A fém alkatrészek hagyományos festése időigényes lehet, és folyamatosan ellenőrizni kell a felvitt festék mennyiségét. A porfestés ebben az esetben a tökéletes megoldás. De mi ez? Ezt a cikket elolvasva megtudhatjuk, hogyan kell porfestéket felvinni és milyen eszközöket kell használni.
A fém alkatrészek hagyományos festése időigényes lehet, és folyamatosan ellenőrizni kell a felvitt festék mennyiségét. A porfestés ebben az esetben a tökéletes megoldás. De mi ez? Ezt a cikket elolvasva megtudhatjuk, hogyan kell porfestéket felvinni és milyen eszközöket kell használni.
Mi az a porfestés?
A porfestés olyan módszer, amellyel felületeket, leggyakrabban fémet, bevonunk porfesték réteggel. Egy negatívan töltött festék ragaszkodik egy pozitívan töltött tárgyhoz elektrosztatikus kölcsönhatások miatt. Ezután hővel vagy ultraibolya fény segítségével kötik meg, ami tartós és egyenletesen felvitt réteget hoz létre.
Amikor információt keresel erről a módszerről, észre fogod venni, hogy néha „száraz festés”-ként is emlegetik. Ez abból adódik, hogy a folyamat nem használ hagyományos, ecsettel vagy hengerrel felvitt folyékony festékeket.
Porfestés és szórófestés
A porfestés viszonylag új megoldás, de lassan felváltja a hagyományos módszereket, mint például a szórási festés. Tehát mi a különbség?
Ahogy már említettük, a porfestés során száraz festéket használnak, amit egy speciális pisztollyal visznek fel. Az elektrosztatikának köszönhetően, a festett tárgyhoz tapad. A spray festés is használ spray pisztolyt, azzal a különbséggel, hogy azt folyékony festékhez igazították. Nagy nyomás alatt apró szín cseppeket lövell ki, amelyek a felületre kerülnek.
A porfestés és a szórófestés között a folyamat során keletkező hulladék mennyiségében van különbség. Az előbbi módszerrel újrahasznosíthatja a festéket, ami az utóbbival lehetetlen. Ezen kívül a spray festés gyakran csíkokat és cseppeket okoz, amelyek elrontják a végső hatást.
Szükséges eszközök porfestéshez
Ha el szeretnéd kezdeni a porfestési szolgáltatások kínálatát az ügyfeleidnek, szükséged lesz a szükséges festési eszközökre. A hagyományos módszerekkel ellentétben, ebben az esetben hasznát vehetjük egy egyszerű ecsetnek vagy hengernek.
Mindenekelőtt, szükség lesz egy kiváló minőségű porfesték fúvópisztolyra. Amikor a szükségleteinek megfelelő modellt választ, figyeljen arra, hogy milyen területet képes adott idő alatt lefedni. Ha azt tervezi, hogy az eszközt fémfalak vagy bútorok festésére használja, akkor szüksége lesz egy nagy teljesítményű pisztolyra, amelynek kompatibilisnek kell lennie a használni kívánt festék típusával. Természetesen további kiegészítők, mint például a cserélhető fúvókák, valamint a pisztoly súlya és alakja is fontosak. Ideális esetben könnyűnek kell lennie és jól kell illeszkednie a kezedbe, így kényelmesen használhatod hosszú órákon keresztül a festéshez.
Porszóró eszköz – 2 x 650 ml – 0,7 – 2,1 bar | Porfestő pisztoly – 2 x 400 ml – 15 – 50 psi | Porszóró eszköz – 2 x 650 ml – 0,7-2,1 bar – 30 – 50 kV | |
Kimenet | 3,2 W | – | 3,2 W |
Anyag | Alumínium és műanyag (PTFE) | Alumínium és műanyag (PTFE) | Alumínium és műanyag (PTFE) |
Átmérő, szórófej | Ø19,46 mm | Ø29,94 mm | Ø19,46 mm |
Kábel hossz | Hosszúság, lábpedál kábel: 3,04 m Hosszúság, földelő kábel: 2,41 m Hosszúság, tápkábel: 1,75 m | 1,95 m | Hosszúság, lábpedál kábel: 3,04 m Hosszúság, földelő kábel: 2,41 m Hosszúság, tápkábel: 1,75 m |
Portartály | 2 x 650 ml | 2 x 400 ml | 2 x 650 ml |
Max. viszkozitási fokozat | 400 μm; normál 20 – 80 μm | 400 μm; normál 20 – 80 μm | 400 μm; normál 20 – 80 μm |
A megfelelő festék használata egy másik kulcsfontosságú szempont, amit érdemes szem előtt tartani. Különböző típusú porfestékeket találhatsz a piacon. A legnépszerűbbek az epoxi és polimer gyantákon alapulóak. Az első változat ellenáll a mechanikai sérüléseknek és a vegyi anyagoknak, bár nem szabad napfénynek kitenni, mivel az UV-sugarak a színintenzitás elvesztését okozzák. Ezért belső használatra szánt fém bútorokhoz ajánlott.
A polimer festék is kopás- és vegyszerálló, de még ellenállóbb a napsugarakkal szemben, amelyek nem fakítják ki az ilyen festék rétegét. Általában autóalkatrészek festésére használják, pl. kerék vagy szárny, valamint más külső elemek.
