Minden háznak védelemre van szüksége a víz és a nedvesség behatolása ellen, mind az esőtől és hótól, mind a talaj nedvességétől. Elmagyarázzuk, mit jelent a szigetelés, és mi a fontos az épület szigetelésénél.
Minden háznak védelemre van szüksége a víz és a nedvesség behatolása ellen, mind az esőtől és hótól, mind a talaj nedvességétől. Elmagyarázzuk, mit jelent a szigetelés, és mi a fontos az épület szigetelésénél.
Hogyan szigeteljünk le egy házat?
A tömítés során vízálló és részben légáteresztő anyagokat használ, amelyek megvédik a falazatot és más felületeket a nedvességtől. Igényeitől és helyétől függően használjon különböző tulajdonságú anyagokat: pl. B. fólia, tetőfedő, tömítőanyag vagy megfelelően védve a korrózió ellen fémlemez, például rozsdamentes acél vagy horganyzott fém.
Milyen tulajdonságai vannak a tömítésnek?
A céltól és a helytől függően használjon megfelelő védőtömítőanyagot, mert nem minden anyag alkalmas a ház minden területére. Az anyagokat többek között a következők alapján választhatja ki:
- a víz/nedvesség szennyezettségének mértéke egy adott helyen,
- a felhasználás helye az épületen és az ebből eredő terhelések,
- az épület típusa és formája,
- a védendő felület állapota.
Ügyeljen a felhasznált anyagok eltérő fizikai tulajdonságaira is. Egyesek kevésbé hatékonyak magasabb hőmérsékleten és törékennyé válnak, mások alacsonyabb hőmérsékleten. Ez különösen igaz a régebbi szigetelésekre, például az aszfaltkötő anyagokra. Használat előtt alaposan ellenőrizze, hogy mely tulajdonságokra van szüksége a projekthez.
Milyen típusú vízszigetelések léteznek?
Ha az épület nedvességtől való védelméről van szó, két kategóriát különböztetnek meg széles körben: Az úgynevezett vízszintes gát megakadályozza, hogy a nedvesség kapilláris hatására felszálljon a talajból, és károsítsa az épület szerkezetét. A vízálló tömítés pedig a falazaton áthatoló talajvíz vagy esővíz elleni védelemre szolgál hibás vízelvezetési és vízelvezetési problémák esetén.
A tömítés sokoldalúbb módon használható, mert az épületek föld feletti részeinek, például tetők, padlásterek és falak védelmére is használható zárt helyiségekben.
Fényvédelem: vízszintes szigetelés a nedvesség ellen
Ez a fajta szigetelés kizárólag az épületek föld alatti részeinek védelmére használható áteresztő talajokon, például homokon és kavicson. A talajvízszint felett kell lennie. Ezért először ellenőrizze, hogy a talajvíz szintje ingadozik-e a ház alatt. A legelterjedtebb anyagok az aszfalt emulziók, bentonit és különféle műanyagok.
Közepes védelem: Csapadék és talajvíz elleni szigetelés
Az esővel érintkező területeken közepes szilárdságú vízszigetelő rendszerre van szükség. Az anyag lehetővé teszi a víz elvezetését, és megakadályozza, hogy a tetőn lévő réseken keresztül bejusson a házba. Ide megfelelőek az olyan anyagok, mint a bitumen és a különféle típusú tetőfedők. Fürdőszobákba és mosókonyhákba vagy akár erkélyekre a speciális folyékony fóliák közepes védelmet nyújtanak a nedvesség ellen.
Magas védelem: erős vízszigetelés
A nagy víznyomásnak kitett felületek védelme érdekében erős tömítésre van szükség. Elsősorban a gyengén vízáteresztő talajok alapjainak szigetelésére szolgál.
A tömítéshez használt anyagnak ellenállónak és nagyon tartósnak kell lennie. Ideálisak a speciális laminátumok, bitumen vagy fémlemez, de a kétkomponensű szigetelés is.
