Díszcserjék metszése – hogyan és mikor kell metszeni a bokrokat? 

Megosztás

A cserjefélék gyakran választott díszítő elemek sok kertben. Ez nem meglepetés, mivel egész évben zöldek maradnak, így kertjének még télen is vonzó megjelenést kölcsönöznek. Ahhoz, hogy a legtöbbet hozza ki természetes bájukból, tudnia kell, hogyan és mikor kell megmetszeni őket. Olvassa el ezt a cikket, hogy alapvető információkat szerezzen arról, hogyan gondozza a bokrokat és tűlevelűeket a kertjében. 

Díszcserjék metszése - hogyan és mikor kell metszeni a bokrokat?

Megosztás

A cserjefélék gyakran választott díszítő elemek sok kertben. Ez nem meglepetés, mivel egész évben zöldek maradnak, így kertjének még télen is vonzó megjelenést kölcsönöznek. Ahhoz, hogy a legtöbbet hozza ki természetes bájukból, tudnia kell, hogyan és mikor kell megmetszeni őket. Olvassa el ezt a cikket, hogy alapvető információkat szerezzen arról, hogyan gondozza a bokrokat és tűlevelűeket a kertjében. 

Miért kell metszeni a cserjéket? 

A fenyőcserjéket több okból is meg kell metszeni, bár általában három fő okot szoktak megemlíteni – alak, méretkontroll és egészség. Mit tartalmaznak? 

Alak 

A leggyakoribb ok a tűlevelűek metszésére az, hogy egyenletes és ápolt formájuk legyen. Ez főként arról szól, hogy eltávolítsuk azokat a hajtásokat, amelyek túl nőttek és elrontják a bokor megjelenését. A tűlevelűek általában kúp, gömb vagy ovális alakúak, de találkozhatunk más, különlegesebb vagy bonyolultabb formákkal is, mint például a spirálok, vagy akár állatokra emlékeztető alakzatokkal. 

Méretszabályzás 

A méretszabályozó metszés magában foglalja az elhalt és elszáradt hajtások eltávolítását, ami ezután serkenti a növény növekedését és sűrűsödését. Vegye figyelembe, hogy az oldalirányú metszés árthat a legtöbb cserjének, ezért a méretkontroll vágást a legjobb a tetején elvégezni. Kivételt képeznek a tiszafák. 

Egészség  

Ezt a metszési módszert alkalmazzák a fenyők és más bokrok egészségének megőrzése érdekében. A gombák, betegségek, kártevők vagy fagy által megtámadott gyenge és elszáradt hajtásokat eltávolítják. Ezek az ágak általában képtelenek regenerálódni, és megfertőzhetik a növény többi részét. 

Mikor kell metszeni a cserjéket? 

Az hogy mikor metsszük meg a cserjéket, az nagyon fontos nem csak a formájuk, hanem az egészségük szempontjából is. Ha tudjuk mikor kell megmetszeni őket, megvédhetjük őket a betegségektől vagy a fagy káros hatásaitól. 

Az első metszést az ültetés utáni első szezonban kell elvégezni. A legjobb idő a kora tavasz, ami az egészségügyi metszés ideje. Néhány faj esetében formára metszést végezhetünk (tiszafa, boróka, cédrus és ciprus), és serkenthetjük az elágazást (fenyő, lucfenyő és jegenyefenyő) az ifjú hajtások felének levágásával. Ne felejtse el a metszést melegebb és mérsékeltebb időjárásban végezni. 

A szezon második metszését tavasz végén vagy nyár elején kell elvégezni. Az aktuális év hajtásait a növekedés hosszának egyharmadával vagy felével kell rövidíteni. Ez a kezelés főként a tiszafára, fenyőfákra, borókára, cédrusra és ciprusra vonatkozik. 

A szezon harmadik és utolsó metszését a nyár végén kell elvégezni, augusztus második felében vagy szeptember elején, ha az időjárás nem volt megfelelő ezen időszak elején. Ez a karbantartási szakasz főként a beállítások elvégzésére és az új hajtások rövidítésére irányul, előkészítve a növényt a lignifikációra az első fagyok előtt. Ezt a legjobb egy meleg és száraz napon elvégezni. 

Semmilyen körülmény között se metszen ősszel! Ebben az időszakban nagyon magas a betegségek, paraziták és gombák megjelenésének kockázata a friss hajtásokon. 

Hogyan kell metszeni a cédrust és más tűlevelűeket? 

Általános szabályként, amikor örökzöldeket metszünk, csak annyira rövidítsük meg a hajtásokat, amennyire szükséges. Ha túl sokat vágunk le, az befolyásolja az egész növény növekedését, és hosszú ideig kell várni, míg a hajtások visszanőnek. Ha nem eleget vágunk le akkor viszont lehet, hogy nem éri el a kívánt hatást. 

Metszéskor vegye figyelembe, hogy melyik irányba nőnek az ágak. Ha ez egy bizonyos szögben van, akkor merőlegesen kell megmetszeni a hajtás irányához képest. Ha a hajtások felfelé nőnek, ferdén kell vágni. Ennek eredményeként a víz szabadabban tud le folyni a cserjén és gyorsabban éri el a talajt. 

A növény adott formájának elérése is attól függ, hogyan metszik meg. Egy bokor vagy fa tetejének levágása arra készteti az ágakat, hogy oldalirányba nőjenek, ennek eredményeként az egész fa szélesebb lesz az elkövetkező évszakokban. Azonban az oldalak metszése magas, magasodó fákhoz vezet. Ahhoz, hogy különleges formákat kapjon, drótokat és hálókat kell használni a fa alakításához a választott tervezés szerint. 

