Irodák és otthonok ózonkezelése

Megosztás

A helyiségek ózonkezelése a fertőtlenítés és felfrissítés bevált módszere, amellyel megszabadulhat a káros mikroorganizmusoktól és a kellemetlen szagoktól. A módszer gazdaságos és nagyon egyszerű is. Olvassa el tanácsunkat, hogyan végezheti el hatékonyan és biztonságosan irodája vagy otthona ózonkezelését.

Megosztás

A helyiségek ózonkezelése a fertőtlenítés és felfrissítés bevált módszere, amellyel megszabadulhat a káros mikroorganizmusoktól és a kellemetlen szagoktól. A módszer gazdaságos és nagyon egyszerű is. Olvassa el tanácsunkat, hogyan végezheti el hatékonyan és biztonságosan irodája vagy otthona ózonkezelését.

Ózonkezelés – mi is az?

Az ózon (O3) egy háromatomos molekula, amely három oxigénatomból áll, míg a légkörben a leggyakoribb oxigénmolekula (O2) két atomból áll. Ez a sajátos szerkezet nagyon instabillá teszi az ózont, mivel a harmadik oxigénatom hajlamos leválni, majd más vegyületekkel reagálni. Ezeket a tulajdonságokat fertőtlenítésre használják. Az ózon baktériumölő hatása már nagyon alacsony koncentrációknál is látható (13 µg/dm³), ezért több mint 50-szer hatékonyabb, mint a klór, és 3000-szer gyorsabban működik.


Az ózon előnye a nagy penetrációs képessége. Zárt térben víz és levegő fertőtlenítésére egyaránt használható. A mezőgazdaságban és az iparban is használják, például élelmiszerek vagy vetésre szánt gabona fertőtlenítésére. Gázként tökéletesen behatol a legszűkebb helyekre, a bútorok belsejébe és a szellőzőcsatornákba is. Tökéletesen fertőtleníti a szöveteket (pl. kárpitokat és szőnyegeket) és a mechanikus eszközök belsejében lévő elemeket is. Az ózonkezelést gyakran alkalmazzák az autók eladásra való előkészítésekor. A légkondicionáló rendszer tisztítására és az autó belsejének felfrissítésére szolgál.


Ez ózongenerátorral történik. Az egyik oldalról szívják be a levegőt, majd egy olyan területen vezetik át, ahol az elektromos kisülések ózonná változtatják a levegőt. Az ózon ultraibolya (UV) sugárzással is előállítható, egy speciális beépített lámpa segítségével. Mindkét módszer nagyon egyszerű és rendkívül gazdaságos, mert csak áramra van szüksége.

Mit csinál az ózonkezelés?

Az ózon átfogó hatással van az élő szervezetekre. Károsítja a biológiai membránokat, gátolja az enzimeket és megakadályozza az intracelluláris légzést. Ezek a tulajdonságok baktériumölővé teszik, de kiválóan eltávolítja a gombákat, penészeket és még a vírusokat is.


Az ózon nagy reakcióképessége a helyiségek kellemetlen szagainak eltávolítására is alkalmas. Ezért használhatja tűz, árvíz, tenyészállatok vagy erős dohányzás utáni helyiségek felfrissítésére. Az ózongenerátor a nagy felújításra szánt lakásokban is jól jön – gyakran elhanyagolható és nagy mennyiségű penészes. Az ózon alkalmas a festékek és lakkok oldószereként használt aromás gyűrűk eltávolítására is. A kellemetlen szag mellett mérgezőek, sőt rákkeltőek is. Lebontja az őket alkotó széngyűrűt, és a keletkező vegyületek szén-dioxiddá, vízzé és oxidokká oxidálódnak.


A megelőző ózonkezelés különösen előnyös az allergiások és asztmás betegek számára. Az eljárás lehetővé teszi, hogy megszabaduljon az atkáktól, a penészgombák által kiválasztott allergén anyagoktól és olyan rovaroktól, amelyek váladéka súlyos allergiás reakciókat válthat ki. Nagy koncentrációban az ózon elpusztítja a parazitákat (bolhák, tetvek, poloskák), mindenféle káros rovart (hangyák, lepkék, ezüsthalak, csótányok), valamint azok tojásait és bábjait. Rágcsálók elrettentésére is használják. Ezért egyre népszerűbbé válik a kártevőirtás egyik formájaként.

