Szépnek és robusztusnak kell lennie. A legjobb az egészben, hogy könnyen kezelhető, olcsó és kényelmes. Ha saját maga épít egy lépcsőt, sok pénzt takaríthat meg. Az építési projektnek azonban meg kell felelnie az Ön készségeinek. Mindenkinek, aki lépcsőt épít, sok mindent figyelembe kell vennie. Ezért kezdjük egy egyszerű lépcsővel. Hogyan? A következő részekből megtudhatja.
Szépnek és robusztusnak kell lennie. A legjobb az egészben, hogy könnyen kezelhető, olcsó és kényelmes. Ha saját maga épít egy lépcsőt, sok pénzt takaríthat meg. Az építési projektnek azonban meg kell felelnie az Ön készségeinek. Mindenkinek, aki lépcsőt épít, sok mindent figyelembe kell vennie. Ezért kezdjük egy egyszerű lépcsővel. Hogyan? A következő részekből megtudhatja.
Lépcső készítés saját kezűleg: hogyan lehetséges?
A lépcső legyőzi a magasságbeli különbségeket. Éppen ezért a biztonság a legfontosabb az építkezés során – akár a lakásban, akár kint a kertben, akár a ház bejáratánál. A lépcsőnek nagy terhelést is ki kell bírnia. Gyakran mászunk fel és le, nehéz bútorokat szállítunk, vagy kitesszük az időjárásnak.
Ha saját lépcsőt szeretne építeni, akkor már nagy tapasztalattal kell rendelkeznie a faépítésben és a lépcsők építésében. A nagy terhelést hordozó, összetett lépcsőket jobb szakértőkre bízni. Mostantól olyan modern készletmegoldásokat is találhat, amelyek megkönnyítik a barkácsolók számára, hogy maguk építsenek falépcsőt.
Azonban néhány lépcsőfok feljebb a teraszon vagy egy szintező lépcsőn megvalósítható projekt a barkácsrajongók számára.
Egy kis lépcsőismeret: ismernie kell ezeket a kifejezéseket
Tudja mi az a lépcsőfok? Nem? Akkor ez a rövid bevezető jó kezdet, mielőtt saját maga építene lépcsőt. A téma nagyon kiterjedt. De az edzés megéri. Így láthatja, mely részek különösen fontosak a tervezés során, és jobban megértheti a szakértők által adott információkat. Használja ezeket az alapvető szókincseket, hogy megismerkedjen a lépcsőépítéssel.
- A lépcsőház, vagy lépcsőház a lépcsőknek szánt hely.
- Két emeletet lépcső köt össze.
- Általában egy szintező lépcső köti össze a bejárati szintet az első emelettel.
- A sétavonal jelzi, hogy általában melyik utat választja a lépcsőn.
- A lépcsőfok egy sík felület a lépcső végén vagy elején.
- A lépcsőház a lépcsőház közepén lévő szabad tér, vagyis ahonnan egy lépcsőházban látható az alsó és a felső szint.
- Használja a kapaszkodót, hogy megtámassza magát, amikor fel és le lépcsőn megy.
Fontos szempontok, amikor saját maga épít falépcsőt:
- A padlómagasság az összekötendő emeletek közötti távolságot írja le.
- A legfelső lépcső a bejárat, az alsó egy lépcső kijárata.
- A futófelület, más néven futófelület szélessége, a lépcső mélysége. Legalább egy láb hosszúságot mér, hogy oldalra fordulás helyett fejjel tudjon felmenni a lépcsőn.
- A gradiens azt a magasságot írja le, amelyet egyik lépésről a másikra legyőz. Függőlegesen méred őket egyik lépésről a másikra.
- A lejtési arány a lejtőből és a futófelületből adódik. A jó arány biztonságos és kényelmes lépcsőházat biztosít.
- A lépcsősor a lépcső oldalain lévő két táblára utal. Az orcák tartják a lépéseket.
- A lépcső az a vízszintes rész, amelyre rálép.
- Az emelkedő a lépcső függőleges része. Bezárja a lépcső alatti teret. A felszálló sok, de nem az összes lépcsőn található. Fontos támasztékul szolgál a lépcsőhöz, és megakadályozza annak lefelé hajlását.