Az utolsó eszköz, amire szükség lesz egy porfesték bevonat üzemben, egy kötő kemence, ami a festéket akár hozzávetőleges 200°C-ra, ami aztán megolvad és összeolvad a festett tárgy felületével, egyenletes szerkezetet létrehozva. Amikor sütőt választasz, figyelj a megfelelő légáramlásra, mert enélkül a gyógyítási folyamat nem lesz hatékony. Ami az energiaforrást illeti, választhat olaj-, gáz- és elektromos sütők között. Az első kettő gyorsan felmelegszik, míg a harmadik biztosítja a hő egyenletes eloszlását.
Ha autófesték boltot üzemeltet vagy tervez nyitni, különböző típusú festékállványokra is szüksége lesz. Univerzális modelleket találsz különböző testrészekhez, valamint kizárólag kerekekhez, lökhárítókhoz és még sok más dologhoz tervezett állványokat. Ideális esetben a festéktartó állványodnak kerekeken kellene lennie, hogy könnyebb legyen az egészet egyik munkaállomásról a másikra átvinni. Szeretnéd, hogy az ötvözött kerekeid jobban ragyogjanak, mint valaha? Tudja meg hogyan polírozzunk alumíniumot egy másik cikkünkben.
Milyen anyagra lehet porfestéket felvinni?
Ahogy már említettük, a porfestést főként fém tárgyakra és felületekre használják, elsősorban acélra és alumíniumra. Ez azoknak a vezető tulajdonságainak köszönhető, amelyek lehetővé teszik az elektrosztatika használatát. Ezen kívül, ezek a fémek ellenállnak a magas hőmérsékleteknek, amelyeknek a festéknek ki kell állnia ahhoz, hogy megkeményedjen.
Bizonyos acéltípusok esetében szükséges egy adott típusú porbevonat használata, például a horganyzott acél esetében. A festéknek tartalmaznia kell egy speciális adalékanyagot, amely lehetővé teszi a gáz hatékony kibocsátását a keményítés során a sütőben, minimalizálva a bevonat károsodásának kockázatát. További információkat olvashatsz erről az anyagról a cikkünkben az acélfajtákról és típusokról.
Mit van a nem fémből készült alkatrészekkel? Lehet őket porfestéssel is bevonni? A válasz igen, bár ez a módszer elég drága és nem mindig működik minden anyagon. Új megoldásokat keresünk az alacsony hőmérsékleti ellenállású anyagok, például a porbevonatú anyagok számára mint a műanyag, üveg, fa vagy MDF lapok. Az UV sugarakat használjuk a bevonat megkeményítésére, de ez még mindig egy kísérleti módszer.
-
Lökhárító tartó állvány- 140 kg
31 790,00 HUF27 390,00 HUF - Gépjármű festőállvány
- Szélvédőtartó állvány – 220 kg 20 490,00 HUF
-
Szélvédő tartó állvány tapadókorongal – 300 kg
34 890,00 HUF22 790,00 HUF
Porok és hátrányok a porfestésben
A porfestés előnyei között mindenekelőtt a tartóssága emelkedik ki. A használt festéktől függően nem csak a mechanikai sérülésekkel, korrózióval vagy vegyszerekkel szemben áll ellen, hanem a napfénynek is. Ennek eredményeként a felület megfelelően védett és sok éven át megőrzi színét.
A porfestési eljárás lehetővé teszi, hogy a festék egyenletesen kerüljön fel az egész tárgyra. Ez segít egyenletes színt elérni intenzívebb foltok nélkül. A folyékony festékekkel ellentétben a por nem hoz létre foltokat vagy más hibákat, így biztos lehet benne, hogy sima réteget ér el. Ráadásul, minden por, ami nem tapadt meg a felületen, összegyűjthető és újrahasznosítható más tárgyak festésére, minimalizálva ezzel a keletkező hulladék mennyiségét.
A porfestés is biztonságosabbnak tekinthető a környezet és az egészség szempontjából is, mivel nem használ káros oldószereket, ellentétben a spray festéssel. Azonban győződjön meg róla, hogy megvédi a szemét és légzőrendszerét, hogy elkerülje a por belélegzését. Ezért ajánlott védőszemüveget és maszkot viselni.
A hátrányok közé tartozik, hogy speciális porfesték fúvókát kell használni, amely nélkül nem tudja felvinni a festéket a felületre. Egy másik nehézség, hogy a terméket speciális sütőben kell meggyógyítani, ami nagyon megnehezíti a porfesték otthoni használatát. Az utolsó hátrány, hogy alaposan meg kell tisztítani és elő kell készíteni a festett felületet. Ha kihagyod ezt a lépést, akkor minden erőfeszítésed kárba veszhet.
Porcelán bevonat – összefoglaló
A porfestés rendkívül hatékony módszer a festék fém tárgyakra történő felvitelére. Nem meglepő, hogy ez a módszer felváltja a hagyományos spray festést. Ha porfestéssel szeretnél kezdeni a műhelyedben, ne felejtsd el, hogy minőségi pisztolyt, kemence sütőt és a megfelelő porfestéket válassz.
A festésen kívül más autóipari területek is érdekelnek? Használd ezt a saját előnyödre! Olvassa el cikkünket arról, hogyan nyisson autójavító műhelyt és indítsa el saját vállalkozását.
Megosztás