A koronavírus-járvány idején egyre többen gondolkodnak azon, hogyan kerüljék el a COVID-19 fertőzést. Ez vonatkozik mind a magánszemélyekre, mind a vállalkozókra, akiknek gyakran különféle fertőtlenítési formákat kell végrehajtaniuk ahhoz, hogy vállalkozásuk működjön. Az egyik ilyen az ózongenerátorok használata. Olvassa el ezt a cikket, és megtudja, hogyan használhatja az ózongenerátorokat a koronavírus elleni küzdelemben.
A koronavírus-járvány idején egyre többen gondolkodnak azon, hogyan kerüljék el a COVID-19 fertőzést. Ez vonatkozik mind a magánszemélyekre, mind a vállalkozókra, akiknek gyakran különféle fertőtlenítési formákat kell végrehajtaniuk ahhoz, hogy vállalkozásuk működjön. Az egyik ilyen az ózongenerátorok használata. Olvassa el ezt a cikket, és megtudja, hogyan használhatja az ózongenerátorokat a koronavírus elleni küzdelemben.
Mi az ózonkezelés?
Mielőtt rátérnénk a fő témára, nézzük meg közelebbről magát az ózonkezelést. Ez megkönnyíti a fertőtlenítési folyamat, valamint az ózon és a koronavírus közötti összefüggés megértését.
Az ózon egy nagyon reaktív gáz, amely három oxigénatomból áll, és lehet természetes és mesterséges termék is. Ez alkotja az ózonréteget, amely megvédi bolygónkat a nap káros sugárzásától. Közvetlenül vihar után érezhető – villámcsapás után a levegőben a sajátos szag az ózon. Ennek az az oka, hogy az elektromos kisülés az oxigénre hat, amely háromrészecskés formává változik.
Az ózonkezelés pedig ennek a gáznak a felhasználása helyiségek, tárgyak vagy víz tisztítására a káros mikroorganizmusoktól, penészspóráktól, allergénektől és kellemetlen szagoktól. Az ózon előállításához speciális gépeket, úgynevezett ózongenerátorokat használnak. Speciális lemezekkel vannak felszerelve, amelyeken keresztül áram folyik, ami oxigéntranszformációt okoz. A folyamat ezért nagyon hasonlít a zivatarhoz, de sokkal kisebb léptékű. Elegendő azonban az autók, lakások, várótermek, szállodai szobák vagy kórházi szobák ózonkezelésének hatékony végrehajtása.
Mi az ózonos fertőtlenítés?
Tehát mitől érdemes az ózongenerátorokkal foglalkozni? Mindenekelőtt az ózon, ha nagyon hatékony gáz, nagyon erős oxidáló tulajdonságokkal, ezért biocid hatással. Ez lehetővé teszi a mikroorganizmusok, allergének és penészspórák eltávolítását a levegőből. Jól megtisztítja a levegőt a kellemetlen állat- vagy cigarettaszagoktól.
A helyiségek ózonkezelése, és nem csak, egy nagyon precíz tisztítási módszer is, mivel a gáz olyan tereket is elér, amelyeket általában nehéz fertőtleníteni. Az ózon legnagyobb előnye azonban, hogy környezetbarát, a kezelést olyan vegyszerek használata nélkül végzik, amelyek károsak lehetnek a környezetre. Hatékonyabb is például, mint a klór.
Nem győzött? Olvassa el az Országos Egészségügyi Felügyelet tanulmányát, amely megerősíti, hogy az Ulsonix generátorral végzett ózoneljárás tökéletesen kiegészíti a hagyományos fertőtlenítési módszereket, és eltávolítja a biológiai szennyeződéseket.
A koronavírus elleni küzdelemben alkalmazott ózonkezelés. Az ózon megöli a vírusokat?
