A körfűrészlapnak mindig élesnek kell lennie, mivel csak így tud gyorsan és hatékonyan dolgozni a körfűrésszel maximális munkabiztonság mellett. Egy tompa fűrészlap gyorsan túlhevül, ami miatt használhatatlanná válhat, vagy akár el is törhet. Ebből a cikkből megtudhatja, hogyan gondoskodhat körfűrésze megfelelő állapotáról.
A körfűrészlapnak mindig élesnek kell lennie, mivel csak így tud gyorsan és hatékonyan dolgozni a körfűrésszel maximális munkabiztonság mellett. Egy tompa fűrészlap gyorsan túlhevül, ami miatt használhatatlanná válhat, vagy akár el is törhet. Ebből a cikkből megtudhatja, hogyan gondoskodhat körfűrésze megfelelő állapotáról.
Miért tompulnak el a körfűrészek?
Még a legélesebb körfűrészlap is tompul idővel. Az élettartam elsősorban attól függ, hogyan használja a fűrészlapot. Ha rendszeresen használja a körfűrészt, a fűrészlap gyorsan veszít az élességéből. További tényezők a fordulatszám, az előtolási erő és a vágandó anyag típusa. Általánosságban a forgácslap – OSB, laminált, extrudált stb. – terheli a legnagyobb mértékben a fűrészlapot. Ennek oka, hogy ezek az anyagok sok szennyeződést, ragasztót és mesterséges keményítőt tartalmaznak. Az olyan kemény, göcsörtös fák, mint a hársfa, a szürkegyertyán, a teakfa vagy a tiszafa szintén elősegítik a lemez kopását. Ha azonban puha fával dolgozik (nyárfa, lucfenyő, fenyő), a fűrészlap tovább tart.
Hogyan ismerheti fel a tompa körzőfűrészt
Egy tapasztalt asztalos azonnal felismeri, ha a fűrész tompa. Azok a lelkes amatőrök, akik fáskamra vagy kerti ház építését tervezik, először figyeljenek a zajszintre. Ezenkívül csökken a sebesség a kezdeti értékekhez képest, és egyidejűleg nő az áramfogyasztás. Előfordul, hogy a meghibásodott fűrész vibrál és túlmelegszik, amit a tárcsa és a pengék hegyének színváltozásáról lehet felismerni. Szélsőséges esetben a tompa fűrészlap miatt a motor hőmérséklete hirtelen megemelkedik, ami a motor füstölését és meghibásodását eredményezi.
Az elhasználódott fűrészlap másik könnyen felismerhető jele a vágás minőségének romlása – az élek durvák és egyenetlenek, a deszkák pedig a szálak mentén szakadnak. Ha tompa fűrészt használ, gyakran szüksége lesz egy csiszológépre, amellyel utólag megmunkálhatja a fát.
- Fűrész penge – Ø250 mm 7 190,00 HUF
-
Csempevágó penge – 400
23 790,00 HUF20 290,00 HUF - Fűrész penge – Ø200 mm 8 590,00 HUF
- Csempevágó penge – 350
Így élezze meg kézzel a körfűrészt
Ha a fűrész eltompul, meg kell élezni. Célszerű a készüléket optikai mérőműszerrel felszerelt szakszervizbe vinni. Ellenőrizze a pengét köszörülés előtt és után is! Sajnos nem minden városban talál ilyen szolgáltatást, sokszor elég magasak a költségek, és előfordulhat, hogy a fűrészlapot „élete” során több tucatszor is meg kell élezni.
Egy kis gyakorlattal azonban saját műhelyében is gondoskodhat a fűrész megfelelő állapotáról. Készítse elő a fűrészlapot, mielőtt elkezdené az élezést. Nagyon fontos az alapos tisztítás. A leggyakoribb szennyeződések a gyantamaradványok és az úgynevezett égésnyomok, amelyek akkor keletkeznek, amikor a fűrészlap érintkezik a munkadarabbal. A tisztításhoz használjon speciális, faipari szerszámokhoz tervezett folyadékokat vagy spray-ket (ezek nagyon jól oldják a gyantát). Alternatív megoldásként itt az ultrahangos tisztító használata is lehetséges.
Amikor a lap tiszta, kezdje el az élezést. Ehhez szükség van egy csiszolószerszámra, például egy sarokcsiszolóra vagy egy megfelelő reszelőre, amelyet kézzel használhat a fogak lecsiszolásához. A sarokcsiszolóval történő csiszolás némi gyakorlatot igényel, mivel ezzel erősebben kell lecsiszolnia a fűrészfogat. A körfűrészlap ellenőrzött módon történő csiszolásához rögzítse azt a munkapadhoz két csavaros bilinccsel. A fűrészlap nem állhat túlságosan ki, különben reszelés vagy csiszolás közben túlzottan rezegni fog.