Lakások ózonkezelése

Az ózongenerátor bekapcsolása előtt megfelelő előkészületekre van szükség. A kívánt hatás elérése érdekében a viszonylag magas koncentrációt kellően hosszú ideig fenn kell tartani. Ez azt jelenti, hogy gondosan be kell zárni az ablakokat és az ajtókat, és el kell zárni minden egyéb lehetséges levegőkibocsátást. Az ózon fertőtlenítő előnyei, azaz erős oxidáló tulajdonságai sajnos azt is jelentik, hogy a folyamat során öregítheti a tárgyakat. Az ózonos kezelés előtt az értékes tárgyakat (festmények, bőrbútorok) érdemes védeni úgy, hogy kiviszik a helyiségből, vagy fóliával letakarják.


Feltétlenül elengedhetetlen az állatok (beleértve az akváriumi halakat) és a növények eltávolítása a fertőtlenített területekről. Nem szabad, hogy emberek legyenek bent. Az ózongenerátor működtetésekor használjon távirányítót, vagy viseljen speciális ruhát és védőmaszkot.


Az ózon nehezebb a levegőnél, ezért a legjobb hatás érdekében a legjobb, ha például egy szekrényre helyezi a szoba közepén.


Ozone Generator – 7,000 mg/h – 98 W

Ozone Generator – 500 – 10,000 mg/hr – 95 W

Ozone Generator – 20,000 mg/h – 205 W

Kimenet98 W95 W205 W
Ózon termelés7000 mg/h10000 mg/h20000 mg/h
Ventilátor170 mᶾ/h170 mᶾ/h170 mᶾ/h
Időzítő0 – 60 min0 – 120 min0 – 60 min
Kábelhossz1,8 m1,5 m1,8 m
Méretek
(HxSzxM)
32,00 x 23,50 x 24,00 cm23,50 x 19,00 x 26,50 cm32,00 x 23,50 x 23,50 cm
Súly3,80 kg2,50 kg4,70 kg

Irodák ózonkezelése

Az irodák szisztematikus ózonkezelése standard karbantartási módszerré vált. A szűk helyeken gyülekező emberek, valamint a sok alkalmazott által használt tárgyak (számítógépek, telefonok, nyomtatók) miatt az irodák ideális élőhelyet jelentenek a baktériumok és vírusok számára. A probléma különösen a nyitott terű irodákban és a régebbi típusú klímaberendezéseknél észlelhető. A konyhák, étkezdék és konferenciatermek rendszeres ózonkezelést is igényelnek. A tudományos bizonyítékok azt mutatják, hogy az irodák rendszeres fertőtlenítése jelentősen csökkenti az alkalmazottak betegszabadságait, ami kézzelfogható megtakarítást jelent a cég számára. Sőt, a higiénikus körülmények között dolgozó és tiszta levegőt lélegeztető emberek nemcsak egészségesebbek, hanem jobban érzik magukat és hatékonyabban dolgoznak.


Az ózonkezelést akkor célszerű elvégezni, amikor senki sem dolgozik az épületben – éjszaka vagy hétvégén. Ha ez nem lehetséges, akkor az adott teret megfelelően le kell szigetelni és biztosítani kell az illetéktelen hozzáférés ellen.

Ózonos fertőtlenítés – mikor hatékony?

Az ózonkezelés hatékony (a mikroorganizmusok 99%-át elpusztítja), gyors, és megfelelő végrehajtás esetén teljesen biztonságos. Egy adott helyiség fertőtlenítéséhez szükséges időt annak mérete és a generátor hatásfoka alapján számítjuk ki. Az ózongenerátor kiválasztásának ezért a műszaki jellemzőktől kell függnie. A gyártók általában a használati útmutatóban feltüntetik az optimális használat részleteit. Az ózonkezelés általában nem vesz igénybe néhány óránál többet. A generátor kikapcsolása után várjon körülbelül 30-40 percet (ez idő alatt az ózon ártalmatlan oxigénné alakul), majd jól szellőztesse ki a helyiséget.


Ne feledje azonban, hogy ez a módszer csak rövid időre oldja meg a problémát – a probléma forrásától függ, hogy pontosan mennyi ideig. Egy alkalom általában elegendő a kellemetlen szagok eltávolításához erős dohányzás vagy felújítás után. Ám ha az elhanyagolt és lepusztult teret lakossági használatra szeretnénk felújítani, a folyamatot többször meg kell ismételni. A legjobb, ha ezt a felújítási folyamat előtt, alatt és végén végezzük el. A specifikus égett szag még tűz után is nagyon tartós lehet, és ismételt ózonkezelést igényel.


