Plazmavágás – a fémfeldolgozás modern módszere

Megosztás

A fémlemezek, korlátok, csövek és más közönséges fémelemek feldolgozása előtt gyakran méretre vágják azokat. A rugalmas vagy fémlemez vágószerszámokat alkalmazó mechanikus és kézi módszerek mellett a plazmavágás is választható. A plazma fémvágóval vastag fémrétegek gyorsan és pontosan vághatók magas hőmérsékleten. A vágó segítségével még szűk vagy szűk helyeken is dolgozhat, így gyakorlatilag bármilyen helyzetben megmunkálhatja a fémet. 

Megosztás

A fémlemezek, korlátok, csövek és más közönséges fémelemek feldolgozása előtt gyakran méretre vágják azokat. A rugalmas vagy fémlemez vágószerszámokat alkalmazó mechanikus és kézi módszerek mellett a plazmavágás is választható. A plazma fémvágóval vastag fémrétegek gyorsan és pontosan vághatók magas hőmérsékleten. A vágó segítségével még szűk vagy szűk helyeken is dolgozhat, így gyakorlatilag bármilyen helyzetben megmunkálhatja a fémet. 

Plazmavágás – hogyan működik?

A plazmával történő vágáshoz sűrített levegő forrásra van szükség, például kompresszorra. Egyes vágógépek beépített kompresszorral rendelkeznek, így külső sűrített levegő forrás nélkül is használhatók. Az ív megütése után a sűrített levegő plazmaívet hoz létre, amely akár 30 000 °C hőmérsékleten is képes vastag fémrétegek vágására. A plazmaív egy gázzal vagy vízzel hűtött fúvókán halad át, amely felhalmozza a fém olvasztásához szükséges energiát. A plazmaív erőssége elsősorban az áramerősségtől függ. Minél nagyobb az intenzitás, annál mélyebb a bemélyedés a fémrétegben (0,5 mm-től 160 mm-ig). 

A sűrített levegő nemcsak plazmát hoz létre és lehűti a kerámia égőfejet, hanem megakadályozza, hogy a vágó a fémhez tapadjon. A plazmavágó kompresszor a horonyba fúj, így a forró olvadt fém nem rakódik rá a hegesztési varratra, és maga a horony akadályozza meg annak visszatapadását. A plazmaív V alakú rést hoz létre. 

A téglalap alakú vágás érdekében szűkebb bemenetű plazmavágót kell használni. Az ipari építőiparban gyakran használnak nagy pontosságú fémvágásra szánt gépeket. A plazmavágókba épített fejlett fúvókarendszerek felelősek a szerkezeti acél feldolgozására általánosan használt gázok, például oxigén (O2) továbbításáért. A rozsdamentes acél plazmavágásához argon és hidrogén keveréke (Ar/H2), vagy nitrogén (N2) használható. A pontosabb vágások mellett a marók tisztább éleket és nagyobb vágási sebességet tesznek lehetővé.

Mely fémekhez jó a plazmavágás?

A plazmavágó segítségével könnyen vághat vezetőképes fémeket, mint például acél, alumínium vagy réz. Először a fúvóka és az elektróda közötti segédív aktiválódik, nagyfrekvenciás gyújtással. A segédív viszonylag kis teljesítménnyel töltődik fel, de amikor megérinti a megmunkálandó fémet, a teljesítmény automatikusan a vágáshoz elegendő értékre nő. Az egyszerű fémfelületek mellett a segédívet fémhálók és akár kerítések vágására is használják. Nem kell állandóan érintkeznie a hegesztett elemmel. 

A plazmavágáshoz a sűrített levegőn kívül más gáz is kell?

A sűrített levegő általában elegendő a hagyományos plazmavágáshoz. Azonban további másodlagos gázok is használhatók, amelyeket azután a feldolgozandó fémhez kell igazítani. A vágandó felület úgynevezett „téglalapossága” bizonyos gázok körfolyamatba való integrálásával javítható. A plazmavágó gáz kémiai tulajdonságai jelentősen befolyásolhatják a vágás éleinek minőségét és meghatározhatják a szükséges erőfeszítés mértékét.

Mire kell figyelni, ha sűrített levegővel dolgozik? 