Építkezés előtt: a tervezés szabályai
Lépcsőépítési szabályok? Igen, van néhány. A legfontosabbakat a DIN 18065 szabvány tartalmazza. A szabvány tartalmazza az összes minimális és maximális méretet. Fontos tudni ezt az információt a lépcső építése előtt. Szigorúan véve ez nem jogilag kötelező érvényű szabályozás. De: a DIN 18065 szabványként szolgál az épület lépcsőinek méretére. A legtöbb szövetségi államban a műszaki építési szabályzat része. A vonatkozó állami építési előírások kiegészítik a DIN szabványt.
Az alábbi információkat találja a legfeljebb kétlakásos lakóépületekben és az apartmanokon belüli építési szabályok szerint előírt lépcsőkhöz:
- A praktikus szélességnek legalább 80 cm-nek kell lennie, vagyis az a terület, amelyet ténylegesen sétálni használ.
- A lejtésnek 14 cm és 20 cm között kell lennie.
- A futófelületnek 23 cm és 37 cm között kell lennie.
- A lejtős arányhoz a növekmény szabályával tervezzen: 2 x lejtőmagasság + futófelület = növekmény. Az 59 cm és 65 cm közötti arány kényelmes és biztonságos.
- 85-110 cm magasságban legalább az egyik oldalon biztonságos kapaszkodó szükséges. Mellesleg: A legtöbb baleset a lépcső be- és kijáratánál történik. Ezért a korlátnak körülbelül 30 cm-rel túl kell nyúlnia az utolsó lépcsőn.
- Ha a padlótól való távolság egy méternél nagyobb, akkor 90 cm magas lépcsőkorlát szükséges – mindkét oldalon.
Ezek a méretek csak egy részét képezik a szabványnak. Sokkal több információt talál, különösen, ha gyerekek is használják a lépcsőt. Kövesse ezeket az irányelveket, amikor saját lakó-, kert- vagy kültéri lépcsőit építi. Akkor a biztonságos oldalon vagy.
Készítsen saját falépcsőt: utasítások tervezéssel, számításokkal, szerszámokkal
Néhány szót előre: A lépcsőgyártás precíz mesterség. Az, hogy a szerkezet mennyire stabil, tartós és kényelmes, precíz számításokon alapul. Ezeket pedig szakembereknek kellene megvalósítaniuk. Ehhez jönnek még az építésügyi hatóság követelései. Ha továbbra is az építkezésbe szeretne belevágni, maradjon velünk.
Melyik fát választod?
Függetlenül attól, hogy saját maga épít beltéri vagy kültéri lépcsőt – győződjön meg róla, hogy kiváló minőségű fát használ. Végül is az épületnek nemcsak szépnek, hanem funkcionálisnak is kell lennie, és hosszú ideig kell tartania. A tömör fa tartós és könnyen gondozható. Ezenkívül könnyen újrafeldolgozható.
A lombhullató és tűlevelű fák faanyaga egyaránt alkalmas lépcsők készítésére. Ide tartozik a fenyő, vörösfenyő, douglas fenyő, tölgy, juhar, kőris és dió. A bükk kevésbé alkalmas, mert a fa könnyen deformálódik. A réz bükkfával és juharral azonban szép ékezeteket készíthet, például a korlát dekorációjaként. A fenyőfa különösen alkalmas az arcra. A vörösfenyő és a douglas fenyő nagyon tartós és teherbíró fának számít, míg a diófa intenzív sötét színével nyűgöz le. Ha vonzó erezetet keres, a kőrisfa ajánlott.
Egyszerre szeretne nagy teherbírást és különleges megjelenést? Ezután válasszon furnérozott fát. A speciális fa természetes furnérral, azaz vékony dekorfaréteggel van bevonva. Ezek a deszkák méretállóak és jól néznek ki. Vegye figyelembe azonban, hogy ezeket a táblákat nem lehet csiszolni. Ehelyett meglazítja és kicseréli a furnért a felületi sérülések javítása érdekében.
Keresse meg a szemeket és egyéb foltokat is, amelyek befolyásolják a deszkák szilárdságát. Itt a következő érvényes: minél kevesebb a hiba, annál tartósabb a lépcső.
A páratartalom is szerepet játszik. Győződjön meg arról, hogy a fa jól megszáradt. A 8-12% nedvességtartalmú deszkák a legjobbak. A túl nedves fa meghajlik, a túl száraz fa pedig porózussá válik.
1. lépés: Tervezze meg és számolja ki a paraméreteket
Először is számolja ki a lépcsőfokok számát. Milyen magasnak kell lennie a lépcsőnek? Ossza el ezt a számot a lejtő magasságával. 18 cm tekinthető optimálisnak. Ahhoz, hogy megbotlás nélkül tudjon mászni fel és le, a lejtőnek minden lépcsőn azonosnak kell lennie.