Az ózongenerátor használata előtt meg kell határoznia a kellemetlen szag okát is, és meg kell próbálnia megszüntetni. Ha például a csatornarendszerből vagy a nedves padlóból származó szag a probléma, az ózonkezelés csak nagyon rövid ideig segít. Ugyanez vonatkozik az állatokkal kapcsolatos szagokra is – ha az állatok a kezelés után is jelen vannak, a szag egy idő után újra megjelenik.

Az autók és klímaberendezéseik ózonos kezelését általában a levegőellátásból érkező kellemetlen szagok esetén végezzük. Egyes sofőrök azonban inkább megteszik az extra óvintézkedéseket, és évente egyszer megteszik ezt megelőző intézkedésként – általában a tél után. Ez a megközelítés különösen ajánlott légzőrendszeri problémákkal küzdő vagy gyenge immunrendszerű emberek számára.

Középületekben (például iskolákban vagy kórházakban), valamint irodákban, éttermekben és szépségszalonokban a fertőtlenítést a lehető leggyakrabban és rendszeresen kell végezni. Az eljárás lehetővé teszi a magas szintű higiénia fenntartását és a patogén mikroorganizmusok hatékony eltávolítását a környezetből.

Ózonkezelés – káros?

Mint már említettük, az ózonkezelés során feltétlenül szükséges a helyiség kiürítése emberektől vagy állatoktól. Ez azért nagyon fontos, mert ahhoz, hogy az ózonos kezelés eredményes legyen, koncentrációjának 3-5 ppm között kell lennie, míg a veszélyes mérgezési tünetek embernél 0,7 ppm-nél jelentkeznek! Alacsonyabb (0,1 ppm-et meghaladó) koncentráció is káros, vagy legalábbis határozottan irritáló.


Krónikus ózonexpozíció esetén problémák léphetnek fel a nyálkahártyákkal. Még az ózon rövid távú belélegzése is gyulladásos reakciókat okoz a hörgőkben és a tüdőben. Hosszan tartó expozíció esetén a nyálkahártya kóros proliferáción megy keresztül, és a hólyagok fibrotikussá válnak. Ez progresszív légzési problémákhoz vezet. Az ózon egyformán káros a szemre és a bőrre, ami idő előtti öregedéshez vezet.

Ezért ahhoz, hogy az ózonkezelés biztonságos legyen, szigorúan be kell tartani a szükséges védőintézkedéseket. Az ózon előnye nagy reakcióképessége és gyors lebomlása, amely szinte teljes semlegesítést eredményez. A generátor kikapcsolása és a helyiség szellőztetése után a szükséges idő megvárása után minden veszélynek el kell tűnnie.


Más népszerű fertőtlenítőszerekkel és biocidekkel ellentétben ezért teljesen biztonságos módszernek számít. Ez is nagyon egyszerű, hiszen csak a generátort kell bekapcsolni. Ezenkívül nincs szükség további vegyszerekre, amelyek szállítása kényelmetlen lenne, és potenciális veszélyt jelenthet, ha tárolják vagy rossz kezekben vannak.

Hasznos volt ez a cikk? Igen Nem

Legújabb cikkek

Az ezüst otthoni tisztítása

Az ezüst tartóssága, valamint hatékony fénye sok embert késztetett arra, hogy évszázadok óta lenyűgözze ezt a…

Bővebben

Irodák és otthonok ózonkezelése

A helyiségek ózonkezelése a fertőtlenítés és felfrissítés bevált módszere, amellyel megszabadulhat a káros mikroorganizmusoktól és a…

Bővebben

Milyen ózongenerátort válasszunk? Mire használják az ózongenerátorokat és hogyan működnek?

Az ózonkezelés az egyik leghatékonyabb módszer a helyiségek fertőtlenítésére. Olvassa el cikkünket, és megtudja, melyik ózongenerátort…

Bővebben

Hogyan tisztíthatjuk meg az aranyat házi szerekkel?  

Az aranyat régóta egyfajta nemesfémnek tekintik, amelyből ékszereket, érméket és belső dekorációs elemeket készítenek. Ez az…

Bővebben