A hegesztés egy nagyon tág definíció, amely magában foglalja két, általában fémből készült elem tartós összekapcsolásának folyamatát. Különféle hegesztési módszerek léteznek, és mindegyiket különböző anyagok feldolgozására tervezték. Az egyes módszerek között alapvető különbségek is vannak, valamint az alkalmazási feltételek között. Az egyik legnépszerűbb hegesztési módszer a MIG/MAG. De mi is ez pontosan, és mikor használják? Olvassa el az alábbi cikket, hogy megtudja.
A hegesztés egy nagyon tág definíció, amely magában foglalja két, általában fémből készült elem tartós összekapcsolásának folyamatát. Különféle hegesztési módszerek léteznek, és mindegyiket különböző anyagok feldolgozására tervezték. Az egyes módszerek között alapvető különbségek is vannak, valamint az alkalmazási feltételek között. Az egyik legnépszerűbb hegesztési módszer a MIG/MAG. De mi is ez pontosan, és mikor használják? Olvassa el az alábbi cikket, hogy megtudja.
Kezdjük az elejétől. Mi is pontosan a MIG/MAG módszer?
Először is, a MIG / MAG hegesztés két módszerből áll – MIG és MAG. Mivel mindkettő nagyon hasonló, általában együtt hivatkoznak rájuk. Ezek a gázos fémíves hegesztési (GMAW) technikák közé tartoznak. A MIG hegesztési eljárás és a MAG hegesztés közötti különbség a használt gáz típusában van. A MIG hegesztőgáz inert védőgáz, pl. hélium vagy argon. Ezzel szemben a MAG aktív védőgázokat, például szén-dioxidot vagy ezek argonnal, oxigénnel és héliummal alkotott keverékeit használ. A védőgázok fontos szerepet játszanak a teljes hegesztési folyamatban, és a csatlakoztatandó anyag típusának megfelelően kell őket használni.
Eltekintve a használt gáz különbségétől, a MIG MAG hegesztés alapelvei ugyanazok. Minden huzalhegesztő hegesztőpisztolya speciális huzaladagolóval van felszerelve. Simán kilöki az elektródahuzalt, amelyre megfelelő áramot vezetnek. Az ív akkor jön létre, ha a kábel elég közel van az anyaghoz. Mind a drótot, mind a kezelt felületet megolvasztja. Ez aztán egy hegesztőmedence kialakulásához vezet. A pisztoly visszahúzása után az olvadt fém elkezd megszilárdulni, és hegesztési varrat képződik, amely összeköti mindkét anyag széleit. A védőgáz szerepe, hogy megvédjen a légköri levegő káros hatásaitól, amelyek befolyásolhatják a varrat minőségét.
MIG / MAG módszerrel
Mivel a MIG és MAG hegesztés között alig van különbség, mindkét módszerhez egy eszköz használható. Nem kell mást tennie, mint egy aktív vagy inert gázpalackot csatlakoztatni a pisztolyhoz, és máris lehet hegeszteni különféle fémeket. Tehát mikor használhatja az egyes módszereket?
- MIG hegesztés – alumíniumhoz, rézhez, színesfémekhez és ötvözetekhez
- MAG hegesztés – ötvözetlen, gyengén ötvözött és erősen ötvözött szerkezeti acélokhoz és egyéb színesfémekhez.
Ennek eredményeként a MIG / MAG a legelterjedtebb hegesztési módszer az iparban. A felhasználási lehetőségek széles köre azonban nem az egyetlen előnye. Egy másik dolog az elemek összekapcsolásának folyamatának egyszerű vezérlése. Viszonylag gyors is, és az anyag deformációja minimális. A MIG hegesztőpisztoly magas hatásfokával, valamint gépesítési és automatizálási lehetőségeivel is kitűnik. Ez a módszer zárt térben működik a legjobban, mert széllökések hatására a védőgáz szétszóródhat, ami jelentősen rontja a varrat minőségét.
MIG / MAG hegesztési paraméterek. Mire kell emlékezni?
Mielőtt a MIG / MAG módszer alkalmazása mellett döntene, meg kell ismernie annak alapvető paramétereit. Jelentős hatással vannak a csatlakozás minőségére és tartósságára, valamint az általános MIG-módszerre. Az alábbiakban megtalálja a legfontosabb tényezőket:
- A hegesztőáram típusa és polaritása – általában pozitív polaritású egyenáramot használnak, azaz a hegesztőpisztolyt a pozitív pólusra, a földkábelt a negatív pólusra kötik. Ezáltal az elektródahuzal gyorsan megolvad. A negatív (fordított) polaritás hátrányosan befolyásolja az egész folyamatot.