A levegő nyomása meghatározó, általában 4-5,5 bar között van. A megfelelő nyomáson túl a kompresszornak biztosítania kell a szükséges levegőmennyiséget is. Ez azonban a vágó típusától függ. Például a Stamos S-Plasma-85H modellhez 175 l/m szükséges. Ez a minimális érték ahhoz, hogy megfelelő sebességgel működjön. A plazmavágó optimális konfigurációja érdekében nyomásmérővel és nyomáscsökkentővel van felszerelve. Néha beépített kompresszorokkal vannak felszerelve. A sűrített levegő utánpótlás automatikusan a vágási folyamathoz igazodik, így nincs szükség a nyomás manuális beállítására. 

Biztonsági intézkedések plazmavágás közben

A plazmavágók viszonylag gyorsan és egyszerűen vágják a fémet. A munka megkezdése előtt azonban ügyeljen néhány biztonsági intézkedésre, tekintettel a berendezés belsejében fellépő magas hőmérsékletre és feszültségre. Mindenekelőtt megfelelő védőruházatot kell viselnie. 

Az arcvédő szükséges a szikrák és a fényes ívek elleni védelemhez, és lehetővé teszi, hogy a gyengébb látási viszonyok ellenére is közel kerülhessen a vágások közelébe, így biztosítva a maximális irányíthatóságot és pontosságot. Használhat olyan védősisakot is, amelyet a legtöbb hegesztő visel. A hegesztősisakot mindig egy kézzel kell tartani, ami egy kis hátrány. Ezek azonban feltétlenül szükségesek olyan tárgyak hegesztésekor, amelyek állandó figyelmet igényelnek. 

A hegesztőkesztyű viselése is fontos, nem csak a szikrák, hanem elsősorban az erős hő miatt. Plazmavágáskor a munkadarab puszta kézzel való érintése nagyon veszélyes lehet! Ezenkívül viseljen hegesztőkötényt, hogy megvédje magát a szikráktól és a forró fémtől. Különös figyelmet kell fordítani a környezetre és a környezetre, és a gyúlékony anyagokat és anyagokat biztonságos távolságban tárolni. A közterületeken a járókelők is ki vannak téve a hegesztés veszélyeinek, például a hegesztőívvel való közvetlen vizuális érintkezésnek. A munkahelyet a környező területtől elválasztó védőfal segít megelőzni ezt. 

Mire kell figyelni plazmavágó vásárlásakor?

400V és 230V között választhat. A 400 V-os vágógépek nagyobb áramerősséggel plazmavágást és vastagabb lapok feldolgozását teszik lehetővé. Azonban nem minden aljzat támogatja a 400 V-ot. A 230 V feszültségű plazmavágók praktikusabbak lehetnek a szabványos feszültség miatt. 

A legalább 8 méteres kábellel ellátott vágókkal sokkal kényelmesebb dolgozni, mint a 4 méteres kábelekkel. Ez pozitívan befolyásolhatja a nagy tételeken végzett munka minőségét, akár a hajóépítő iparban, akár az építkezésen. 

A plazmavágók gyakran más integrált funkciókkal is rendelkeznek, amelyek hegesztésre is használhatók, így kettő helyett egy eszközzel dolgozhat. 

Hasznos volt ez a cikk? Igen Nem

Legújabb cikkek

Melyik hegesztő sisakot érdemes választani?

A munkabiztonság kulcsfontosságú kérdés a hegesztés során. A szükséges védelmet a szaküzletekben megvásárolható hegesztősisakok biztosítják. Ahhoz…

Bővebben

Forrasztás és lágyforrasztás – az expondo útmutató

A ház körüli alkalmi munkák gyakran azt jelentik, hogy olyan dolgokat kell elvégeznünk, amelyeket általában szakembereknek…

Bővebben

A szénacél és tulajdonságai

A szénacél jelenleg nagyon széles körben használt anyag. Mind a közkedvelt hétköznapi cikkekben, mind a monumentális…

Bővebben

Fémmegmunkálás – útmutató a módszerekhez és eszközökhöz

A fémmegmunkálás olyan technikák összessége, amelyek célja a fém alakjának, valamint kémiai vagy fizikai tulajdonságainak megváltoztatása…

Bővebben