Sok barkácsolásrajongó legnagyobb álma, hogy saját, teljesen felszerelt barkácsműhelyük legyen. Olvasson tovább, és megtudja, hogyan és hol állítsa be saját műhelyét, hogy megvalósítsa barkács álmait. Néhány tippet is adunk a vásárláshoz.
Sok barkácsolásrajongó legnagyobb álma, hogy saját, teljesen felszerelt barkácsműhelyük legyen. Olvasson tovább, és megtudja, hogyan és hol állítsa be saját műhelyét, hogy megvalósítsa barkács álmait. Néhány tippet is adunk a vásárláshoz.
Hol lehet saját barkácsműhelyt létrehozni
Az első dolog, amit meg kell fontolnia saját műhely létrehozása során, hogy hol kell lennie. Ennek a hobbinak a folytatásához külön térre lesz szüksége. A házak tulajdonosai kedvezőbb helyzetben vannak a sok választási lehetőség miatt, mint például garázs, pince, tetőtér vagy kerti fészer.
De mi van akkor, ha korlátozottak a lehetőségeid? Egy kis panellakásban ez komoly kihívást jelenthet, de ez nem jelenti azt, hogy nem lehetséges! A szükséges eszközök tervezésénél, majd beszerzésénél érdemes végiggondolni, hogyan lehet mindent rendszerezni, rendben tartani. A praktikus megoldások, mint az összecsukható és visszahúzható asztallapok, műhelyszervezők, kampók vagy faliakasztók jól jönnek. Bármilyen munka befejezése után elég eltenni vagy összehajtani őket, amivel sok hely szabadul fel a szobában. Mindig ne feledje, hogy a munkaterületnek jól megvilágítottnak (lehetőleg természetes fénynek) kell lennie, megfelelően szellőztetettnek és elektromos áramhoz kell jutnia. Ezek a tényezők nemcsak a biztonság szem előtt tartásával fontosak, hanem az Ön és a háztartás többi tagjának kényelme is.
Egy ilyen műhely követelményei az egyes barkácsolók egyéni elvárásaitól függően változnak. Például egy kezdő elektronikai javításban nem kell nagyméretű eszközöket speciális állványokra helyezni, de jó hozzáférést kell biztosítani az elektromos aljzatokhoz. Szükségük lesz még egy hálózati adapterre, forrasztóállomásra, LCD elválasztóra stb., amelyek viszonylag kicsi eszközök. Ha érdeklődik a famegmunkálás iránt, más elvárásai lesznek. Egy amatőr asztalosnak számos fűrészre van szüksége a fa vágásához, esztergagépekhez, csiszológépekhez, valamint egy csiszolótartozék készletre. Az ilyen típusú elektromos szerszámok több helyet foglalnak el, de általában stabilak, ami ráadásul védi a felhasználót munka közben.
Hogyan alakítsunk ki barkácsműhelyt?
Miután eldöntötte, hogy hol állítsa be, ideje átgondolnia, hogyan kívánja megvalósítani. A kényelem és a praktikum minden munkahely alapkövetelménye, ezért az otthoni barkácsműhelynek is ilyennek kell lennie. Készíthet elrendezési tervet, és új ötleteket adhat hozzá, például mesterséges világítást és az összes szükséges eszköz rendszerezését. Minél több erőfeszítést tesz az igényeinek és lehetőségeinek elemzésére, annál kisebb a kockázata annak, hogy nem megfelelő berendezést vásárol vagy rossz elrendezést vásárol. Tehát a funkcionalitás legyen az elsődleges!
Minden barkácsműhely csupasz alapja egy asztal és egy szék. Lehet, hogy közhelynek hangzik, de ez nagyon fontos az Ön kényelme, sőt egészsége szempontjából. Az asztal, a munkalap vagy akár az íróasztal az a hely, ahol a legtöbb munkát elvégzi, néha akár több órán keresztül is. Ezért olyan fontos a magassága (a felhasználó magasságához igazítva) és a mérete. Az asztallapnak elég nagynak kell lennie mindenhez, amit egy adott pillanatban használ. Szüksége van egy kényelmes székre is, amelyen ülhet. Ez csökkenti a hátfájás kialakulásának kockázatát.