- Hegesztőáram intenzitása – meghatározza, hogy a MIG hegesztőhuzal milyen gyorsan olvad meg, valamint az olvadék alakját és mélységét. A túl alacsony áramerősség miatt rövidzárlati anyag halad át, ami ovális alakú olvadékot eredményez. A nagy intenzitás olvadéküreg kialakulásához vezethet.
- Ívfeszültség – minél nagyobb az ívfeszültség, annál hosszabb az ív. A túl magas feszültség fröccsenést, porozitást és ragadást okoz. A túl alacsony feszültség viszont befolyásolja a varrat minőségét.
- A huzalelőtolás sebessége – ez a MIG/MAG hegesztők egyik alapvető paramétere. A sebesség az ív feszültségszintjétől függ. Megfelelően be kell állítani a stabil huzalolvadás érdekében.
- A huzal típusa és átmérője – a feldolgozott anyag vastagságától és a hegesztési helyzettől függően megfelelő huzalt kell használni. Általában a következő átmérők állnak rendelkezésre: 0,6 mm, 0,8 mm, 1 mm, 1,2 mm, 1,6 mm. Az áramsűrűség itt is fontos szerepet játszik. Minél kisebb az átmérő, annál nagyobb a sűrűség, és ennélfogva – a mélyebb behatolás.
- Védőgáz áramlási sebesség – a szokásos javasolt gázáramlási sebesség 10 l/perc a hegesztőhuzal átmérőjének minden milliméterére. A túl alacsony értékek hibák, pl. porozitás kialakulásához vezethetnek. A túl nagy áramlási sebesség ívfújást okozhat.
- Szabad kivezetés – ez az elektróda huzalhosszabbításának hossza az olvadó végétől az áramcsúcsig, és a hegesztőpisztoly megfelelő magasságba állításával szabályozható. A hossz befolyásolja az olvadás intenzitását. Ha a szabad kimenet túl hosszú, az ív stabilitása megzavarodik, ami lövéshez és fröccsenéshez vezet. Egy kis kivezetés viszont megtapad a vezetékben, és károsíthatja az áramcsúcsot.
- Hegesztési sebesség – az a sebesség, amellyel az izzó elektromos ívű vezetéket mozgatják. Az elektromos áramhoz, az ívfeszültséghez és a huzalelőtolás sebességéhez kell igazítani. A kézi hegesztés sebessége általában 0,25 és 1,3 m/perc között van.
- Fáklyaszög – az anyag hegesztési szöge az elérni kívánt hegesztési varrat típusától függ. Ha a pisztolyt függőlegesen tartja, a hegesztés mélysége és szélessége közepes méretű lesz. A hegesztés (húzás) irányába történő billentés növeli a mélységet, de csökkenti a szélességet. Ha viszont a hegesztési iránnyal ellentétes helyzetbe állítja a pisztolyt, az sekélyebbé és szélesebbé válik.
A paraméterek megfelelő meghatározása nagy jelentőséggel bír a MIG / MAG hegesztés során. A hegesztőpisztoly használata előtt gondosan ellenőrizze mindegyiket.
MIG / MAG hegesztés – rendeltetésszerű és biztonságos használat
Most, hogy megértette a MIG / MAG módszer alapjait, ideje felkészíteni a hegesztőt a munkára és az anyagot a feldolgozásra. Hol érdemes kezdeni?
Először is ellenőrizze, hogy van-e elegendő elektródahuzal a hegesztőben, és azt is, hogy jó állapotban van-e. Ha bármilyen korróziót észlel, azonnal cserélje ki. Új orsó felszerelésekor ellenőrizze a huzaladagoló nyomását. Lehetővé kell tennie a kábel zökkenőmentes működését, de nem szabad letekerni magától. Az első néhány centimétert (kb. 8 cm) ki kell egyenesíteni. A huzal vágásakor ügyeljen arra, hogy a hegye ne legyen kitörve. Érdemes közben fogni a drótot, hogy az orsó ne tekerjen ki.
