Inverteres vagy transzformátoros hegesztőgépek Jellemzők és különbségek

Megosztás

A megfelelő hegesztőgép kiválasztása a kezdők számára bonyolult lehet, sokféle modell közül lehet választani, amelyek nemcsak árban, hanem jellemzőikben és használati módjukban is különböznek egymástól. A hegesztőgépeket technológiai jellemzőik szerint is fel lehet osztani, azaz inverteres vagy transzformátoros hegesztőgépekre. De mik a jellemzőik? És miben különböznek egymástól? Nézzük meg közelebbről.

Megosztás

A megfelelő hegesztőgép kiválasztása a kezdők számára bonyolult lehet, sokféle modell közül lehet választani, amelyek nemcsak árban, hanem jellemzőikben és használati módjukban is különböznek egymástól. A hegesztőgépeket technológiai jellemzőik szerint is fel lehet osztani, azaz inverteres vagy transzformátoros hegesztőgépekre. De mik a jellemzőik? És miben különböznek egymástól? Nézzük meg közelebbről.

Inverteres hegesztőgépek

Ez a típus ma már meglehetősen szabványos a hegesztőiparban. Az inverteres hegesztőgép egy modern, technológiailag fejlett elektronikus rendszerű gép, melynek feladata a hálózatból érkező elektromos áram frekvenciájának növelése és hegesztésre alkalmas árammá alakítása. Ez természetesen csak egy általános áttekintés, mert az egész folyamat több szakaszban zajlik. 

Mindenekelőtt a hálózatból származó váltakozó feszültséget szűrik és egyenirányítják. Az inverter ezután visszaváltja váltakozó áramra, de jelentősen megnöveli a frekvenciáját. Ez lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy egy adott pillanatban meghatározza a hegesztőgép pontos paramétereit.

A következő lépésben a feszültséget a transzformátorra irányítják, ahol ismét olyan szintre csökkentik, hogy az ív meggyulladjon. Ez lehetővé teszi a hegesztőáram 1A pontosságú beállítását, ami tökéletes kisebb elemek ragasztására. 

Kialakításukból adódóan az inverteres hegesztőgépek általában kicsik és viszonylag könnyűek, emiatt nagyon mozgékonyak. Így tökéletesek a használatra menet közben, vagy amikor meg kell változtatni a hegesztési pozíciót. 

Az inverteres hegesztők előnye is, hogy minden háztartásban megtalálható szabványos 230 V-os feszültségű csatlakozóaljzatokhoz csatlakoztathatók. Emiatt az inverteres hegesztőgépek népszerűek a professzionális hegesztők és az amatőrök körében egyaránt. 

Az inverteres hegesztőgépek számos hasznos funkcióval is rendelkeznek, amelyek jelentősen megkönnyítik a használatát. A funkciók pontos listája az adott modelltől függ. 

Az elektronikus rendszerek használatának köszönhetően az inverteres hegesztőgépek a feszültséglökéseknek is ellenállnak. Használhatók áramfejlesztőkkel, és hosszú hosszabbítókábellel is csatlakoztathatók. A keletkezett ív stabil, ami pontos és tiszta varratokat garantál.  

Az inverteres hegesztők is viszonylag kevés áramot fogyasztanak. Ez amellett, hogy kevesebb energiát használ, azt is jelenti, hogy nem melegednek túl. Ez gazdaságossá és hatékonysá teszi őket, 60-100%-os munkaciklust biztosítva. 

Általában nagyon megbízható berendezések. Ez azonban nem jelenti azt, hogy soha nem tönkremennek, és ha mégis, a javítás meglehetősen költséges lehet. Ezenkívül az inverteres hegesztők érzékenyek az időjárási viszonyokra, és hajlamosak a mechanikai sérülésekre is. Ezért ajánlott az óvatosság a használat során, ami messze a legnagyobb hátránya ennek a hegesztőtípusnak. 

Transzformátoros hegesztőgépek

A második típus a transzformátor hegesztők. Nagyon egyszerű kialakításúak, így viszonylag olcsók, ezért népszerűbbek az amatőrök körében, akiknek magáncélú hegesztőre van szükségük. A bonyolult alkatrészek korlátozott száma miatt könnyen javíthatók bármilyen műszaki hiba esetén. 

A nagy transzformátor azt jelenti, hogy az ilyen típusú gépek meglehetősen gyorsan felmelegszenek. Ezért rövid, de gyakori szünetekre van szükség a készülék lehűléséhez. A munkaciklus ebben az esetben 25-35% között mozog, és a transzformátorhegesztők 160A ampert használnak 25A védelemmel.  

