Az áramgenerátorok nagyon jól jönnek olyan helyeken, ahol nincs áram. Garantálják a mindennapi eszközök folyamatos működését áramkimaradás esetén, valamint az elektromos kéziszerszámok működését az építési területeken, ahol nincs hozzáférés elektromos áramhoz. Melyik generátor működik jól mindkét helyzetben? Olvassa el cikkünket, és megtudja.
Az áramgenerátorok nagyon jól jönnek olyan helyeken, ahol nincs áram. Garantálják a mindennapi eszközök folyamatos működését áramkimaradás esetén, valamint az elektromos kéziszerszámok működését az építési területeken, ahol nincs hozzáférés elektromos áramhoz. Melyik generátor működik jól mindkét helyzetben? Olvassa el cikkünket, és megtudja.
- Hogyan működik az áramgenerátor?
- Mire kell figyelni egy áramgenerátor kiválasztásakor?
- Melyik generátort érdemes választani? Dízel, benzin vagy LPG?
- Melyik áramfejlesztő lesz a legjobb otthoni használatra, és melyik lesz alkalmasabb építkezésre?
- Melyik generátor illik legjobban egy hegesztőgéphez?
- Melyik áramfejlesztőt válassza – összefoglaló
Hogyan működik az áramgenerátor?
A generátor egy üzemanyag, például benzin vagy dízel kémiai energiáját alakítják át elektromos energiává. Belső égésű motort használnak, amelyet a fent említett üzemanyagtípusok egyikével hajtanak meg, valamint állórészből és forgórészből álló generátort. A motor által generált energia mozgásba hozza a forgórészt, és elektromotoros erőt hoz létre, amely hatással van a mágneses mezőre, ami elektromos áramhoz vezet az állórész áramköreiben.
A generátorok a fent említett elemeken kívül elektromos kapcsolótáblákkal, valamint állapotukat figyelő vezérlő- és mérőberendezésekkel is fel vannak szerelve. Egyes modellek védőburkolattal is fel vannak szerelve, hogy megvédjék őket a motor vagy a generátor károsodásától.
Mire kell figyelni egy áramgenerátor kiválasztásakor?
Az egyes modellek közötti különbségek elemzésekor össze kell hasonlítani azok műszaki paramétereit. Mint minden más gépnél, itt is van néhány dolog, amire különösen érdemes odafigyelni.
Egy- és háromfázisú áramfejlesztők
Az áramfejlesztőknél az egyik legfontosabb szempont a fázis és a hozzá tartozó feszültség, hiszen ez határozza meg, hogy mely elektromos készülékek csatlakoztathatók a generátorhoz. Két fő típust különböztethetünk meg:
- egyfázisú 230 V-ot igénylő készülékekhez,
- háromfázisú 400 V feszültséget igénylő készülékekhez.
Az otthoni használatra szánt generátor kiválasztásakor mindenekelőtt ellenőrizze a vele táplálni kívánt készülékek feszültségét. A csatlakoztatni kívánt ütvefúrót vagy hűtőszekrényt nagyban befolyásolhatja egy adott modell kiválasztása. Alternatív lehetőség az áramfejlesztők, amelyek a fenti két típust kombinálják.
Generátor kimeneti teljesítmény
A fázishoz és a feszültséghez hasonlóan fontos paraméter a megtermelt teljesítmény mennyisége, amely meghatározza, hogy a generátor képes lesz-e elegendő energiát szolgáltatni. Ennek az értéknek az ellenőrzésekor figyelembe kell venni a generátorhoz egyidejűleg csatlakoztatott összes eszköz teljes teljesítményét. Fontos, hogy a maximális teljesítményt vegyük figyelembe, ne a futásteljesítményt, mert az ilyen berendezések indításakor nagyobb az energiafogyasztás, mint működés közben.
Ezenkívül, ha az áramfejlesztő 230 V és 400 V feszültséget biztosít, akkor az egyfázisú és a háromfázisú készülékek teljesítményét külön kell összeadni. Ha ismeri a teljes energiaszükségletét, próbáljon 20-30%-os teljesítménytartalékkal rendelkező generátort választani.
Áramfejlesztő indítása
Indítás alatt azt a módot értjük, ahogyan a generátor motorja be van kapcsolva. Két típus érhető el a piacon:
- kézi indítás – egy zsinór meghúzásával manuálisan húzza meg a főtengelyt a motor indításához.
- elektromos – a gyújtáskapcsolóban található kulcs elfordításával kapcsolható be.