Barkácsműhely felszerelése
A kényelmes asztal és szék a legfontosabb, de nem csak ezek szerepelnek a felszerelési listán. Meg kell fontolnia, hogy milyen bútorokra lesz még szüksége. Ne feledje, hogy a túl sok bútor szűkössé teszi azt, ezért kezdetben csak azt vásárolja meg, amire valóban szüksége van. Egy idő után a gyakorlati igények alapján létfontosságú elemeket vehet fel a listára.
Tehát mi a legfontosabb? Ha sok helyed van (pl külön helyiség vagy garázs), egy szerszámos kocsi biztosan jól jön. Hasznos polcokkal vagy fiókokkal rendelkezik, és a kerekeknek köszönhetően mozgatható. Így az összes legfontosabb eszköz állandóan melletted lehet. Egyes üzletekben akár készen felszerelt kocsikat is vásárolhat.
A szerszámtábla a hely méretétől függetlenül működik. A falra akasztva sok helyet takarít meg. A különböző modellek méretüktől függően kisebb-nagyobb tárolókapacitással bírnak, de mindig alkalmasak egész készletek felakasztására villáskulcsot, csavarhúzót, csapszeget, kalapácsot stb. Általában praktikus horgokkal, valamint műanyag tárolódobozokkal, pl. szögekhez, csavarokhoz és egyéb apró darabokhoz.
Ha nagyobb és nehezebb szerszámokat fog használni, jó lenne néhány műhelypolc. Nemcsak nagy teherbírásúak (polcok számától függően akár több száz kilogramm), de nagyon tágasak is lehetnek. Lehetővé teszik a praktikus, mindennapi és a ritkábban használt tárgyak tárolását. Például egy szerszámtároló rekesz rendet teremt a műhelyben, hogy minden mozdulat tökéletes legyen. Kis csavarokhoz, anyákhoz, tiplikhez többféle doboz és tartó is kapható, de a gyakran használt kisszerszámok is megtalálják a helyüket a szerszámtárolókban!
A műhelybútorok esetében azokat jól kell elkészíteni. A legjobb, ha olyan asztalra, munkalapokra és polcokra fektet be, amelyek hosszú évekig kitartanak. Így nem kockáztatja, hogy megsérüljenek, pl amikor nehéz tárgyakat tesz le. Attól függően, hogy milyen eszközöket és anyagokat tervez használni, választhat fabútort vagy tartósabb, fém szerkezetű bútorokat.
- Racsnis kábelvágó
- Asztali fúrógép – 500 W – 9 teljesítményszint
- Betonvágó – 2.500 W 142 990,00 HUF
-
Multifunkcionális szerszámgép
42 390,00 HUF20 790,00 HUF
Szerszámok kiválasztása otthoni műhelyéhez
Függetlenül attól, hogy lelkes barkács-rajongó vagy, vagy csak időnként végez otthon kisebb javításokat, van néhány alapvető eszköz és mérőműszer. Ezek a következők:
- egy kalapács
- fogó
- morze fogó
- csavarhúzók (lapos fejű és Philips)
- villáskulcs (lapos, kombinált, francia kulcs, csőkulcs)
- egy imbuszkulcs készlet
- egyenes pengéjű használati kés
- egy vízvezeték-szerelő kígyó
- egy elektromos teszterhez
- egy mérőszalag
- egy vízmérték
- tartozékok: rögzítőcsapok, csiszolópapír, szigetelőszalag.