Mely helyiségekben van szükség vízszigetelésre?
A föld felszínén vagy alatta fekvő területek különleges védelmet igényelnek a nedvességtől. Ez vonatkozik azokra a pincékre és pincékre, amelyek padlóját és falait tömíti. További példák a nedves helyiségek, mint például a fürdőszobák, WC-k, konyhák és termelési létesítmények, amelyek nagy mennyiségű vízzel működnek, mint például: Pl. hentesboltok, élelmiszeripari létesítmények vagy gyógyfürdők.
Itt az aljzatnak teljesen száraznak kell lennie a tömítés előtt. Ellenkező esetben páralecsapódás képződik a falakon belül, és tartós nedvességhez vezet.
Hogyan zárja le a fürdőszobát
A fürdőszoba általában a legnedvesebb hely egy otthonban. A jó védelem különösen szükséges a csempézett helyiségekben, különben a víz a szivárgó hézagokon keresztül behatol a falakba. Amint kellemetlen szagok vagy látható lerakódások jelennek meg, penész képződik. Ezt utólag nehéz eltávolítani. Ezért a fürdőszoba tervezésénél és kialakításánál gondoljon a megfelelő tömítésre.
A zuhanytálca alatt és a fürdőkád körül mindig szükséges a szigetelés. De az egész padlót is megéri óvni, mert ha váratlanul kifolyna a víz a mosógépből, vagy hasonló körülmény önti el a fürdőszobát, az alatta lévő helyiségeket vízálló padlóval védheti. Ez különösen fontos lakóházaknál.
A fürdőszoba befejezése és a csempe vagy parafa lerakása előtt vigyen fel alapozót, amelyre a tömítőanyagok jól tapadnak. Ezután a tömítőbevonat következik. Minden típusú folyadékszigetelés és vízlepergető korlát alkalmas erre.
- Csempevágó – 800 W
- Elektromos csempevágó asztal – 800 W – nedves
-
Csempevágó penge – 300
12 190,00 HUF11 290,00 HUF - Csempevágó penge – 200
A pince vízszigetelése egyszerű
Mindenkinek, aki házat épít, gondosan le kell zárnia az alagsort. Ez akkor is érvényes, ha padlóként vízálló betont (vízálló betont) használ. Keveréskor a vízálló beton speciális adalékokat kap, amelyek erősen összenyomják az anyagot, és megakadályozzák a kapillárisok kialakulását, ezáltal az apró vízutak kialakulását. Ez azonban nem hoz létre 100%-ban vízálló betont.
Különösen a csatlakozási pontok, csőáttörések és mindenféle csatlakozási pont tömítése a pincében. Ennek legegyszerűbb módja a bitumen és a kb. 0,5 m széles szövetbetét. Ne feledje, hogy a különböző terhelések miatt idővel apró repedések jelennek meg a falazaton. Ha szivárog az alagsorban, gyorsan előfordulhat nedvességkárosodás.
A pinceszigetelést belülről csak akkor szerelje fel, ha a falak az egyéb építési munkák után teljesen megszáradtak. Így elkerülheti, hogy a falazatba visszamaradó nedvesség kerüljön.
Ügyeljen arra, hogy ne csak a talaj külső rétegét védje meg a nedvességtől. Ha nem védett felületre helyezi a polisztirol szigetelést, a nedvesség gyorsan behatol a felső részbe. Ennek eredményeként a panelek egy idő után elvesztik szigetelő tulajdonságaikat.
Egyébként az csak egy mítosz, hogy csak vakolt falakat kell szigetelni. Amíg a felület sík, a tömítés vakolat nélkül is lehetséges. Fontos, hogy a kiválasztott anyag jól tapadjon és védett legyen az esetleges mechanikai sérülésekkel szemben. A nyers falak tömítésére a legjobb cement alapú vízszigetelő habarcs és polimer bitumen használata.
