Az egyes raktártípusok felépítésük, az áruk tárolásának módja, funkciója és működése tekintetében különböznek egymástól. Mi a különbség a típusok között? Miért válasszon raktártípust az üzleti tevékenysége szerint?
Az egyes raktártípusok felépítésük, az áruk tárolásának módja, funkciója és működése tekintetében különböznek egymástól. Mi a különbség a típusok között? Miért válasszon raktártípust az üzleti tevékenysége szerint?
A raktárak típusai – felépítésük szerint
Ha arra kíváncsi, hogy milyen típusú raktár felel meg az Ön vállalkozásának, először azt kell mérlegelnie, hogy milyen árut fog tárolni. Ez közvetlenül kapcsolódik ahhoz, hogy milyen típusú raktárra lesz szüksége. Ha szállítmányozási társaságot, üzletet vagy gyártó céget szeretne létrehozni, az üzleti terv elkészítésekor vegye figyelembe a tárolási igényeit.
A raktárak típusai felépítésük szerint a következőkre oszthatók:
- szabadtéri tároló – ez a típus valójában tetőfedés nélküli tárolóhely; alkalmas lesz az időjárási viszonyoknak ellenálló termékek vagy gépek tárolására; ezek lehetnek építő- vagy kertészeti anyagok, konténerek, targoncák vagy kotrók; a szabadtéri tárolás a legegyszerűbb és gyakran a legolcsóbb megoldás;
- félig nyitott raktárak – ezek telephelyén fedett szerkezetek vannak, bár falak nélkül; a félig nyitott raktárak olyan áruk tárolására használhatók, amelyek ellenállnak a hőmérséklet-ingadozásoknak, vagy kiterjedt szellőzést igényelnek, ugyanakkor védeni kell a csapadéktól;
- beltéri raktárak – ezek olyan csarnokok vagy egyéb épületek, amelyek olyan áruk tárolására szolgálnak, amelyek különleges feltételeket igényelnek a páratartalom vagy a hőmérséklet tekintetében, vagy olyan termékek, amelyeket egyszerűen nem lehet a szabadban tartani; a beltéri raktárak közé tartoznak a hűtőházak is.
Types of warehouses – by storage method
A felépítésük szerinti felosztás az áruk tárolási módját is befolyásolja. Ez a helykihasználástól függ – minél magasabban van egy adott létesítmény, annál több árut tud tárolni.
A raktártípusok szerinti felosztás a tárolási módok szerint a következőket tartalmazza:
- alacsony tárolóképességű raktárak – az árukat legfeljebb 4,2 méteres magasságban tárolják
- közepes méretű raktárak – a tároló állványok összesen 4,2-7,2 méter magasak,
- nagy tárolókapacitású raktárak – a tárolók akár 25 méter magasak is lehetnek.
Közepes vagy nagy tárolókapacitású létesítmények esetén speciális felszerelések, például kellően nagy árbocú targoncák használatára lehet szükség.
Az árukat állványokon vagy raklapokon lehet tárolni. A termékeket speciális konténerekben, például silókban vagy tartályokban is lehet tárolni.
Raktártípusok – funkció szerinti felosztás
Mindegyik raktár áru vagy berendezés tárolására szolgál, de az adott létesítmény rendeltetése az adott cég üzleti profiljától függően eltérő lehet. Emiatt a következő függvények szerinti további felosztás is használható:
- elosztó vagy válogató raktár – itt tárolják a helyiségeket használó különböző cégek termékeit; a raktári személyzet feladata az áruk összeállítása további kis- vagy nagykereskedelmi forgalmazásra;
- ipari vagy termelési raktárak – ezek olyan alkatrészek, félkész termékek és egyéb elemek tárolására szolgálnak, amelyeket egy adott cég áruk előállításához használ (például egy autóipari gyártóüzem alkatrészraktára);
- beszállító raktárak – ezek a különböző beszállítóktól származó nyersanyagok, alkatrészek és alkatrészek tárolására szolgálnak, amelyeket aztán a rendelési sorrendnek megfelelően válogatnak, összeállítanak és kiszállítanak.
A raktártípusok funkciójuk szerint is feloszthatók:
- átrakodó raktárak – kikötőkben és más szállítási csomópontokban találhatók, ahol az árukat tárolják, mielőtt más szállítóeszközre, például konténerhajóról teherautóra szállítanák;
- konténerraktárak – ahogy a neve is sugallja, az ilyen raktárakat konténerek begyűjtésére és kiszállítására használják;
- vámraktárak – olyan árukat tárolnak, amelyeket a vámhatóságnak ellenőrizni kell;
- konszignációs raktárak – ezeket gyakran olyan szervezetek használják, amelyek külföldről importálnak termékeket; jogi értelemben az különbözteti meg őket, hogy az áruk csak a raktárból történő átvételkor válnak a végső átvevő tulajdonába.
- Emelőmágnes – lapos: 600 kg / kerek: 300 kg
- Emelőmágnes – 300 kg 54 590,00 HUF
- Görgős asztal – 400 kg – 300 cm – 30 görgő – állítható magasságú 337 990,00 HUF
- Görgős bak – 67,5 – 110 cm – 60 kg – 8 görgő 19 690,00 HUF
Alapvető raktári felszerelések
Raktártípustól függetlenül a hatékony szolgáltatáshoz a megfelelő berendezésekre lesz szükség. Milyen raktári berendezésekre lesz szükség?
Mindenekelőtt olyan megoldásokat kell választania, amelyek segítik a raktárhelyiség rendben tartását. A konténerek és más hasonló felszerelések állványai, polcai vagy állványai megkönnyítik az adott tárgyak megfelelő elhelyezkedését. A raktári berendezések és megoldások használata az egészség és biztonság szempontjából is fontos – a cikkek nem maradnak heverni, jobban szétválogathatók és könnyebben megtalálhatóak lesznek.
Az olyan eszközök, mint a görgős adagolók és görgős állványok segítenek hatékonyan mozgatni az árukat egyik helyről a másikra a raktáron belül, lehetővé téve a csomagok, csövek vagy deszkák különösebb erőfeszítés nélkül és emelés nélkül mozgatását. Az adagolók és állványok leegyszerűsítik a válogatási folyamatot, és csökkentik a szétválogatott cikkek sérülésének kockázatát.
Egy másik kategória a szállításhoz használt berendezések és járművek. Ide tartoznak a targoncák, de a targoncák vagy csörlők is.
Az egészségügyi és biztonsági cikkek és berendezések szintén fontosak a raktáron belüli megfelelő biztonsági szint biztosítása érdekében. Ide tartoznak a tűzoltó készülékek, valamint az egyéni biztonsági felszerelések, például védőszemüveg vagy munkakesztyű. A kódolvasók, pántoló gépek és mérlegek is felgyorsítják a raktár mindennapi működését.
A raktárak típusai – összefoglaló
A raktártípusok nemcsak alapvető kialakításukban, hanem működési módjukban is különböznek egymástól. Akár saját raktárt szeretne létrehozni, akár raktárhelyiséget szeretne bérelni, vegye figyelembe, hogy milyen termékeket kell tárolnia, és hogyan történik a kiszállítás. Az építőanyag-raktár másképpen fog működni, mint az elektronikus berendezéseket tartalmazó raktár.
Megosztás