke – hozzáadott cérium-oxiddal (ceriated)
- Fehér – hozzáadott cirkónium-oxiddal (cirkonizált)
- Arany – hozzáadott lantán-oxiddal (lantánozott)
- Piros – hozzáadott tórium-oxiddal (tórium-oxid)
Az elektródák átmérője is eltérő. A legvékonyabb rudak 1 mm, a legvastagabbak 6,4 mm vastagok.
Az ív az elektróda és a feldolgozott anyag között üt be. Az ívhegesztési folyamat során a védőgáz lehűti az elektródát, és megvédi a hegesztőmedencét a légköri gázoktól. A folyasztószer használatának hiánya miatt az illesztési folyamat nem okoz jelentős változást az anyagok kémiai összetételében. Szintén nincs fröccsenés.
A TIG hegesztés legfontosabb paraméterei:
- Az áram típusa és intenzitása. Ehhez a módszerhez egyenáram és váltakozó áram is használható. Ha egyenáramot választ, a folyamat negatív vagy pozitív polaritású lehet. A pozitív pólushoz csatlakoztatott elektróda a csúcsot erősen felmelegíti, ami a megengedett áramerősség csökkenésére kényszeríti. Ha nagy intenzitást szeretne, akkor nagyobb átmérőjű elektródát kell használnia. A váltakozó árammal végzett hegesztés nem von maga után ilyen korlátozásokat, de ronthatja a varrat minőségét. Az áramerősség határozza meg a hegesztési mélységet és a hegesztés szélességét. Általában 5-600 A tartományban van.
- Ívfeszültség. Ez felelős a hosszáért, és a hegesztési varrat alakjáért is, a használt gáztól függően. Értéke az elektróda anyagától és a választott áramerősségtől függ.
- Hegesztési sebesség. Ez az elektróda sebessége izzó ívvel. 0,05-0,4 m/perc tartományt fed le. Az áram erősségéhez hasonlóan befolyásolja az olvadás mélységét és a hegesztési varrat szélességét. Ez nemcsak a hegesztő tapasztalatától és a hegesztési pozíciótól függ, hanem az anyag vastagságától és típusától, valamint az áramerősségtől is.
- A védőgáz típusa és áramlási sebessége. A cikk elején már említettük, hogy mennyire fontos a védőgáz. Sok kézikönyv azt javasolja, hogy a legjobb az argon 4.0 vagy annak még nagyobb tisztaságú, 4.5 és 5.0 típusai használata. Ezek nagyon jó minőségű gázok. Semleges körülmények között az áramlás általában 6-15 vagy 5-20 l / perc. A gázzal végzett munka során a minőség és a biztonság garantálása érdekében megfelelő formájú fúvókára van szükség. Ha nagyon pontosan szeretné szabályozni a gázáramlást, akkor áramlásmérővel felszerelt szabályozót kell használnia.
- A nem fogyó elektróda átmérője és típusa. A cikk elején említett elektródatípusokat az anyagtól függően kell kiválasztani. Ezért figyelembe kell venni az áram típusát, polaritását és intenzitását. A paramétereket jól bemutatják olyan kiadványokban, mint a TIG hegesztési kézikönyv, a hegesztési útmutató stb.
- A váltakozó áram egyensúlya és frekvenciája. Ezek a paraméterek a váltakozó áramú AWI-hegesztésre jellemzőek. A frekvencia 60-200 Hz (optimális tartományként gyakran 80-120 Hz javasolt). A váltakozó áram egyensúlya különösen fontos a nehezen hegeszthető alumínium feldolgozásakor. Ez befolyásolja a hőeloszlást a feldolgozott anyag és az elektróda között.
Hogyan válasszuk ki a TIG hegesztőáramot
A sok éves szakmai tapasztalattal rendelkező hegesztő intuitív módon tudja az áram beállítását. De mi van akkor, ha nincs sok tapasztalata, és nehezen tudja megbecsülni a megfelelő értéket? A próba és hiba módszer használatával sok anyagot pazarolhat el. Ilyen helyzetekben mindenképpen jól jönnek a korrelációs diagramok. Segítenek a megfelelő áram és elektróda kiválasztásában, attól függően, hogy mit hegeszt. Például: 2-3 mm vastag lágyacélhoz 60-70 A intenzitás és 2 mm átmérőjű elektróda használata szükséges. Az ilyen táblázatokat könnyen megtalálhatja a hegesztési weboldalakon, az elektródagyártók webhelyein és a technikusoknak szóló kézikönyvekben. Kezdőknek sima áramszabályozású hegesztőket ajánlunk.
AWI hegesztési kötések
A TIG módszerrel kiváló minőségű tiszta varratokat érhet el, amit sokan az egyik fő előnyének tartanak. Mindazonáltal, függetlenül attól, hogy mennyire óvatos, és milyen csatlakozási módot használ, általában a következő típusokat használják:
- Fenékcsukló. Az egyik elem vastagságát alkotó fal és a másik elem azonos fala között jön létre. Két típusa van: teljes áthatolás, amely a teljes vastagságot fedi, és részleges, csak egy részét fedő áthatolás.
