Az utolsó finom steak is elfogyott, és a grillparti utolsó vendége hazament. Most itt az ideje a grill és grillrács népszerűtlen rendbetételének, tisztításának. És a legjobb, ha ezt azonnal vagy legkésőbb másnap megteszi, különben a szennyeződés megszárad, és egyre nehezebb lesz eltávolítani. Legyen szó szén-, villany- vagy gázgrillről: hasznos tippeket és trükköket adunk, hogyan varázsold újra (majdnem) újszerű fényt a felszerelésed. Mert először vakolsz, aztán takarítasz!
Az utolsó finom steak is elfogyott, és a grillparti utolsó vendége hazament. Most itt az ideje a grill és grillrács népszerűtlen rendbetételének, tisztításának. És a legjobb, ha ezt azonnal vagy legkésőbb másnap megteszi, különben a szennyeződés megszárad, és egyre nehezebb lesz eltávolítani. Legyen szó szén-, villany- vagy gázgrillről: hasznos tippeket és trükköket adunk, hogyan varázsold újra (majdnem) újszerű fényt a felszerelésed. Mert először vakolsz, aztán takarítasz!
- A megelőzés fél siker
- Amit ma megtehetsz…
- Makacs kosz a rozsdán? Zárja le a fedelet, kapcsolja be a grillt!
- Hogyan tisztítsuk meg a grillkeféket
- Ezek a tisztítási tippek működnek – vagy nem!
- Ne feledkezzünk meg a grillről és a fedélről sem!
- Tiszta gasztro grill tányérokat? Ezt fontos megjegyezni
- Ezért az alaposság kétszeresen kifizetődik
A megelőzés fél siker
A tisztítási folyamat egy fontos lépését még azelőtt meg kell tenni, hogy az első steak még a grillen van. Annak elkerülése érdekében, hogy túlságosan rátapadjon a grillrácsra, érdemes az egyes rudakat néhány csepp étolajjal bedörzsölni grillezés előtt. Hiszen mindig van egy kis napraforgó-, növényi- vagy olívaolaj a házban. Ehhez egyszerűen csepegtesse az étolajat egy kendőre vagy konyhai papírra, és vigye fel a tényleges tisztítás után. Ez ideiglenes, de hatékony tapadásmentes bevonatot hoz létre, úgymond. De légy óvatos! Ne használjunk túl sok olajat, hogy ne csöpögjön a parázsba.
Amit ma megtehetsz…
Legyen szó apró húsdarabokról, pácról, zsírról vagy halloumi sajt nyomairól – a grillrácsra tapad néhány ételmaradék. És mivel ezek a makacs maradványok nem csak a rács tetejére tapadnak, hanem a tényleges sütési felület aljára is, ne várjon napokat a tisztítás előtt, hanem higiéniai okokból azonnal használjon drótkefét. De mely módszerek a leghatékonyabbak az egyes grillsütők esetében, és melyek azok, amelyek egyáltalán nem károsíthatják a drága grillt?
Általános ökölszabály előzetesen: Sokkal egyszerűbb és gyorsabb a még meleg grillsütő tisztítása, mint a hideg. Ez vonatkozik a rozsdamentes acélból vagy öntöttvas grillrácsokra, valamint a professzionális gasztro grillek sima vagy barázdált sütőlapjaira.
Makacs kosz a rozsdán? Zárja le a fedelet, kapcsolja be a grillt!
Ha fedős gáz- vagy elektromos grille van, annak tisztítása hihetetlenül egyszerű: Ehhez zárja le a fedelet, és melegítse újra a grillt a legmagasabb fokozaton. A hő hatására az ételmaradék 15-20 percen belül teljesen felpörög, és csak egy halom elszenesedett fehér hamu marad. Ezután grillkefével könnyedén eltávolíthatja a hamut. Az eljárás során a rostély alatti égőfedelek egyidejűleg megtisztításra kerülnek – az úgynevezett aroma sínek. Végül törölje át egy nedves ruhával és egy kevés mosogatószerrel, és minden ismét csillogó tiszta lesz. A grillszakemberek ezt a folyamatot „tiszta égetésnek” nevezik.
Ha nem minden rozsda bomlott porrá és hamuvá az első alkalommal, ismételje meg a teljes folyamatot. Csak akkor lehet biztos abban, hogy az étel utolsó darabjait alapvetően porrá törték, ha alig vagy egyáltalán nincs füst.
