A pontos súlymérés számos iparágban rendkívül fontos. A pontos eredmények elérése érdekében a mérleg jelzéseit időnként korrigálni kell a vonatkozó szabványoknak megfelelően. Tudja meg, hogyan kell ezt helyesen csinálni, és mi történhet, ha figyelmen kívül hagyja ezt a dolgot.
A pontos súlymérés számos iparágban rendkívül fontos. A pontos eredmények elérése érdekében a mérleg jelzéseit időnként korrigálni kell a vonatkozó szabványoknak megfelelően. Tudja meg, hogyan kell ezt helyesen csinálni, és mi történhet, ha figyelmen kívül hagyja ezt a dolgot.
Annak érdekében, hogy bármely mérőberendezés betöltse feladatát, a műszaki leírásban foglaltak szerint kell használni. Mindenekelőtt nem szabad a mérlegre helyezni a gyártó által megadott maximális súlyt meghaladó árut. Ezenkívül be kell tartania azt a hőmérsékleti tartományt, amelyben az adott modell használható. Például, ha a mérleget nem nulla alatti hőmérsékleten való használatra tervezték, a jelzései tévesnek bizonyulhatnak a szabadtéri téli piacokon történő kereskedés során.
Az elektronikus mérlegek könnyen megsérülnek a magas páratartalom és a víz hatására. A nehezebb körülmények között (szabadban, professzionális konyhákban stb.) használt mérlegeknek ezért vízálló IP minősítéssel kell rendelkezniük.
Miért mutatnak eltérő eredményeket az elektronikus mérlegek?
Egyes felhasználók panaszkodnak a megismételhető eredmény elérésével kapcsolatos problémákra a különböző termékekkel, amelyek pontosan ugyanazt adják. Ez azonban általában nem magának a mérlegnek a hibája, hanem a hibás mérési módszer. A pontos és egyenletes eredmények elérése érdekében a készüléket mindig tökéletesen sima felületre kell helyezni. A lemért termékeket szintén a platform közepére kell helyezni.
Még ha szigorúan betartja is a fenti ajánlásokat, a készülék pontossága idővel csökkenni fog, és végül újrakalibrálást igényel. Ez teljesen normális helyzet, és hogy milyen gyakran fordul elő, az attól függ, hogy milyen intenzíven használja a berendezést. Ezt elsősorban mindenféle ütés, valamint a készülék használati környezete (páratartalom, por, hőmérséklet-ingadozás stb.) befolyásolja.
Mi a kalibrálás? – meghatározás
A kalibrálás egy mennyiségi összehasonlítás. A maximális kapacitás értékéhez közeli tesztsúlyt helyeznek a mérlegre, és ellenőrzik a leolvasást. Ez lehetővé teszi a súlyzó mechanizmus működésének meghatározását és dokumentálását. A folyamat befejezése után tanúsítványt állítanak ki. Összehasonlítja a súlyjelzéseket a referenciaértékekkel.
Ha a hiba túl nagy, a kalibrációs teszt sikertelen lesz. Ezt követően elvégzik a szükséges beállítást, ami abból áll, hogy a jelzéseket úgy módosítják, hogy azok megfeleljenek az adott súlyhoz rendelt szabványoknak. A kalibrálási folyamatot ezután ismételjük (végre kell hajtani a sikerig), amíg a kiértékelés „átment”.
A kalibrációs tanúsítvány szigorúan meghatározott ideig érvényes, ezután a kalibrálást meg kell ismételni. Ennek az időtartamnak a hosszát az okmányt kiállító személy határozza meg kockázatértékelés alapján, azaz elsősorban a skála célja és felhasználási feltételei. Bár nincs jogilag meghatározott időszak, általános megközelítés az éves ciklusok meghatározása. Fokozott kockázat esetén ez az időtartam lerövidíthető, alacsonyabb kockázat esetén – meghosszabbítható.
A mérleget használóknak azt is figyelembe kell venniük, hogy ugyanilyen fontos a mérleg tesztelése a tervezett kalibrálási dátumok között. Ezt saját maga is megteheti, és lehetővé teszi, hogy folyamatosan észlelje a mérlegelési folyamat esetleges inkonzisztenciáit. Ez úgynevezett tesztmintákkal történik, a paraméterek specifikációnak való megfelelőségének ellenőrzésével. Például az eredmények megismételhetőségét, a centrikusságot és az érzékenységet tesztelik. Az esetleges szabálytalanságok észlelésének köszönhetően a pontatlanságok folyamatosan kiküszöbölhetők.
Ékszer mérleg kalibrálása
Az ékszermérlegek időszakos kalibrálása rendkívül fontos. Ez kézzelfogható előnyökkel jár, mivel ebben az esetben általában már kis eltérések is jelentős anyagköltségeket generálhatnak. Ez különösen igaz nemesfémek vagy drágakövek mérésére. Így a kalibrálás hiányával járó megtakarítások jelentős veszteségeket eredményezhetnek. A kalibrálás elhanyagolása a következőket is okozhatja:
- Az ellenőrzések során felmerülő problémák,
- Panaszok és visszaküldések,
- A termékek minőségének csökkenése.
Ezért a zsebmérlegeket is rendszeresen karbantartani kell, különösen azért, mert gyakran mobileszközként használják, általában gyakrabban igényelnek újrakalibrálást.