De legyen óvatos ilyen karbantartás során. Ez a saját biztonságára és a növényekére is vonatkozik. Ha már fás és nagy hajtásokat kell megnyesnie, ne felejtse el a területet metszési festékkel bevonni, ami megakadályozza a gomba növekedését. Beteg hajtások levágásakor a kerti szerszámokat előzetesen 5%-os alkohololdattal kell fertőtleníteni. 

Cserjebokor metszése

A cserjesövény kiváló alternatíva a hagyományos kerítés helyett. A sűrű szerkezetük hatékonyan szigetel a zajtól és több privát szférát biztosít számunkra. A cserje sövények nagyon népszerűek, de a tűlevelűek, mint a cédrus vagy a tiszafa is lehetővé teszik, hogy gyönyörű zöld falat hozzon létre a kertje körül. Emlékeznie kell arra, hogy hogyan kell megfelelően megmetszeni őket. 

Ahogy az önálló bokrok esetében, a sövények esetében is szükséges a rendszeres ápolás. Ellenkező esetben az egyes növények túlzottan megnőnek, és lehetetlen lesz őket eredeti formájukba visszaállítani, emiatt a sövény elveszíti kellemes megjelenését. 

Az örökzöldek első metszését tavasszal kell elvégezni, hogy a növények gyorsan regenerálódhassanak. 8-12 hüvelykkel rövidíteni kell őket azért, hogy arra ösztönözzük őket, hogy alul sűrűbbé váljanak. Majd később, a sövényt legalább egyszer egy évben, március/április környékén meg kell vágni. Az új hajtásokat 1-12 hüvelyk hosszúságúra kell le rövidíteni, attól függően, hogy milyen növényről van szó és milyen gyakran metszik a szezon során. Az örökzöldek utolsó metszését ősz előtt kell elvégezni.

A legjobb forma a sövénynek a trapéz. Ez a növények számára egyenlő hozzáférést biztosít a napfényhez minden szinten, ami csökkenti a tűszín elszíneződésének kockázatát, ami azt jelenti, hogy a színnek az egész sövény hosszában azonosnak kell maradnia. 

Mindig az oldaláról kezdje el metszeni a tűlevelű sövényeket. Ha elektromos sövényvágót használ, a legjobb, ha a bokor tetejétől az aljáig vágja, hogy levágja a leginkább kilógó részeket. Akkor vezesse vissza a trimmert ugyanazon a darabon. Amikor a tetejét nyírja, tartsa a nyírót vízszintesen, és mozgassa azt félgömb alakban oldalról oldalra. Ez lehetővé teszi, hogy egyenletes vonalat húzzon. A húr használatával is megjelölheti a levágandó hosszt, hogy jobban ellenőrizhesse a kívánt hosszt.

Szükséges eszközök a cserjék metszéséhez

A megfelelő kerti eszközökre lesz szükséged a fenyők megfelelő metszéséhez. Kézi sövényvágók és metszőollók alapvető szükséglet, amelyeket pontosan a kívánt hosszúságú hajtások vágására használnak. Hasznosak lesznek apróbb beállításokhoz és egyes hajtások metszéséhez. Elektromos és benzinmotoros sövényvágók viszont hatékonyabbá teszik a munkáját. Hosszú pengéik lehetővé teszik az egyenes vonalú, egyenletes vágásokat, és nagy területek rövid idő alatt történő nyírását. A láncfűrészek jól jöhetnek a vastagabb és nehezebb ágakhoz.

Miután befejezte, győződjön meg róla, hogy eltávolítja az összes lehullott hajtást és bokrot a földről. A kertjenek méretétől és a metszés mennyiségétől függően a lombszívók hatékonyabbak lehetnek, mint a hagyományos gereblyézés. Az erős légáramlatuk lehetővé teszi, hogy a levágott maradványokat egy bizonyos irányba tolja, például közelebb a komposztálóhoz. Nagyobb ágakat is újra felhasználhat a kertjében. A faaprítók itt jól jöhetnek, hogy átalakítsák az ágakat forgáccsá és faaprítékká, amit felhasználhat felületi mulcsként a kertje többi növénye számára.

Mikor metsszük a tűlevelűeket – összefoglaló

Hogyan és mikor kell metszeni a tűlevelűeket, nagyon fontos, ha rendezett kertet szeretne a háza körül. A rendszeres metszés elengedhetetlen, aminek köszönhetően nem csak a bokrok és sövények megfelelő formáját érheti el, hanem azt is segíti, hogy egészségesek maradjanak. Tehát ne felejtse el, hogy a forma, a méret szabályozást és az egészségügyi metszést bizonyos időszakokban a legjobb eredmények elérése érdekében kell elvégezni az év során.

Hasznos volt ez a cikk? Igen Nem

Legújabb cikkek

A legjobb módszer a nedves falak szárítására

Rossz időjárás, szivárgó tető, törött csövek vagy rossz szellőzés: A falak sokféleképpen nedvesedhetnek. Ellenőrizetlenül hagyva a…

Bővebben

Gyümölcsfák metszése: a bőséges termés kulcsa minden évben

Gyümölcsfák ültetésében gondolkodik az ingatlanán? Kifizetődő választás, de készüljön fel egy kis erőfeszítésre minden évben. A…

Bővebben

Útmutató az őszi kertészkedéshez: mit ültessünk és hogyan csináljuk a legjobban!

Az ősz a kertészeti szezon végét jelenti. Ez az évszak azonban tökéletes bizonyos kerti feladatokhoz. Itt…

Bővebben

Hogyan változtathatja meg az életét egy jakuzzi: 10 jótékony hatás a test és a lélek számára  

Ki ne élvezné a hideg napokon egy meleg fürdőt, majd egy pihentető masszázst? És mindez a…

Bővebben