- Filé ízület. Ez a varrat két nem ferde oldala közötti horonyban van kialakítva. A ferde vágás olyan vágási módszer, amelyben az él nem merőleges a feldolgozott anyag tetejére.
- Élcsatlakozás. Ez egy olyan hegesztési varrat, amely a lemez teljes vastagságát vagy annak egy részét lefedi. Éleinek hajlításából és megolvasztásából áll, kötőanyag használata nélkül. Maximum 3 mm vastagságú fémlemezekhez alkalmas.
- Furat kötés. Az egyik csatlakoztatott elemnek hosszúkás vagy kör alakú lyukkal kell rendelkeznie, amelyet kötőanyaggal töltenek ki.
- Pontos ízület. Ez a hegesztés nem igényel furatot. Az egyik lapot felolvasztjuk, majd beleolvad az alatta lévő másikba.
Gyakori hibák a TIG hegesztésnél
Az első hegesztők sok hibát elkövethetnek. Ez teljesen normális, és ennek megértése időbe telik. Az alábbiakban felsoroljuk a leggyakoribb hibákat:
- Instabil kötőanyag alkalmazás. Ha a kötőanyagot így alkalmazzuk, akkor annak rétege hibásan képződhet. Ha a hegesztési folyamat megszakad (pl. a kötőanyag érintkezik az elektródával), újraindítható. Az elektróda nedves darabját azonban le kell csiszolni, hogy a volfrám ne kerüljön a hegesztésbe. Ezután minden további külső elem nélkül tiszta lesz.
- A fáklya használatának hibája. Ne lendítsen túl szélesre. A fáklyát erőteljesen előre kell mozgatni, és hegyesszögben kell tartani.
- A folyékony hegesztés védelmének hiánya. Ha úgy dönt, hogy rövid szünetet tart, ne felejtse el védve hagyni a folyékony hegesztési varratot. Idő kell, hogy lehűljön. Később folytathatja a munkát.
- A hegesztés helytelen folytatása. A szünet után azonnal fel kell hordani a kötőanyagot, meg kell olvasztani egy medencét, és több anyagot kell biztosítani.
Ha elköveti ezeket a hibákat, akkor szabálytalan hegesztési varrat, valamint túlmelegedett lemez lesz a vége. Persze lehet így is hegeszteni, de nem lesz se szép, se esztétikus.
Mindig ügyeljen a megfelelő hegesztőáramra, gázáramra és a kötőanyag típusára. Ha ennek ellenére a varrat még porózus, ügyeljen arra, hogy az anyag jó minőségű legyen. Néha az acélt nehéz hegeszteni, és szinte lehetetlen tökéletes ívhegesztést készíteni.
Best deals
- expondo Buy now
Mikor használható AWI hegesztés?
A TIG hegesztés univerzális módszernek tekinthető. Népszerű alumínium és ötvözeteinek hegesztésére. Váltakozó áramot használnak. Az alumíniumon kívül a TIG-t más színesfémekhez is használják, mint például a magnézium, a titán, a réz és a nikkel. Alkalmas minden típusú hegeszthető acélhoz (beleértve a rozsdamentes és saválló acélokat is). Ez a módszer általában vékony lemezek, pl. autóalváz összeillesztésére javasolt. Az autóiparon kívül számos más iparágban is használják, beleértve az építőiparban (különféle csövek és csővezetékek), a légi közlekedést és még az űripart is.
AWI hegesztő
A TIG módszerrel történő hegesztéshez AWI hegesztőgépet használnak. Sok olyan modellt talál a piacon, amelyek lehetővé teszik a TIG hegesztés használatát egyen- és váltóárammal. Az ilyen szerszámok emellett lehetővé teszik a fedett elektródával történő hegesztést is. A szerszámok nagyon univerzálisak, és különféle hegesztési pozíciókban használhatók.
Hegesztőgép vásárlása előtt érdemes utánanézni a további funkcióknak, amelyek később megkönnyítik a munkát. A cikkben korábban említettük a sima áramszabályozást, amely leegyszerűsíti ennek a paraméternek a beállítását a kezdő hegesztők számára. Hasznos lehet a 2T és 4T mód közötti választás is.
A legfontosabb a hegesztési tapasztalat
A nem fogyó elektródával végzett inertgázos hegesztés alapjainak ismeretében elkezdheti összegyűjteni a szükséges eszközöket: AWI hegesztőgépet, elektródákat és egyéb szükséges AWI tartozékokat. A hegesztők sok éves tapasztalatot szereznek, ezért ne csüggedjenek a kezdeti hibák: egyenetlen varratok vagy túlmelegedett anyag. Érdemes megismerni a leggyakoribb hibákat, így könnyebben kijavíthatod a sajátodat. A tapasztalt hegesztővé válás része a folyamatos fejlesztés. Nemcsak új készségekre tesz szert, hanem a már meglévő képességeit is kihozza a legtöbbet.
Megosztás