Hogyan tisztítsuk meg a grillkeféket
Ennek a megközelítésnek az az előnye, hogy a fémkefe nem ragad, mert csak a poros hamut kell letörölni. Ha a grillkefe beszennyeződik, javasoljuk, hogy zsíroldó szappanos vízzel tisztítsa meg, majd öblítse le forró vízzel. És utána ne felejtsd el megszáradni! A legjobb, ha alaposan megütögeted az ecsetet, majd egy törülközőbe tekered. Hogy ne fajuljon idáig a dolog, az ecsetet a rács fedele alá helyezheti, hogy „tisztára égjen”. Ennek azonban fontos előfeltétele a hosszú és hőálló nyél. A fa fogantyúk ezért nem megfelelőek.
Ezek a tisztítási tippek működnek – vagy nem!
Egyébként, ha rendszeresen szeretnéd vízzel vagy akár mosogatógépben tisztítani a grilled, akkor hadd mondjam el: jobb, ha nem! Ha nincs szerencséje, szinte látja, hogy az egyes részek rozsdásodnak. Ezért nem jó ötlet a nagypapa trükkjeiből származó „klasszikusok”, mint például a koszos rostély egyik éjszakára nedves újságpapírba csomagolása vagy nedves fűbe fektetése.
De remélhetőleg egy dologban egyetértünk: a túl sok kémia soha nem jó! Ez vonatkozik a grillrácsok tisztítására is a piacon kapható számos agresszív vegyszeres tisztítószerrel, amelyeket nyugodtan megtehetsz. Ezért érdemes a konyhában vagy a hűtőben szétnézni, mert sok házi szer csodákra képes, és igazi „szennyirtó”:
- A kóla nem csak ízletes, de a koszos grillrács tisztítására is kiváló. A legjobb, ha az állványt 24 órára kádba helyezzük, és leöntjük elegendő kólával. A pezsgő szén-dioxid és egyéb összetevők harcolnak a szennyeződések ellen. Ezután törölje le egy nedves ruhával – kész.
- Nemcsak a jósnak van haszna a kávézaccnak, hanem egy kezdő grillmesternek is: Nyirkos szivacsot vagy rongyot nyomjon a szemcsés kávézaccba, és dörzsölje le vele a rozsdát. Látni fogja, hogy a kávézacc úgy dörzsöli le a szennyeződést, mint a csiszolópapír.
- Keverje össze a sütőport – vagy alternatívaként az univerzális szódabikarbónát – vízzel 1:1 arányban, és a masszát hámlásszerűen vigye fel a rudakba. Fél óra múlva súrolólappal alaposan törölje le a megszáradt keveréket. Annak érdekében, hogy minden sütőpormaradvány eltűnjön, hagyja pár percig tisztán égni a rácsot magas lángon.
- Ami a ropogós sütőben működik, az grillrácson is megfelel a céljának. Ezért a rácsot befújod sütőspray-vel, az egészet egy nagy zacskóba rakod, egy éjszakán át hagyod hatni, majd egy ronggyal könnyedén letörölöd a most már barna habot.
- Drótkefe helyett használhatunk jó öreg alufóliát is. Gyűrjünk össze egy nagyobb darab fóliát, és nyomjuk meg vele a ragacsos rácsot. Bár jól tisztít, az alufólia felesleges hulladékot termel, és nem tesz jót a környezetünknek!
- Maradt még egy fél hagyma a húsnyársak elkészítéséből? Majd szúrj bele egy villát, és dörzsöld le vele a rozsdát – remek bioszivacs! Fontos: A grillrácsnak még melegnek, vagy ami még jobb, forrónak kell lennie. Pozitív mellékhatása, hogy a hagymalé fertőtlenítő hatású.
- Kontakt grill – 1 x 2.200 Watt – bordázott 76 390,00 HUF
- Kontakt grill – sima – 2200 W 64 290,00 HUF
- Kontakt grill – bordázott + sima – Royal Catering – 2,200 W 78 290,00 HUF
- Kontakt grill – 1 x 2.200 Watt – bordázott 76 390,00 HUF
Ne feledkezzünk meg a grillről és a fedélről sem!
Nem elég, ha a rácsra tapad a ragacsos ételmaradék, a pác, a húsdarabok és a kiszabaduló zsír egészen a grill aljáig jut. A „tiszta égetéssel” azonban nem sokra jutsz, mivel a hő egyszerűen felfelé mozdul, és a csúnya maradványok alul tovább rothadnak. De a rács tisztításával ellentétben a grillnek mindenképpen teljesen le kell hűlnie a belső tisztítás előtt. Ellenkező esetben fájdalmas égési sérüléseket szenvedhet!
