A méhek felbecsülhetetlen értékűek, mivel a növények akár 80%-ának beporzására is képesek! A mézelő méhek viszont még több előnyt kínálnak, amivel a méhészek is tisztában vannak. Mennyi mézet lehet egy év alatt egy méhkasból kinyerni? Mire kell odafigyelni a méztermelésnél?
A méhek felbecsülhetetlen értékűek, mivel a növények akár 80%-ának beporzására is képesek! A mézelő méhek viszont még több előnyt kínálnak, amivel a méhészek is tisztában vannak. Mennyi mézet lehet egy év alatt egy méhkasból kinyerni? Mire kell odafigyelni a méztermelésnél?
Hogyan készítik a méhek a mézet? Mit kell tudni a méhekről?
A mézelő méhek életciklusa nem tart sokáig. Életük azonban tele van munkával és véget nem érő feladatokkal, amelyek szorosan kapcsolódnak a méztermeléshez. Hogyan is zajlik az életük? A tavaszi bábozódás után a méh azonnal munkához lát – élete első három napját a kaptárban lévő méhsejtek szervezésével tölti.
A következő napokban az idősebb lárvákról, majd a fiatalabbakról gondoskodik. Életének kilencedik napján viaszméh lesz belőle, amely a nektárt mézzé alakítja át, majd a kaptár őrzője lesz. Miután befejeződtek a fent említett fázisok, a méh végre készen áll arra, hogy a begyűjtött nektárt visszavigye a méhkaptárba. Körülbelül 2 hét után elpusztul, leggyakrabban a kaptáron kívül.
A méhek, amelyek augusztusban vagy szeptemberben kelnek ki, szerencsésebbek, mert szükség van rájuk a következő méhgeneráció számára, amely csak tavasszal jelenik meg a kaptárban – így életük hat-kilenc hónapig tart. A méhkirálynő viszont három-öt évig uralkodik a kaptárban.
Méztermelés a kaptárban
A méztermelés különböző szakaszai szorosan függenek a négy évszaktól. Télen a méhkolóniák száma csökken, hogy a méhkaptárban tárolt készletek elegendőek legyenek a méhkirálynő megfelelően magas hőmérsékletének tartásához, ami biztosítja a termékenységét és a teljes méhkolónia szaporodását tavasszal. Ahogy hosszabbodnak a nappalok és könnyebbé válik a táplálékhoz való hozzáférés, megkezdődik a méztermelés első szakasza – ha az időjárás engedi, az első mézszüretre már májusban sor kerülhet!
Tavasszal és nyáron összegyűjtik a méhek nektárt és a mézharmatot, majd mézzé dolgozzák fel. A méhanya biztosítja a méhcsalád fejlődésének folyamatosságát. A rövidebb nappalok jelzik a tél közeledtét. A méztermelés azonban a mézelő növények teljes virágzási időszakában tart.
A kaptárok típusai a mézhozam függvényében
Hogyan hozható ki a legtöbb az életből vidéken? Az egyik legjobb jövedelemszerzési lehetőség méhészkedés. A nyereség azonban nagymértékben függ attól, hogy milyen méhkaptárt választ.
Helyhez kötött méhkaptár – kiváló mód, hogy gyarapítsa jövedelmét
Az állandó, vagyis helyhez kötött kaptároknak mindig bizonyos méretekkel kell rendelkezniük. A méhek a kaptártól legfeljebb 1,5 km sugarú körben gyűjtik a nektárt, és a környéken található korlátozott számú növényt használják fel. Ez némi kockázatot rejt magában abból a szempontból, hogy mennyi mézet lehet kinyerni egy kaptárból egy szezon alatt. A tavaszi fagyos hőmérséklet hatással van a virágokra (pl. akácfa), ami negatívan befolyásolhatja az akácfákkal borított területeken a méztermelést. A helyhez kötött méhészetet azonban még mindig azok választják, akik számára a méztermelés csak kiegészítő jövedelem, például egy gyümölcsös vagy baromfifarm mellett.