Már a koronavírus-járvány kezdetén felmerült a kérdés: az ózon megöli a vírusokat? Mint már említettük, nagyon jó eredményeket mutat a baktériumok, gombák és egyebek elleni küzdelemben. Folyamatosan kutatják a megfelelő koncentrációt, amely hasznos lenne a SARS-CoV-2 elleni küzdelemben.
Az ózongenerátorokat jelenleg elsősorban a helyiségek fertőtlenítésére használják, ami a fertőzésveszély csökkentését célozza. Sok cég vagy intézmény alkalmazza ezt a módszert irodáiban, és az üzletek, irodák, kórházak, sőt a tömegközlekedési vagy vasúti kocsik is ózonkezelést kapnak. Általában 3-4 hetente javasolt az eljárást megismételni, feltéve, hogy egyéb védekezési módokat (védőmaszkok, fertőtlenítőszerek stb.) alkalmaznak. Természetesen semmi sem akadályozza meg abban, hogy ezt gyakrabban tegye, különösen, ha COVID-19-beteg tartózkodott a szobában.
Az ózongenerátorok a lakások fertőtlenítésére is tökéletesek lehetnek a koronavírussal fertőzöttek karanténba helyezését követően. Végtére is, az elszigeteltség teljes időtartama alatt sok ember a házába van zárva, anélkül, hogy megfelelően szellőztetni tudná őket. Ez különösen nehéz őszi vagy téli hideg napokon. Ennek eredményeként a mikroorganizmusok és a penészspórák folyamatosan lebegnek a levegőben. Ezért a karantén után még az ózonkezelés is célszerű az ismételt fertőzés elkerülése érdekében.
Lakások ózonkezelése. Hogyan kell csinálni?
A karantén után nem az egyetlen olyan helyzet, amelyben jó ötlet lehet a helyiségek ózonkezelése. Mivel a gáz hatékonyan eltávolít minden szagot, alkalmas az állatszagok, az áradás utáni penész, a tűz utáni égésszag eltüntetésére is, valamint a cigarettafüst szagának megszüntetésére is. A kívánt hatás eléréséhez azonban számos ajánlást kell követnie, különben minden erőfeszítése kárba megy.
Először is tudnia kell, melyik ózongenerátort válassza. Sok múlik a helyiség méretén, hiszen a generátorok elsősorban az ózontermelés hatékonyságában térnek el egymástól. Ha nem megfelelő teljesítményű generátort használ, akkor az ózonkoncentráció sem lesz elegendő a megfelelő fertőtlenítéshez. Másrészt a túl sok termelés szükségtelenül magas energiafogyasztáshoz vezethet. Speciális UV lámpákkal felszerelt ózongenerátorokat is találhat. Ezek a levegős sterilizálás egy további formája, mivel az ultraibolya sugárzás a mikrobákat is elpusztítja.
- Ózongenerátor – 20 000 mg/h – 205 W
- Ózongenerátor – 500 – 10.000 mg/h – 95 W 47 290,00 HUF
-
Ózongenerátor – 15000 mg/h – 150 W – vízcsatlakozás
46 790,00 HUF42 190,00 HUF - Ózongenerátor – 1.400 mg/óra – UV-fény – 55 W
Ezután ellenőrizze, hogy a szoba teljesen zárva van-e. A nyitott ajtók, a tömítetlen ablakok vagy a szellőzőnyílások lehetővé teszik az ózon távozását a helyiségből. Koncentrációja a levegőben csökkenni fog, ami viszont minimalizálja a kezelés hatékonyságát. Ezenkívül meg kell védenie mindent, ami érzékeny az oxidációra, például a gumielemeket, képeket vagy elektronikát. A legjobb, ha kivesszük, vagy legalább gondosan fóliába csomagoljuk. A cikk későbbi részében többet megtudhat a biztonságos ózonkezelésről.