Elektronikus mérleg kalibrálás
Minden, az üzletben használt mérleget kalibrálni kell az első használatbavétel előtt. Ha hivatalos kereskedőtől vásárol berendezést, biztos lehet benne, hogy az eredmények pontosak lesznek. Az ilyen mérlegeket ellenőrizni, konfigurálni és lepecsételni kellett. Ezért nincs jogi kötelezettség az ilyen vásárolt és korábban ellenőrzött mérlegek újrakalibrálására. Ideális esetben azonban rendszeresen kell elvégeznie a kalibrálási folyamatot. Ez elsősorban a kevesebb anyagpazarlás és ezáltal a megtakarítás érdekében javasolt.
A kereskedelemben használatos mérlegeken kívül a gyógyszertárakban, orvosi létesítményekben, analitikai és gyógyszerészeti laboratóriumokban használt, szakvélemény kiadására (bíróságokon, díjak, kártérítések stb. kiszámításakor) használt mérlegek esetében is szükséges a hitelesítés. , valamint a vámtisztviselők által használt mérlegek. A belső folyamatokhoz vagy a kezdeti méréshez használt mérlegeknél nincs szükség ilyen ellenőrzésre.
Az ellenőrzést igénylő mérlegek önkalibrálása tilos, és azt csak erre felhatalmazott szervek végezhetik. A kalibrálás után az ilyen elektronikus mérlegeket még egyszer ellenőrizni kell. Ezért általában az újrakalibrálást igénylő szervizjavítások után végzik el. Fontos, hogy előzetesen ellenőrizze, hogy egy adott szerv rendelkezik-e az ellenőrzött mérleg kalibrálásához szükséges kompetenciákkal. Figyelembe kell venni, hogy az ellenőrzött mérlegeknél a mérleg esetleges sérülése esetén is célszerű szervizellenőrzést végezni, pl. leejtés következtében.
Az egyetlen eset, amikor nincs szükség újraellenőrzésre, az a belső kalibráció. Ez a mérlegen belüli szabványokkal rendelkező eszközökre vonatkozik, és automatikusan vagy egy felhatalmazott szerviz kérésére történik. A felhasználó nem férhet hozzá ezekhez a szabványokhoz.
A feltüntetett határidőket be kell tartani, mert ezek be nem tartása a berendezés blokkolását (és ezáltal leállást) és bírságot vonhat maga után.
Kalibrálási és mérési pontosság
A mérési pontosság meghatározása a kulcskérdés a skála kalibrálása során. Ezzel a paraméterrel számszerűsítheti a mérési eredményekkel kapcsolatos kétségeit.
A „Nemzetközi metrológiai szójegyzék” (VIM) 2.39. bekezdésében meghatározottak szerint a kalibrálás a következő: olyan műveletek összessége, amelyek meghatározott feltételek mellett kapcsolatot teremtenek a mérőműszer vagy mérőrendszer által jelzett mennyiségek értékei, vagy egy referenciaanyag anyagmértéke által képviselt értékek és a megfelelő szabványok által realizált értékek között.
Ezért úgy tekintjük, hogy ha a mérési pontosság nem szerepel a kalibrálási bizonyítványban, akkor azt nem megfelelően adták ki.
A mérési pontosság meghatározása meglehetősen bonyolult folyamat, és az „EURAMET cg-18” referenciadokumentum szerint kell elvégezni. A bizonytalan mérési pontosság okai között szerepel a skála típusa, a kalibráláshoz használt referencia etalon, a mérés környezete, de még a folyamat kezelője is.
Vegye figyelembe, hogy a törvényi előírásoknak megfelelően a megengedett mérési pontossági bizonytalanság nem haladhatja meg az adattáblán feltüntetett értéket. A kereskedelemben használt mérlegeknél általában nem több, mint néhány uncia.
Megfelelő kalibrálás és biztonság
Amint azt korábban említettük, a kereskedelemben használt mérlegek esetében bármilyen típusú hibás mérés költséges lehet az Ön vállalkozása számára. Ez magában foglalja az anyagi veszteségeket, valamint az esetleges kárigényekkel vagy ellenőrzésekkel kapcsolatos kérdéseket.
A gyártási folyamatokban használt nyersanyagok mérlegelésekor elkövetett hibák nagyobb gondot okozhatnak. Ezek az előállított termékek gyengébb minőségét eredményezhetik, sőt – különösen élelmiszerek vagy kozmetikumok esetében – közvetlen egészségügyi veszélyt is jelenthetnek a fogyasztó számára.
Ugyanilyen fontos a reagensek és vegyszerek mérésére szolgáló laboratóriumi mérőeszközök kalibrálása a későbbi folyamatokhoz. Ez óriási hatással van mind az elvégzett vizsgálatok pontosságára, mind a létesítmény dolgozóinak biztonságára. A hibák váratlan kémiai folyamatokhoz vezethetnek, amelyek jelentős egészségügyi és biztonsági kockázatot jelenthetnek.
Ugyanez az elv vonatkozik például a daru- vagy platformmérlegekre, amelyek nagy terheket kezelnek a raktárakban vagy az építkezéseken. A hiba itt is végzetes lehet.
Megosztás