Vándorméhészetek – méztermelés mint fő bevételi forrás
A vándorméhészetből származó potenciális termelési hozam sokkal nagyobb, mint egy helyhez kötött méhészet esetében. A vándorméhészek a különböző növények, mint például a repce, az akác, a hárs, a hajdina vagy a hanga virágzási idejétől függően szállítják a kaptárokat más-más területekre. Ha helyesen végzi el a tervezést, egy szezonon belül többféle mézet is termelhet, és több mézet nyerhet ki, mint a helyhez kötött méhészetekben.
Hány liter mézet nyerhet ki egy kaptárból – mézhozam
Nehéz pontosan megmondani, hogy mennyi mézet lehet kinyerni egy méhkaptárból, mivel ez nem csak a fent említett kaptártípusoktól függ, hanem az időjárási tényezőktől is, amelyek jelentősen csökkenthetik a mézhozamot. A becslések szerint azonban a méhek átlagosan körülbelül 25 kg mézet képesek összegyűjteni egy-egy kaptárban. Nem szabad elfelejteni, hogy ez a mennyiség vándorméhészetek esetén könnyen 40-45 kg-ra nőhet. Rosszabb időjárási körülmények között a termelési hozam 10 vagy legfeljebb 15 kg-ra eshet.
Méhészfelszerelések
Ha saját maga szeretne kaptárt telepíteni, érdemes beszereznie a szükséges méhészeti felszereléseket és mezőgazdasági eszközöket.
- Méhészruha méhészkalappal és védőhálóval
- Kaptárvéső a keretek meglazításához
- Méhészseprű a méhek finom lesepréséhez a lépekről és szélekről
- Füstölő a méhek megnyugtatására a lépek eltávolítása során a méhkasból
- Mézpergető, amellyel kinyerheti a mézet a méhsejtekből
- Egy mézszűrő, amellyel eltávolíthatja az összes szennyeződést és szilárd részecskét a mézből,
- Ülepítőmedence csappal a méz egyszerű tárolásához és kiöntéséhez
- Mézpergető – tangenciális – kézi hajtás – 2 méhsejt – rozsdamentes acél 29 290,00 HUF
- Mézpergető – tangenciális – kézi hajtás – 3 méhsejt 71 790,00 HUF
- Mézpergető – tangenciális – kézi hajtás – 4 méhsejt 107 990,00 HUF
- Mézpergető – tangenciális – kézi hajtás – 4 méhsejt – akril üveg tető 132 990,00 HUF
Mi határozza meg, hogy mennyire jövedelmező egy méhészet?
Ha jövedelmező vállalkozássá szeretné alakítani méhészetét, először győződjön meg róla, hogy a méhek számára kedvező feltételeket biztosít az eredményes méztermeléshez. Az alábbi tényezőket kell figyelembe vennünk:
- Távolság a növényektől
- A méhészet és a táplálék közötti távolság – minél kisebb a távolság, annál jobb. A méhek a méhészettől akár 2 km-re lévő növényekről is képesek nektárt szívni. Ha azonban a méhek közvetlen közelében van az eleség, az növeli termelékenységüket.
- Az egyes növények méz- és virágporhozama
A méhkolóniák száma is meghatározza a bevételt. A méztermelésből való megélhetéshez nagyjából 100-150 méhcsaládra van szüksége.
Méztermelés: az édes üzlet – összefoglaló
Most már tudja, mennyi méz lehet egy kaptárban, és milyen feltételeknek kell teljesülniük ahhoz, hogy a méztermelés a lehető leghatékonyabb legyen. A vándorméhészetek hozzák el a legnagyobb jövedelmet, mivel ilyen körülmények között a méhek több mézet tudnak termelni, valamint könnyebben juthat vegyes virágú mézhez, amelyeknek magasabb a piaci értékük. Függetlenül attól, hogy célja egy jövedelmező üzlet felépítése, vagy inkább a hobbi méztermelés, mindkét esetben megéri kaptárt telepíteni, mivel ott élő méhek felelősek a virágok, a zöldségek és a gyümölcsök beporzásáért.
Megosztás