Húshoz, paradicsomhoz, de akár pörkölthöz való szósz elkészítésekor is érdemes figyelni arra, hogy ne csak jól nézzen ki és íze legyen, hanem a megfelelő állaga is legyen. A vizes vagy nyájas szószok elronthatják az egész ételt, különösen, ha fontos részét képezik. Ezért kell őket rendesen besűríteni. Olvassa el ezt a cikket, hogy megtudja, mi az a szószsűrítés, és milyen összetevőkre van szüksége a tökéletes állag eléréséhez.
Contents
- Mi a redukció, és hogyan lehet csökkenteni a szószt?
- Sűrítés liszt felhasználásával
- Hogyan sűrítsük be a szószt liszttel?
- Mártás sűrítése roux-szal
- Hogyan sűrítsünk mártást liszt nélkül
- Mártás sűrítése tejszínnel
- Sűrítés krémsajttal
- Sűrítés vajjal
- Sűrítés zöldségekkel
- Sűrítés ketchuppal
- Tökéletesen sűrű szószok húsokhoz, tésztákhoz és sok máshoz
Húshoz, paradicsomhoz, de akár pörkölthöz való szósz elkészítésekor is érdemes figyelni arra, hogy ne csak jól nézzen ki és íze legyen, hanem a megfelelő állaga is legyen. A vizes vagy nyájas szószok elronthatják az egész ételt, különösen, ha fontos részét képezik. Ezért kell őket rendesen besűríteni. Olvassa el ezt a cikket, hogy megtudja, mi az a szószsűrítés, és milyen összetevőkre van szüksége a tökéletes állag eléréséhez.
Mi a redukció, és hogyan lehet csökkenteni a szószt?
A szósz csökkentése kétségtelenül a legegyszerűbb módszer. Ez abból áll, hogy az ételt hosszú ideig főzzük, hogy a felesleges víz elpárologjon. Nincs szükség további összetevőkre, amelyek növelhetik az étel kalóriatartalmát. Emiatt a szószcsökkentést gyakran választják azok az emberek, akik választ keresnek a „hogyan sűrítsünk be egy könnyű szószt?”
Amikor ezt a technikát választja, számos fontos szempontot kell szem előtt tartani. Ha a szósz egész zöldség- vagy húsdarabokat tartalmaz, célszerű ezeket először eltávolítani. Ezzel elkerülheti az összetevők túlfőzését. Egy másik szempont, amelyet figyelembe kell venni, az ízek koncentrációja. A víz mennyiségének csökkentésével az összes megmaradt aroma koncentrálódik a szószban. Ezért érdemes megvárni a fűszerezés, különösen a só hozzáadásával, amíg el nem éri a megfelelő állagot.
A szószok csökkentésének egyetlen hátránya a hosszú várakozási idő. A fedő nélküli főzés akár több órát is igénybe vehet, különösen, ha az étel nagyon vizes. Azok az emberek, akik gyorsan szeretnének kiadni vagy megenni egy kész ételt, gyakran választják a következő módok egyikét a szószok sűrítésére.
Sűrítés liszt felhasználásával
A legtöbb konyhában használt sűrítőszer a liszt. Nemcsak minden élelmiszerboltban könnyen megtalálható, de többféleképpen is használhatod. Ráadásul nem kell búzalisztet használni. Ha gluténmentes diétát folytat, használhat kukorica- vagy burgonyalisztet. Ez utóbbit gyakran értékelik megkötő tulajdonságai és az étel ízével való minimális beavatkozás miatt. Szóval hogyan lehet liszttel sűríteni a szószt?
Hogyan sűrítsük be a szószt liszttel?
Nagyon egyszerű módszer, ha lisztből és vízből hígtrágya keveréket készítünk, amit kihűtött szósszal, húslevessel, tejjel vagy tejszínnel helyettesíthetünk. A két hozzávalót egy külön edénybe keverjük úgy, hogy óvatosan hozzáöntjük a hideg folyadékot. A víz és a liszt aránya a kívánt sűrűségtől és a liszt típusától függ. Az eredményt vékony sugárban adjuk a szószhoz, folyamatos keverés közben. A csomók elkerülése érdekében fontos a keverés. Ha ezt megtette, a mártást néhány percig forralni kell. Ez azért van, hogy megszabaduljunk a liszt nyers ízétől.
Ha a szószt liszttel sűrítjük, jó ötlet kisebb mennyiséget készíteni. Így ha nem elég sűrű a konzisztencia, adhatunk hozzá további sűrítőt. Ha a szósz túl sűrű, akkor vízzel kell hígítani, ami befolyásolhatja az ízét.
Ha burgonyalisztet használunk, ügyeljünk arra, hogy ne vigyük túlzásba, különben zselét készítünk.
Ezt a módszert minden sűrítést igénylő szószhoz és leveshez használhatod.
Mártás sűrítése roux-szal
A roux sokféle konyha szerves része. Az elkészítéséhez acélserpenyőre, búzalisztre és zsírra van szükség. Itt leggyakrabban vajat használnak, de a repce- vagy kókuszolaj is beválik. A liszt és a zsír aránya 1:1 legyen, azaz minden evőkanál lisztre egy evőkanál zsír kerüljön. A roux elkészítésekor folyamatosan kavargasd és ringasd, hogy egyenletesen barnuljon. Sűrítéskor ne felejtsen el hideg folyadékot önteni a meleg rouxba. Meleg folyadékot is önthet a kihűlt rouxba. Ez lehetővé teszi, hogy csomómentesen bársonyos mártást kapjon.