Az első típus általában valamivel olcsóbb, mint a második, de bizonyos erőt igényel a generátor elindításához. Az elektromos indítással szerelt változatok viszont sokkal könnyebben használhatók.
Melyik generátort érdemes választani? Dízel, benzin vagy LPG?
Mint már említettük, ezekben a gépekben a motorokat benzin, dízel vagy LPG hajtják. Kialakításuk meglehetősen hasonló, de teljesítményük és élettartamuk jelentősen eltér egymástól. Melyik áramfejlesztőt érdemes választani?
Benzin generátorok
A fő szempont, ami megkülönbözteti ezt a típust, a viszonylag alacsony vételár más modellekhez képest. A benzinüzemű generátorok meghibásodás esetén is könnyebben szervizelhetők és javíthatók, és kevesebb zajt keltenek.
Ne feledje azonban, hogy nem alkalmasak a végtelen számú folyamatos munkára. Szórványos használatra a legalkalmasabbak, pl. otthoni áramszünet esetén. További hátránya a benzin viszonylag magas ára.
Dízelmotoros generátorok
A dízelmotoros generátorok általában drágábbak, mint az előző típus, de üzemeltetésük is olcsóbb, mivel kevesebb üzemanyagot fogyasztanak. Ezenkívül tartósabbak és hosszabb élettartamúak. A dízelgenerátorok folyamatos, akár napi több órás használatra is alkalmasak.
LPG generátor
A legdrágább áramfejlesztők a cseppfolyósított petróleum gázzal (LPG) működő áramfejlesztők. Bár a kezdeti befektetés magasabb, messze a legolcsóbb a birtoklásuk. Ennek oka az LPG-gáz literenkénti ára, valamint a mechanikai meghibásodásokkal szembeni nagy ellenállás. Ennek eredményeként a kezdeti befektetés nagyon gyorsan megtérül.
Az, hogy milyen típusú üzemanyagot választ, nagyban függ attól, hogy milyen gyakran és hogyan kívánja használni a generátort. Vannak, akik úgy vélik, hogy a legjobb olyan generátort használni, amely ugyanolyan típusú üzemanyaggal működik, mint az autójában.
Melyik áramfejlesztő lesz a legjobb otthoni használatra, és melyik lesz alkalmasabb építkezésre?
A generátor kiválasztásánál nagyon fontos tényező az, hogy hol fogja használni. A legelterjedtebb helyek a magánházak és az építési telkek, de bárhol máshol is használhatod őket, ahol szükséged van elektromos áramhoz. Milyen áramfejlesztőket érdemes választani attól függően, hogy hol fogják használni?
Melyik generátor a legalkalmasabb építési telekre?
Az építési munkákhoz sokféle eszköz és elektromos szerszám használata szükséges. Ezek lehetnek egyfázisú és háromfázisú készülékek is, így a 400 V-os generátor további 230 V-os aljzatokkal biztonságosabb megoldás, amely lehetővé teszi cementkeverő és sarokcsiszoló csatlakoztatását. Jó ötlet lehet előre elkészíteni egy listát a használni kívánt eszközökről.
Az építési telken végzett munka során gyakran nagyon gyorsan kell beindítania az áramfejlesztőt, ezért a legjobb olyan modellt választani, amelynek elektromos indítója a kulcs elfordításával történik. A generátor indításához zsinór húzása ilyenkor kellemetlen lehet, hiszen nem csak több időt vesz igénybe, de fárasztó is.
Építkezés esetén valószínűleg rendszeresen és intenzíven fogják használni a szerszámokat, így az Ön által választott áramfejlesztőnek tartósnak és a folyamatos használatnak ki kell állnia. A dízelmotoros generátor lesz a legjobb, mivel kevésbé lesz hajlamos a meghibásodásokra, tartósabb és olcsóbb az üzemeltetése, mint a benzines változat.
Melyik generátor a legjobb otthoni használatra?
Az otthoni használatra szánt áramfejlesztőket nem fogják olyan intenzíven használni, mint az építési területeken, ezért egy olcsóbb modellnek megfelelőnek kell lennie. A paraméterekre azonban továbbra is figyelni kell.