A transzformátoros hegesztők rendkívül ellenállnak az időjárási viszonyoknak és a mechanikai sérüléseknek. Ezért alkalmasak zord munkakörülmények között történő használatra, és alacsony hőmérsékleten, valamint magas porszintű és egyenletes páratartalmú helyeken is üzemeltethetők. 

A transzformátoros hegesztőgépek is általában nagyon nagyok, ezért általában helyhez kötött készülékként használják. Szállításukra speciális kocsikat használnak, túlsúlyuk miatt. Egyes vélemények szerint a transzformátoros hegesztők nem engedik jó minőségű varratokat készíteni. A hegesztés minősége azonban ebben az esetben az elektródák minőségétől és a hegesztő tapasztalatától függ.

Az inverteres és transzformátoros hegesztőgépek közötti különbségek

Az egyes hegesztőgép-típusok főbb jellemzőinek alapvető ismeretében az inverter és a transzformátor hegesztő közötti különbségek azonosítása viszonylag egyszerű. Az első, első pillantásra észrevehető különbség a méretük. A transzformátoros hegesztőgépek sokkal nagyobbak és ezért kevésbé mozgékonyak, mint az inverterrel felszerelt hegesztőgépek. 

A második különbség a tervezésben van. A transzformátoros hegesztőgépek technológiailag lényegesen kevésbé bonyolultak, mint a fejlett elektronikus rendszereket használó inverteres hegesztőgépek. Ennek eredményeként az utóbbi lehetővé teszi a pontosabb hegesztőáram beállítását, valamint számos nagyon hasznos funkciót kínálnak, amelyek megkönnyítik a hegesztést. 

Egy másik különbség az inverteres és transzformátoros hegesztőgépek között, hogy ellenállnak a mechanikai sérüléseknek és az időjárási viszonyoknak, mint például a hőmérséklet-különbségek, a levegő páratartalma vagy a por. A transzformátoros hegesztők sokkal jobbak ezekben az esetekben.

Az inverteres hegesztőgépekkel ellentétben ezek az összes jellemzőt lefedik. Ráadásul meghibásodás esetén a transzformátoros hegesztőgépek javítása sokkal egyszerűbb és olcsóbb. 
A negyedik említésre méltó különbség a munkaciklus. A transzformátoros hegesztők esetében ez 25-35%, míg az inverteres hegesztők 60-tól akár 100%-ig terjedő munkaciklust kínálnak. Ez annak köszönhető, hogy az inverteres hegesztők nem melegszenek túl használat közben, így hosszú ideig megállás nélkül hegeszthet. A transzformátoros hegesztőgépeknél megfelelő munkatervezés szükséges a gép gyakori hűtése érdekében, mivel ez a géptípus nagyon gyorsan felmelegszik. 

Az utolsó különbség, de ugyanolyan fontos, az ár. Az inverteres hegesztőgépek sokkal drágábbak, mint a transzformátoros hegesztőgépek. Emiatt az utóbbiak népszerűbbek az amatőr hegesztők körében, akik csak magáncélra tervezik használni őket.

Inverteres vagy transzformátoros hegesztőgép? Összefoglaló

A hegesztőgép kiválasztása nem csak a költségvetésétől, hanem a tervezett munka típusától és gyakoriságától is függ. A hegesztőgépek széles választékával Ön választhat a legújabb technológiai megoldásokkal rendelkező inverteres hegesztőt, vagy a hagyományos transzformátoros hegesztőt. Az első típus számos hasznos lehetőséget kínál a munka megkönnyítésére, de hajlamosabb a különféle mechanikai és időjárási károsodásokra. 

A második típus, vagyis a transzformátoros hegesztőgépek egyszerűbbek, de ugyanakkor robusztusabbak, és műszaki problémák esetén olcsóbban javíthatók. Tehát mérlegelje az összes különbséget, és szembesítse őket saját igényeivel, mielőtt a végső döntést meghozza.  

Hasznos volt ez a cikk? Igen Nem

Legújabb cikkek

Rozsdamentes acél hegesztése

A rozsdamentes acél az egyik leggyakrabban használt fém az élelmiszer- és italiparban, bár sok más iparágban…

Bővebben

Inverteres vagy transzformátoros hegesztőgépek Jellemzők és különbségek

A megfelelő hegesztőgép kiválasztása a kezdők számára bonyolult lehet, sokféle modell közül lehet választani, amelyek nemcsak…

Bővebben

Hegesztési biztonság

Akárcsak egy műhelyben vagy egy építkezésen, itt is a hegesztési biztonság a legfontosabb! A hegesztés típusától…

Bővebben

Melyik elektronikai forrasztópákát érdemes választani és mire kell odafigyelni?

Az elektronikai munkákhoz nagy precíziós szerszámokra van szükség a szakembereknek és a hobbiknak egyaránt, az elektronikai…

Bővebben