A rács megkarcolásának elkerülése érdekében ne fém dörzsölővel távolítsa el a szennyeződést, hanem inkább műanyag vagy fa spatulával. A durva tisztítás után tisztítsa meg a felületeket nem túl agresszív tisztítószerrel, amely megtámadhatja és károsíthatja az anyagot. A sütőspray itt is megfelel a céljának: egyszerűen hagyja hatni legalább 15 percig, majd törölje le.
És nem szabad elhanyagolni az olyan alkatrészeket sem, mint az oldalsó polcok vagy a zsírcsepp tálca. Gyakran elég egy nedves kendő vagy szivacs és egy zsíroldó mosószer. Ha erősebb kérgesedés van, hagyja ázni egy kicsit, majd törölje le őket kevesebb erőfeszítéssel. Az ecetes tisztítószer a rászáradt szennyeződéseket is megbízhatóan kezeli rövid ideig. Mint mindig, a karcolások elkerülése érdekében ne használjon drótkefét vagy súrolópárnát rozsdamentes acél felületeken.
A grillkeretet nem feltétlenül kell minden grillest után megtisztítani. De amikor újra eljön az idő, az üveg- vagy rozsdamentes acél tisztítószerek nagyon hatékony zsírtalanítónak bizonyulnak a külső felületeken. Természetesen a külsejét bármikor megtisztíthatjuk, de általában elég, ha a grillszezon végén, a téli tárolás előtt egyszer alaposan megcsináljuk.
Tiszta gasztro grill tányérokat? Ezt fontos megjegyezni
Teljesen másképp néznek ki a dolgok, ha a grilleket masszív grilllapokkal tisztítják, mint amilyeneket a vendéglátóiparban használnak a szigorú higiéniai előírásoknak megfelelően. Az öntöttvasból, alumíniumból vagy rozsdamentes acélból készült sima rácslapokról a durva szennyeződés eltávolításához javasoljuk, hogy óvatosan használjon puha sárgaréz sörtéjű drótkefét. Ha túl kemény sörtéjű kefét használ, a felület megkarcolódik, és a tapadásmentes bevonat tönkremegy. Ugyanez történhet erős tisztítószerek vagy akár súroló tej használatakor is.
Ehelyett egy műanyag kaparóval tolja be a zsíros ételmaradékot a zsírcsatornába, ahol egy gyűjtőfiókban gyűlik össze. Ez a tartály könnyen eltávolítható, tisztára törölhető, és gyakran akár mosogatógépben is mosható. A durva tisztítás után már csak a sütési felületet kell letörölnie egy nedves ruhával.
Öntöttvasnál fontos: Tisztítás után puha ronggyal vékony olajréteget kell felvinni és beégetni, hogy a patina megmaradjon. Ehhez a legjobb olíva- vagy növényi olajat használni. Ez azonban nem szükséges minden tisztítás után. Az öntöttvas rostélyra jellemző patinás réteg nélkül a grillezendő étel ragadna. A zsírfilm a grillrácsot is védi a korróziótól. Ha bármilyen rozsdafolt van, egyszerűen dörzsölje be hőálló étolajjal, és égesse el újra, hogy fenntartsa a tapadásmentes hatást.
A grilllapok – akár sima, akár barázdált – nagy előnye a rácsokhoz képest nyilvánvaló: Mivel sem zsír, sem ételmaradék, sem kifolyó húslé nem csöpöghet vagy hullhat a grillbe, felesleges a belső tisztítása. A barázdált tányérokról könnyebben lefolyik a zsír, ezért is tartják egészségesebb grillezési lehetőségnek. A sík panelekhez képest azonban szerkezetük miatt nehezebben tisztíthatók.
Ezért az alaposság kétszeresen kifizetődik
Még ha fárasztó és nem is igazán szórakoztató, mindig ne feledje: a grill alapos tisztítása, bármilyen trükköt és eszközt használjon, elengedhetetlen, és nem csak higiéniai szempontból. A készülék gondozásával nemcsak a grillezési eredmények minőségét őrzi meg, hanem évekkel meghosszabbítja grillje élettartamát, és megkíméli magát egy drága, új grill vásárlásától. Ha követi tippjeinket és trükkjeinket, még sokáig nagyon jól fog szórakozni a grillezőn a családjával és barátaival közös, boldog BBQ-partikon. Jó étvágyat kívánunk!
- Kontakt grill – 1 x 2.200 Watt – bordázott 76 390,00 HUF
- Kontakt grill – bordázott – időzítő – 1800 W 76 690,00 HUF
- Dupla gázgrill – 60 x 40 cm – sima – 2 x 3100 W – földgáz – 20 mbar 166 990,00 HUF
- Dupla gázgrill – 60 x 40 cm – sima/bordázott – 2 x 3100 W – földgáz – 20 mbar 169 990,00 HUF
Megosztás