Otthon elsősorban 230 V-os készülékeket fog használni, ezért elegendő egy egyfázisú generátor. Ha kényes alkatrészeket tartalmazó berendezésekhez, például számítógépekhez vagy elektronikusan vezérelt eszközökhöz kívánja csatlakoztatni, akkor gondoskodnia kell a kiváló minőségű áramellátásról. Az inverteres generátorok ebben az esetben a legjobbak. Olyan technológiát alkalmaznak, amely biztosítja az áramellátást amplitúdó- vagy frekvenciaingadozások nélkül, amelyek károsíthatják az elektronikát. Ezenkívül könnyebbek és kisebbek, mint a hagyományos generátorok.
Az indító kiválasztása elsősorban a felhasználó preferenciáitól függ. Semmi sem akadályozza meg, hogy elektromos indítású modellt válasszon, de ne feledje, hogy ez drágább lesz, mint a kézi alternatíva, ami magánhasználatra mindenképpen elegendő.
Ha kíváncsi, melyik generátort válasszuk otthoni használatra – benzines, dízel vagy LPG -, akkor mindenképpen az első típust tudjuk ajánlani. Ez annak köszönhető, hogy főként áramkimaradáskor fogja használni, és valószínűleg alkalmanként legfeljebb néhány órán át, így nincs értelme drágább dízel- vagy LPG-modellbe fektetni.
Melyik generátor működik a legjobban kempingezés közben?
Ilyen helyzetekben nem lesz szüksége sok elektromos áramra, bár ez nem jelenti azt, hogy egyáltalán nem lesz szüksége áramra. Igényeitől függően érdemes lehet különféle mobil elektronikai eszközök táplálására, így döntését ugyanazokra a paraméterekre kell alapoznia, mint az otthoni használatra szánt generátor kiválasztásakor. A legtöbb ilyen eszköz tökéletesen működik egy egyszerű, egyfázisú generátorral. És itt is a benzinmotoros modellek lesznek a legjobbak. Az olcsóbb modellek is elegendőek, mivel nem lesznek túl nagy elvárásai.
Melyik generátor illik legjobban egy hegesztőgéphez?
A hegesztők és az áramfejlesztők gyakran kéz a kézben járnak. Ez annak a ténynek köszönhető, hogy a hegesztést gyakran áramforrástól távol kell végezni, például építési területeken.
Mindkét készülék kiválasztásakor először ellenőrizni kell a hegesztőgép teljesítményigényét. Találkozni fog egyfázisú és háromfázisú gépekkel is. Ne feledje, hogy a hegesztőgépek általában nagy teljesítményt igényelnek, és a túl kis teljesítmény nem teszi lehetővé a hegesztő megfelelő működését. Vegye figyelembe azt is, hogy csatlakoztat-e más elektromos szerszámot, majd vegye figyelembe az összes eszköz összteljesítményét.
Olvassa el másik cikkünket arról, hogy melyik inverteres hegesztőgépet válassza, és tudjon meg mindent, amit a kiváló minőségű IGBT hegesztőgépekről tudni kell. Amikor egy munkahelyen, egy nagy gyártócsarnokban vagy egy hajógyárban tartózkodik, nem mindig áll rendelkezésre áramforrás az elektromos készülékeihez. Az MSW 2100 W-os inverteres vészhelyzeti generátora megbízható áramforrást biztosít, amely mindig kéznél van. Ez a 3800 W-os inverteres vészhelyzeti generátor még több energiát biztosít.
- Hegesztő készlet MIG / MAG hegesztőgép – 250 A – 400 V – kocsival + Hegesztő sisak – Sub Zero – EASY SERIES
- Hegesztő készlet Plazmavágó – 90 A – 400 V + Hegesztő sisak – Carbonic – PROFESSIONAL SERIES
- Hegesztő készlet Plazmavágó – 55 A – 230 V – kontakt ív gyújtás + Hegesztő sisak – Sub Zero – EASY SERIES
- Hegesztő készlet Plazmavágó – 60 A – 400 V + Hegesztő sisak – Carbonic – PROFESSIONAL SERIES
Melyik áramfejlesztőt válassza – összefoglaló
Számos szempontot kell figyelembe venni, amikor kiválasztja az igényeinek legjobban megfelelő áramfejlesztőt. Először is döntse el, hol fogja használni – otthon vagy az építkezésen? Ha ezt megtette, elkezdheti keresni a megfelelő modellt. A legfontosabb szempont, amire figyelni kell, a feszültség és a teljesítmény, de azt is nézd meg, milyen indító van benne, és hogy inverteres generátorról van-e szó.
Olvassa el következő cikkünket, ha érdekli az otthoni műhely egyéb felszerelése, amely ideális a barkácsolás szerelmeseinek.
Megosztás