Az élezés három fő lépésből áll. A fűrészfogakat először meg kell munkálni, majd be kell állítani és végül megélezni. A jobb tájékozódás érdekében jelölje meg az első fűrészfogat, amivel először dolgozik:
- beállítás – először állítsa a fűrészfogakat ugyanolyan hosszúságra, majd csiszolja le őket megfelelően.
- korlátozás – a fűrészfogaknak egyenletesen kell jobbra és balra dőlniük. A dőlést a legkönnyebben egy zárófogóval korrigálhatja.
- élezés – egy megfelelő reszelővel, például háromszögletű reszelővel a lehető legkevesebb mozdulattal (három-négy mozdulat ajánlott) csiszolhatja le a fogat, aminek egyenletesen hegyes formájúvá kell válnia. Először élezze meg a balra döntött fogakat, majd a jobbra döntötteket. Ügyeljen arra, hogy a fogak utána lehetőleg azonosak legyenek.
Ne használjon reszelőket edzett körfűrészlapokhoz, mivel azok általában túl puhák a jó eredmény eléréséhez. Ezesetben mindenképpen fűrészlapélezőt kell használni.
Körfűrész élezése körfűrészlap élezővel
Nagyobb asztalosműhelye van? Akkor folyamodjon hatékonyabb megoldáshoz, mint a fűrészlapok csiszolóval vagy reszelővel történő élezése vagy egy szakszerviz felkeresése. Vásároljon professzionális szerszámot! Egy fűrészlapélező eszközzel gyorsan és költséghatékonyan helyreállíthatja a penge hatékonyságát. A megfelelő modellek esetében pontosan beállíthatja a munkaasztal dőlésszögét és az élezési szöget, valamint különböző méretű korongokhoz (pl. 90 és 400 mm közötti átmérőjű korongokhoz) is használhatja az eszközt. A tökéletes készülék kiválasztásakor figyeljen a tárcsatartók számára, teljesítményre (legalább 100 W) és a csiszolókorong fordulatszámára (legalább 2500 fordulat/perc).
Így hosszabbíthatja meg a körfűrészlap élettartamát
Az olcsó körfűrész olcsó fűrészlappal általában nem jó választás. Az olcsó modellek – a jól ismert gyártók, például az MSW fűrészlapjaival összehasonlítva – általában vékonyabbak és a fogak is kisebbek, ráadásul rosszabb minőségű anyagokból készültek, amely közvetlenül befolyásolja tartósságukat. Míg egy kiváló minőségű fűrészlapot több tucatszor megélezhet, addig egy olcsó tárcsa már hat élezés után sem használható. Melyik a költséghatékonyabb? Ezt minden felhasználónak magának kell eldöntenie.
Ahhoz, hogy a körfűrészt hosszú ideig eredményesen használhassa, megfelelően karban kell tartania. A megfelelő karbantartás növeli a fűrész hatékonyságát, ami optimális munkaeredményeket eredményez. Tisztítsa meg rendszeresen a fűrészlapokat a gyantamaradványoktól, a ragasztótól, a fűrészportól és más hasonló szennyeződésektől. Használjon speciális tisztítószereket az asztalosszerszámok tisztításához. Ha nem rendelkezik ilyenekkel, válasszon univerzális tisztítószereket, például amiket a sütők fém részeinek tisztítására is alkalmaznak. A megfelelő tisztítószereket ma már gyakorlatilag minden nagyobb üzletben beszerezheti, és általában könnyen megbirkóznak bármilyen szennyeződéssel, anélkül, hogy fennállna a korrózió kockázatának növekedése. Egy másik hatékony módszer a petróleumban való áztatás. Áztassa a fűrészlapot körülbelül 12 órán át petróleumban. Eltávolítás után egyszerűen tisztítsa meg egy pamutkendővel vagy fogkefével.
A fa körfűrészlapokat a nedvesség károsítja, ami korrózióhoz vezet, ezért tárolja a fűrészlapokat száraz és szellős helyen – lehetőleg egy speciális állványon. Csak közvetlenül a használat előtt távolítsa el eredeti csomagolású körfűrész lapokat a fóliából.
Ne hagyja a lapokat nedves forgácsban vagy kint védetlen helyeken. A fényes fűrészlapok gyorsan rozsdásodnak kedvezőtlen körülmények között, és idővel repedések keletkeznek rajtuk, amelyek közvetlenül befolyásolják az élességét és csökkentik a tartósságát. Ha a fűrészlapok rozsdásodnak, nagyon gyorsan elveszítik a fogukat és használhatatlanná válnak.
Megosztás