Most kényelmesen szeretne fel- és leszállni. Ehhez használja a fent említett kényelmi szabályt: 2 x dőlés (18 cm) + lépés. 27 cm tekinthető optimálisnak a megjelenéshez. Ha az eredmény 59-65 cm között van, akkor a lépcső kényelmes. A lépcső építése során ennek megfelelően állítsa be értékeit. A futás hosszát a lépések számának és a futófelület szélességének szorzata határozza meg.
2. lépés: Szerezze be az anyagokat
Miután kiválasztotta a fafajtát, és kiszámította a lépcső méreteit, szerezzen be elegendő anyagot a lépcsősorokhoz, emelőkhöz, lépcsőfokokhoz és korlátokhoz.
Most egy asztalos négyzet segítségével vigye át a méreteket a fatáblákra. Mindkét arcra vonatkozik a következő: a lépcső magassága és a rá merőleges lépcső. Ehhez válasszon egy 25° és 40° közötti dőlést, és először jelölje meg egymással párhuzamosan az orcák mindkét végén. Ön is előkészíti az összeszerelés lépéseit.
Szánjon időt a számításra, és fűrészelés előtt kétszer ellenőrizze le a számokat. Mindent rendben talál? Akkor mehet is a munka.
Ezekre az eszközökre van szüksége:
- Körfűrész
- Kézifűrész
- Akkus csavarhúzó
- Fa ragasztó és csavarok
Az expondo-nál megtalálja a megfelelő fűrészt az építkezéshez.
A körfűrészt használhatja a durva munkákhoz: a lépcsős vágások fűrészeléséhez. A fűrészlapot mindig a jelölések azonos oldalára helyezze. Ez pontos, egyenletes vágást biztosít – mindkét arcán.
Kézi fűrésszel fejezze be a vágásokat, amíg a fadarab ki nem jön. Ezután a darabot sablonként használhatja a további vágásokhoz.
3. lépés: Szerelje össze a lépcsőt
Csatlakoztassa a két lépcsőt egy keresztléc segítségével. Ehhez jelölje be a kívánt lépésszélességet a deszkán. Csavarozza a táblát a lépcsősorok elülső oldalaihoz a jelölések segítségével. A deszka nem csak a falépcső oldalsó részeit stabilizálja: a későbbiekben a lépcsőt a lépcsőfokba köti majd vele.
Most csatolja az első lépéseket. Kezdje a felszállókkal, hogy a megjelenés esztétikus és következetes maradjon. Csak ezután csatolja a lépéseket. Ragasztóval és csavarokkal biztos tartást és kisebb zajt biztosíthat későbbi lépcsőzéskor.
Most jön a korlát. Csavarja be az oszlopokat függőlegesen. Tipp: Kerülje a vízszintes keresztléceket, hogy a gyerekek ne használják a korlátot mászókeretként.
4. lépés: Lépcső csiszolás és festés
Végül jön a finom munka: a fa csiszolása és festése. Ez különösen akkor érdemes, ha saját maga épít egy kültéri lépcsőt. Így védheti meg munkáját az időjárástól. De az utolsó simításokkal és a gyönyörű színekkel belül is figyelemfelkeltővé varázsolhatja egyszerű falépcsőjét. Mindenesetre csökkenti a sérülések kockázatát, ha lecsiszolja a szilánkokat, sorját és apró dudorokat.
Megjegyzés: Munka előtt vegyen fel védőruházatot, például szemüveget, maszkot és kesztyűt. Csiszoláskor feltétlenül viseljen maszkot, hogy elkerülje a finom fapor belélegzését!
Homok az alacsony szemcseméretűtől a magasig. A praktikus, akkumulátoros orbitális csiszolók különösen alkalmasak sima felületekre. A legjobb, ha egy praktikus excentercsiszolót használ a korláthoz és a kapaszkodóhoz. A sarkokhoz deltacsiszolók ajánlottak.
Csiszolás után festse a kívánt színre. A massza felhordásához hengert vagy széles ecsetet ajánlunk. Fontos, hogy fához lépcsőfestéket használjon. Ügyeljen a jó szellőzésre. Vigye fel a lakkot vékonyan, két-három rétegben. Kövesse a gyártó festékére vonatkozó utasításait, és hagyja, hogy a védőréteg megfelelően megszáradjon az ott leírtak szerint.
Megosztás