Az anyagot az előkészítés részeként alaposan meg kell tisztítani. Ideális lenne egy csiszolókoronggal vagy acélkefével ellátott sarokcsiszoló. Használhat szabványos drótkefét is. Minden látható rozsda- vagy festéknyomot el kell távolítani. Nemcsak az ív begyulladását gátolják, hanem megváltoztathatják a hegesztés irányát és befolyásolhatják a varrat szilárdságát is. A földelőkapocshoz csatlakoztatandó felületet is meg kell tisztítani.
A hegesztőpisztolyt egy vagy mindkét kezével tarthatja. Minden a tapasztalati szintjétől függ. Ha két kézzel szeretne hegeszteni a MIG/MAG módszerrel, viseljen hegesztősisakot. Mielőtt elkezdené, olyan pozíciót kell alkalmaznia, amely lehetővé teszi a hegesztési medence figyelését. A hegesztőpisztolyok gyakran ergonomikus kialakításúak, így kényelmesen illeszkednek a kezébe.
Mint korábban említettük, a pisztoly hegesztési irányához viszonyított szöge nagymértékben függ a kötés típusától és az anyag vastagságától. Mozgása pedig a feldolgozott elemek egymáshoz viszonyított helyzetéből adódik. Éltől élig történő hegesztésnél általános gyakorlat a cikk-cakk ívelt mozgás alkalmazása. Alkalmas vékony felületekre, és lehetővé teszi, hogy minden élen hegesztést alkalmazzon. A hegesztés ekkor a tisztaságával tűnik ki. Kezdésként néhány centiméterenként egyesítse a két elemet a kiválasztott pontokon. Így elkerülhető, hogy az anyagok közötti hézag nagyobb legyen.
Első a biztonság! Mindenekelőtt ügyeljen arra, hogy védje a szemét. A hegesztőívek nagyon erős fényt bocsátanak ki, és még a rövid ideig tartó szemnek való kitettség is károsíthatja a szaruhártyát. Látásának megfelelő védelme érdekében mindig használjon speciális sötétítő védőszemüveges sisakot. Az olcsóbb, kézben tartandó maszkok és a kényelmesebb, teljesen védősisakok közül választhat. Ez utóbbi lehetővé teszi, hogy mindkét keze szabadon maradjon. Emellett az ív UV-sugárzása a bőrödet is megégetheti, ezért ne feledkezzünk meg a kesztyűről, védőujjról, speciális csuklyáról, kötényről és akár hegesztőköpenyről sem, amelyek szintén védelmet nyújtanak a szikrák és a fröccsenés ellen. Gyakran tehén hasított bőrből vagy más tűzálló bőr anyagból készülnek, és általában kevlár szálakkal varrják össze, amelyek még nagyon magas hőmérsékleten sem olvadnak meg. A szikrák a munkahelyre is veszélyt jelentenek, mivel tüzet okozhatnak. Ennek a kockázatnak a elkerülése érdekében távolítson el minden gyúlékony tárgyat a környező térből, és hozzá kell férnie az elektromos készülékek oltására szolgáló tűzoltó készülékhez. A homok is elvégzi a munkát. Semmi esetre sem szabad vizet használni! Ügyeljen a légzőrendszer védelmére is. A hegesztés során gyakran mérgező gőzök szabadulnak fel, pl. ötvözetek vagy ónbevonatok feldolgozása során. A nagy műhelyekben gyakran találhatunk ipari elszívórendszereket, amelyek eltávolítják a káros füstöket. Az otthoni garázsokban minden hegesztés előtt gondoskodnia kell a megfelelő szellőzésről. Szerencsére sok professzionális hegesztőmárka kínál védőtermékeket a hegesztők számára.
A MIG módszer nincs túlértékelve?
Az univerzális alkalmazási kör és a hegesztési hatékonyság a MIG/MAG-ot kiemelkedően népszerű módszerré teszi számos iparágban. Ezenkívül az anyagok összekapcsolásának folyamata viszonylag könnyen megtanulható. Ezt a módszert úgy ismerheti meg legjobban, ha saját maga próbálja ki a MIG/MAG hegesztőt.
- Hegesztő sisak – Constructor – expert series
- Hegesztő kötény hasított marhabőrből – L-es méret 15 290,00 HUF
-
Hegesztőkesztyű B típus – 10 / XL-es méret
8 890,00 HUF7 190,00 HUF -
Marhabőr hegesztő kabát – L-es méret
32 390,00 HUF22 790,00 HUF
Megosztás