A ház vagy lakás ózonkezelésének időtartama, akárcsak az ózongenerátor kiválasztása, a helyiség méretétől függ. A gáz koncentrációja és a megoldandó probléma típusa is befolyásolja. Például a helyiségekből és a bútorokból származó intenzív szagok körülbelül egy óra alatt eltávolíthatók. Az ózonos fertőtlenítés akár több órát is igénybe vehet! Ha lehetséges, először próbálja meg fizikailag megszüntetni a szag okát. Ez vonatkozik a penészgombára is, amely gombaölő szerrel kezelhető. Az ózon gátolja a fejlődését, de a probléma olyan súlyos lehet, hogy jobb, ha speciális termékeket használunk.
Nem csak a házak vagy irodák takaríthatók meg ilyen módon. Az autók ózonkezelése hasonlóan népszerű eljárás, és az eljárás különösen hasznos a jármű szellőzőrendszeréből származó penész eltávolítására. A gáz a kárpitot is felfrissíti, és megszabadul a cigarettafüst kellemetlen szagától. Egy autó ózonnal történő tisztítása alig vesz igénybe időt a kisebb térméret miatt.
Káros-e az ózon?
Az ózon erős biocid hatással rendelkezik, ezért óvatosan kell használni. A túl hosszú ideig tartó nagy ózonkoncentrációnak való kitettség károsíthatja a látást és légzési problémákat okozhat, nemcsak embereknél, hanem állatoknál is. A növényekre is káros. Ezért biztonsági okokból az ózonkezelés során nem tartózkodhat élő szervezet a helyiségben.
Tartsa szem előtt az ózon oxidáló hatását is, amely nagyon tűzveszélyessé teszi. Ezért nem szabad más gyúlékony gázokkal és robbanóanyagokkal együtt használni. Kerülje a nyílt lánggal, szikrával és szikrát keltő eszközökkel való érintkezést is. A dohányzás is tilos.
Ha UV lámpával ellátott ózongenerátort választott, a biztonsági szabályok az ultraibolya sugárzásra is vonatkoznak. Ha közvetlenül a forrására néz, károsíthatja a látását, és akár vaksághoz is vezethet. Másrészt a bőr UV-fénynek való kitettsége égési sérüléseket okoz. Az ózonhoz hasonlóan az állatokat és a növényeket sem szabad ultraibolya sugárzásnak kitenni.
Tisztítás után legalább 15 percig alaposan szellőztesse ki a helyiséget, majd további 2 óráig ne lépjen be a helyiségbe. Ezen idő elteltével az ózonnak normál oxigénné kell bomlani. Ne ellenőrizze, hogy be tud-e lépni a helyiségbe úgy, hogy megnézi, van-e még ózonszag. Bár az ózonnak meglehetősen erős, specifikus illata van, de gyorsan megszokja az ember, és nehéz megmondani, hogy a koncentrációja alacsonyabb-e vagy ugyanolyan, mint volt.
Az ózongenerátor bekapcsolása előtt figyelmesen olvassa el a használati útmutatót. Minden szükséges információt tartalmaz a gép helyes használatához. Sok gyártó speciális ajtócímkéket is rögzít, amelyek tájékoztatják a folyamatban lévő ózonkezelésről és arról, hogy tilos a helyiségbe belépni.
Ózonkezelés a koronavírus-járvány idején. Van értelme?
A COVID-19 világjárvány a korábbinál is népszerűbbé tette az ózonos fertőtlenítést. Más mikroorganizmusok elleni küzdelemben is nagyon jó eredményeket mutat, ezért egyre több cég és intézmény dönt e módszer alkalmazása mellett. A koronavírus-ózonkezelés célja, hogy csökkentse a fertőzések kockázatát a nyilvános helyeken.
Azonban mindig szem előtt kell tartania, hogy továbbra is mindenkor be kell tartania az érvényes korlátozásokat. A maszk viselése, a rendszeres kézmosás és a közösségi távolságtartás az alapvető lépések a fertőzések számának csökkentésében. A további ózonkezelés hatékonyan segíthet átvészelni ezt a nehéz időszakot.
Megosztás