Egy ilyen alapszerszámkészlet tökéletesen illeszkedik egy szerszámosládába, amit gardróbban vagy más tárolóhelyen tarthatsz. Ha azonban a barkácsolás a szenvedélye, akkor számos olyan elektromos szerszámot kell felszerelnie, amelyek segítségével önállóan végezhet különféle munkákat. Az alábbiakban áttekintést adunk a legpraktikusabb és leguniverzálisabb berendezésekről minden barkácsolásrajongó számára.
- Fúró – nélkülözhetetlen egyforma méretű lyukak készítéséhez fában, betonban és műanyagban. Használható bútorok, szaniterek, függönysínek stb. összeszerelésére. Kemény anyagokhoz jobb a fúrókalapács. A fúrókon kívül más praktikus kiegészítőket is használhat, például drótkeféket és festékkeverőket.
- Csavarfúró – a fúráson kívül csavarozást is lehetővé tesz. Tökéletesen működik, ha nagyszámú csavarral dolgozik, és sokkal gyorsabb és kényelmesebb, mint a kézi csavarhúzóval.
- Daráló – különféle típusú felületek kiegyenlítéséhez és simításához. A legnépszerűbb típusok a sarokcsiszolók (pl csempe vágásához, rozsda eltávolításához, oszcillátorhoz (régi festék eltávolításához) és szalagcsiszolóhoz (csövek és korlátok megmunkálásához). Ha a fenti feladatok rendszeres szükségletek lesznek az otthoni műhelyében, akkor választhat egy asztali csiszolót, amely számos további lehetőséget kínál.
- Körfűrész – még a fa vágását is sokkal könnyebbé teszi. A szúrófűrészeket különféle típusú anyagok vágására is nagyra értékelik, mivel egyesítik a precizitást a manőverezési képességgel.
- Polírozó – hatékonyan polírozza a különböző anyagokat, és alkalmas fémfelületek, valamint autófestékek fényezésére. A polírozók általában könnyűek és ergonomikusak.
- Forrasztóállomás – nem csak az elektronika javításához, hanem a fémelemekkel végzett építési munkákhoz is nélkülözhetetlen. Használhatja az egyiket a tető és az ereszcsatorna elemek ragasztására is.
- Egy szerszámosláda – akár a műhelyben, akár a munkaterületen, vagy a hobbiszobájában, egy szerszámosláda biztonságosan tárolja az összes szerszámát, és könnyen elérhető helyen tartja azokat. A szerszámosláda ezért az intelligens megoldás a szerszámok szállítására és biztonságos tárolására még nehéz körülmények között is.
Minden, amit az otthoni műhelyről tudni kell
A barkácsműhely felállítását alaposan át kell gondolni. A három alapvető kérdés, amelyekről döntenie kell, a hely, a bútorok és a felszerelés. Ha már van külön hely (garázs, pince, külön helyiség vagy szobarész), akkor ideje nekilátni az elrendezés megtervezésének. A barkácsáruházakban hatalmas a termékpaletta. Ezért alaposan gondolja át, mire van szüksége valójában. A lenyűgözőnek tűnő bútorok nem feltétlenül funkcionálisak.
Miután kiválasztotta a szükséges asztalt, polcokat, kocsikat és szervezőket, ideje elkészíteni az eszközök listáját. A pontos lista, hogy mire van szüksége, az Ön elvárásaitól és személyes igényeitől függ. Ön tudja a legjobban, hogy milyen eszközöket használ leggyakrabban, és milyen munkát fog végezni. Bútorfelújítást, fémfeldolgozást, elektromos berendezések javítását tervezi? Válassza ki a megfelelő eszközöket ezekhez a munkákhoz. Ha a műhelyed elkészült, ideje nekilátni a munkának! És ha idővel úgy érzed, hogy vannak még dolgok, amelyekre szükséged van, vagy olyan szempontok, amelyeket fejleszthetnél, ne aggódj! Értékes gyakorlati tapasztalatokra tesz szert, és képes lesz elvégezni a szükséges módosításokat és fejlesztéseket.
Megosztás