A munkahelyi biztonság minden munkáltató alapvető felelőssége. Ez vonatkozik mind a biztonságos munkakörülmények biztosítására, mind a munkavállalóktól bizonyos szabályok betartására. Ebbe a témakörbe tartoznak a kábelcsörlők működési elvei is. Tudja meg, mi teszi biztonságossá az ilyen eszközök használatát.
A munkahelyi biztonság minden munkáltató alapvető felelőssége. Ez vonatkozik mind a biztonságos munkakörülmények biztosítására, mind a munkavállalóktól bizonyos szabályok betartására. Ebbe a témakörbe tartoznak a kábelcsörlők működési elvei is. Tudja meg, mi teszi biztonságossá az ilyen eszközök használatát.
Kulcsfontosságú kábelcsörlő paraméterek a felhasználó biztonságával kapcsolatban
Mint minden mechanikus eszköz, a kábelcsörlők is biztonságosak, ha rendeltetésszerűen, az ajánlott használati módnak megfelelően és a szabványos óvintézkedések betartásával használják. Az egyik legfontosabb szempont a munka típusának megfelelő paraméterek kiválasztása.
Kábelcsörlő kapacitása
Először is ellenőrizze a csörlő kapacitását. A kábelcsörlők több száz kilogrammtól akár néhány tonnáig is képesek felemelni a terheket. Ezen értékek túllépése nem csak károsíthatja a készüléket, hanem súlyos baleseteket is okozhat, ezért létfontosságú a megfelelő modell kiválasztása. Azonban van mód az emelőképesség 100%-os növelésére. Mindössze annyit kell tennie, hogy további szíjtárcsa-blokkokat szerel fel.
Kábelcsörlős motor
A következő paraméter a motor típusa. A gyártók elektromos csörlőket kínálnak különböző méretű motorokkal. Az emelőképességhez hasonlóan a motor kiválasztásakor ügyeljen arra is, hogy milyen munkákhoz kívánja használni a kábelcsörlőt. A túl kis teljesítmény a motor kiégését okozza, míg a túl nagy teljesítmény káros lehet a környezetre. Az Ön igényeit jelentősen meghaladó motor a szükségesnél jóval több energiát használ fel, ezért próbálja meg a gazdaságos használat szempontjából optimális motorméretet választani. A legökológiaibb megoldás a kézi csörlők speciális karral vagy hajtókarral, bár hatásfokuk jóval alacsonyabb, mint az elektromos vagy belső égésű motorosoké.
A kábel
Ebben az esetben több szempontra kell figyelni. Mindenekelőtt ellenőrizze a vonóerőt. Ellentétben a kapacitással, amely a csörlő által elviselhető maximális súly, a húzás egyszerűen a kábel erőssége. Egy másik szempont a kábelszerkezet. Úgy kell kialakítani, hogy emelés/leengedés közben ne csavarodjon el. Ez csökkenti annak a kockázatát, hogy a kábel elpattanjon és kiakadjon a felemelt tárgy. Gyakorlati szempontból ellenőriznie kell a kábel hosszát is. Ez jelzi a maximális távolságot, ameddig a rakomány szállítható. Ellenőrizze a tengelykapcsoló típusát is, amely lehet tartály (vödör vagy kosár), bilincs vagy akár egyszerű horog.
Vészleállító kapcsoló
A vészleállítás funkció nagyon fontos, ha nem a legfontosabb, amikor a felhasználó biztonságáról van szó. Gondoskodik arról, hogy a készülék leálljon a gép károsodása vagy feszültségesés esetén. A gépnek rendelkeznie kell egy automatikus fékkel is, amely leállítja a kábelt, ha a motort leállítják. Ez csökkenti annak kockázatát, hogy a leeresztett elem hirtelen leessen.
Kábelcsörlők és műszaki felügyelet
Minden típusú anyagmozgatásra szánt mechanikus eszközt, beleértve a kábelcsörlőket is, regisztráltatni kell a műszaki hatóságoknál, amelynek feladata a biztonság biztosítása a műszaki eszközök gyártása és használata során. Emellett kutatással, teszteléssel, szakértői véleményezéssel és képzéssel is foglalkoznak.
Érdemes azonban emlékezni arra, hogy az 1998. évi emelési műveletekre és emelőberendezésekre vonatkozó szabályzat (LOLER) értelmében:
- „emelőberendezés”: a terhek emelésére és süllyesztésére szolgáló munkaeszköz. Ez magában foglalja az emelőtartozékokat és a felszerelés rögzítésére, rögzítésére vagy alátámasztására használt tartozékokat.
- Az emelőberendezést úgy kell elhelyezni vagy felszerelni, hogy amennyire ez ésszerűen kivitelezhető, csökkentse annak a kockázatát, hogy a berendezés vagy teher elütődjön egy személyben, vagy a teher elsodródjon, szabadon leessen vagy véletlenül elszabaduljon.
- Minden emelőberendezést, beleértve a tartozékokat is, egyértelműen meg kell jelölni, jelezve a „biztonságos munkaterhelést” (SWL) – a maximális terhelést, amelyet a berendezés biztonságosan fel tud emelni.
Ha bármely berendezés vagy tartozék SWL-je a konfigurációjától függ, az SWL-n közölt információknak tükrözniük kell az összes lehetséges konfigurációt (például ha a motoros emelő horgát különböző pozíciókba lehet mozgatni, az SWL-t minden pozícióhoz meg kell jeleníteni ). Az emelőberendezést érintő összes emelési műveletnek:
- hozzáértő személy által megfelelően tervezett
- megfelelően felügyelve
- biztonságos módon kell végrehajtani
Az emelőberendezéseket számos helyzetben alaposan meg kell vizsgálni, beleértve:
az első használat előtt (kivéve, ha van egy érvényes megfelelőségi nyilatkozat, amelyet kevesebb, mint 12 hónappal korábban készítettek)
ahol a telepítéstől, vagy más helyszínen történő újratelepítéstől/összeszereléstől függ
ha olyan körülményeknek van kitéve, amelyek károsodást okoznak, és veszélyt okozhatnak
Megosztás