A sütési időtől és színtől függően háromféle roux létezik:
- 1. fokozatú roux – a legfényesebb az összes említett közül. Ennek van a legrövidebb sütési ideje, éppen annyi, hogy ne legyen nyers a liszt. A rövid elkészítési idő is fokozza a sűrítő hatást. Az 1. fokozatú roux-t viszonylag könnyű szószokhoz használják, pl. bésamel- vagy kaporszószhoz.
- 2. fokozatú roux aranyosabb színű, és kicsit tovább sütjük, és kitűnik a markánsabb ízével is. Másrészt nem olyan hatékony a sűrítésben. Használhatod világos és sötét szószokhoz, valamint levesek fűszerezéséhez is.
- 3. fokozatú roux – a legsötétebb roux típusok közül. Intenzív ízű, barna színű. Tökéletes hús-, sült- és gombaszószok sűrítésére.
Hogyan sűrítsünk mártást liszt nélkül
Népszerűsége ellenére a szószok liszttel való sűrítése egyre ritkább mind az éttermekben, mind a magánlakásokban. Ehelyett sok szakács olyan termékeket használ, amelyek javítják az egész étel állagát, ízét és szerkezetét. Íme néhány a szósz liszt nélküli sűrítéséhez leggyakrabban használt összetevők közül.
Mártás sűrítése tejszínnel
Mindenekelőtt a legjobb, ha tejszínhabot használunk a sűrítéshez. Használhat natúr vagy görög joghurtot is. A tejszíntől a szósz krémes állagú és ízű lesz, és világosabb színt is kap. Használhatod például rókagomba- vagy cukkiniszósz készítéséhez.
A szósz tejszínnel való sűrítéséhez keményítsük meg, hogy ne forrjon át. Hogyan tudod ezt megtenni? Először egy merőkanál segítségével öntsünk egy kevés szószt a csészébe. Adjunk hozzá egy kis tejszínt, és keverjük össze. Addig ismételje az eljárást, amíg az összes tejszínt a csészébe nem öntötte. Ezután a csésze tartalmát folyamatosan kevergetve öntsük a szószba.
Sűrítés krémsajttal
Ha úgy döntesz, hogy sajttal sűríted be a szószt, akkor többféle típus közül választhatsz. Használhatunk krémsajtot, de ricottát vagy mascarponét is. Különleges ízt adnak neki, amely jól illeszkedik a paradicsomszószhoz, és nem csak.
Az ételhez adásának folyamata ugyanaz, mint a tejszínnél. Adjunk hozzá egy kevés meleg szószt a finomra vágott vagy reszelt sajthoz. A sajtnak fel kell oldódnia a hőmérséklet hatására. A kapott sűrítőt állandó keverés mellett a szószba öntjük.
Sűrítés vajjal
Bár olvadás után nagyon folyékony, a vaj szószok sűrítésére is alkalmas. Egyszerűen vágjon darabokra egy hideg vajat, és adja hozzá az edényhez. Vegyük azonban figyelembe, hogy a vaj nem sűrűsödik olyan jól, mint a liszt vagy a tejszín, viszont bársonyosabb lesz tőle a szósz. Ne használja, ha úgy gondolja, hogy az étel enyhén vajas íze zavarhatja.
Sűrítés zöldségekkel
Ez egy népszerű módszer az emberek körében a kalóriaszámláláshoz. Zöldségből vagy burgonyából készült szószokhoz tökéletes. A főzés után nem kell mást tennie, mint turmixolni vagy szitán átszűrni. Ezzel nem csak besűrűsödik a szósz, de elkerülhető a feleslegesnek tűnő hozzávalók kidobása is.
Az ételt még fűszerezheti vegyes sárgarépa, zeller, petrezselyem vagy sütőben sült hagyma hozzáadásával. Így nagyon intenzív ízt kapsz, amely tökéletesen passzol a húshoz.
Sűrítés ketchuppal
A módszer gyakoribb az otthoni főzésben, mint a professzionális éttermekben. Ha nem tudod, hogyan sűrítsd be a spagettivel tálalt paradicsomszószt, akkor jól jön a ketchup. A reszelt paradicsom javítja az étel állagát, a fűszerek és gyógynövények pedig az ízét. Ha csak sűríteni és fokozni szeretné a paradicsom aromáját, akkor a paradicsompüré megteheti a trükköt.
Tökéletesen sűrű szószok húsokhoz, tésztákhoz és sok máshoz
Amint most már tudja, sokféleképpen sűrítheti be a mártásokat, így szószokat készíthet húsokhoz, sültekhez, tésztákhoz és még desszertekhez is. Ne feledje azonban, hogy nem minden sűrítő alkalmas minden ételhez. Sötét gombaszósz készítésekor jobb tejszínt adni, mint mascarponét. A könnyű szószok esetében viszont jobb a redukció alkalmazása. Bármelyik módszert is választja, most már tudja, hogyan készítsen ideális szószt.
Megosztás