Erkélyek és teraszok szigetelése
Az épületen túlnyúló építészeti elemek általában nagyon érzékenyek a nedvességre. Ezért számos különféle anyag áll rendelkezésre az erkélyek és teraszok védelmére. Az, hogy melyiket használja, több tényezőtől függ:
- Hol található a védendő terület?
- Van-e érintkezés a talajjal?
- Vannak további védőeszközök, például előtetők?
- Mekkora a terület?
Minél nagyobb a terület, annál rugalmasabbnak kell lennie az anyagnak. Végül is a tágas teraszok és erkélyek különösen ki vannak téve az időjárásnak. Kisméretű, fedett loggiákhoz általában elegendő a folyékony membrán vagy a vízszigetelő habarcs. Erkélyek tömítésére ásványi iszapok vagy tömítőszőnyegek is alkalmasak. Ha azonban nagy, szabadon álló teraszon dolgozik, jobb, ha rugalmas poliuretán gyanta alapú bevonatot használ. Ezek esztétikusak, tartósak és ellenállnak a külső hatásoknak. Viszonylag alacsony áron is beszerezheti őket az üzletekben mindenhol. A PU tömítőanyagokat közvetlenül a betonra kell önteni.
Vannak speciális fából vagy kompozit anyagokból készült burkolatok tömítőanyagai, amelyeket vízi sétányok építésénél is használnak. Egyszerűen vigye fel ezt egy ecsettel.
Hogyan szigeteljük le a külső lépcsőt?
A kültéri lépcsőket is védeni kell a nedvességtől. Itt is alulról kell tömíteni a nedvesség ellen. Ehhez ugyanazokat az anyagokat használja, mint az alapokhoz és a pincékhez. Ez megakadályozza, hogy a víz a kapillárisok hatására felemelkedjen a talajból és behatoljon az épület szerkezetébe.
Különösen télen, amikor a hőmérséklet nulla alá süllyed, és a falazat nedvessége megfagy, fennáll annak a veszélye, hogy az apró jégkristályok károsítják az anyagot. Jó tömítéssel meghosszabbíthatja a lépcső élettartamát. Itt ugyanazokat az anyagokat használja, mint az erkély- és teraszcsempék tömítéséhez.
Megéri-e egy cég által végzett professzionális szigetelés?
A professzionális háztömítést nem csak azoknak érdemes elvégezni, akik építőipari cég alapítása előtt állnak. A jelenlegi piaci helyzetben különösen nagy a kereslet a szakemberekre, különösen azért, mert bizonyos munkákat, mint például a tömítőanyagok szórását a törvény csak arra jogosult szakcégek végezhetik.
A házépítés tervezésekor felmerül a kérdés, hogy a teljes tömítést szakcégnek kell-e elvégeznie. Ez segít elkerülni azokat a hibákat, amelyeket a befejezés után nagyon nehéz lesz, ha egyáltalán kijavítani. Ha túl sokat spórol itt, költséges meglepetésekkel ébredhet.
A különféle technikák szükséges ismerete mellett a jó cégek az anyagokkal és a megfelelő építőipari eszközökkel is rendelkeznek a munka gyors és korrekt elvégzéséhez. Mindenesetre érdemes előzetesen ajánlatot kérni egy erre szakosodott cégtől.
A ház vízszigetelése – összefoglaló
Az alagsorban a padló, a földszinten az alapok és falak megfelelő tömítésével nemcsak a nedvesség és a kellemetlen szagok okozta problémákat, hanem a súlyosabb következményeket is elkerülheti. A nedves falak egészségügyi kockázatot jelentenek, ha penész képződik. Idővel elvesztik teherbíró tulajdonságaikat is, és szélsőséges esetben az egész épület összeomlásához vezetnek. Védje tehát magát professzionális tömítéssel, különösen az alagsoron kívülről és belülről.
Megosztás