Pontosan öt szósz van, amelyek sok étel alapjául szolgálnak. Szívesen anyaszószoknak is nevezik őket, és a klasszikus európai konyha szerves részét képezik. Az öt alapszósz: Béchamel, Velouté, Espagnole, paradicsomszósz és Hollandaise.
Pontosan öt szósz van, amelyek sok étel alapjául szolgálnak. Szívesen anyaszószoknak is nevezik őket, és a klasszikus európai konyha szerves részét képezik. Az öt alapszósz: Béchamel, Velouté, Espagnole, paradicsomszósz és Hollandaise.
Ezek a szószok nemcsak sok étel alapját képezik, hanem más szószok kiindulópontját is. Kombinálhatóak egymással is: például a paradicsommal kevert bésamel szószból rózsaszín szósz készül, vagy egy velouté-t espagnole szósszal kombinálva bordelaise szószt kapunk.
Ha elsajátítottad az öt alapszószt, kreativitásodnak nincs határa, és könnyedén varázsolhatsz sokféle menüt. Itt megtudhatja, hogyan kell elkészíteni az anyaszószokat klasszikus receptjeik szerint:
A bésamel receptje és elkészítése
A bésamel szósz a francia konyha egyik legismertebb klasszikus alapszósza. A 17. században Francois Louis Caifau, XIV. Lajos francia király séfje találta fel, és nevét Louis de Béchamel márkiról, a király pénzügyminiszteréről kapta. A bésamel szósz gyorsan a francia konyha standardjává vált, és ma is számos szósz és étel fontos alapját képezi. Krémes levesek, lasagne, mac & sajt alapja, és ideális quiche töltelékként.
Hozzávalók egy bésamel szószhoz
A bésamel szószhoz a következő összetevőkre lesz szüksége:
- 50 g vaj
- 50 g liszt
- 500 ml tejet
- Só
- Bors
- Szerecsendió
Hogyan készítsünk besamelt:
A bésamel szósz elkészítése viszonylag egyszerű. Ügyelni kell azonban arra, hogy az összetevőket jól összekeverjük, hogy sima és homogén állagot kapjunk. Így készítsd el az alapszószt:
- Tegye a vajat egy serpenyőbe, és olvassa fel közepes lángon.
- Fokozatosan adjuk hozzá a lisztet, és folyamatosan keverjük habverővel kb. 2 percig, amíg homogén keveréket nem kapunk.
- Lassan adjuk hozzá a tejet, folyamatosan keverjük, hogy ne képződjenek csomók.
- Az alapszószt állandó keverés mellett felforraljuk; majd lassú tűzön pároljuk körülbelül 5-7 percig, amíg el nem érjük a kívánt állagot.
- Ízesítsük a bésamelt sóval, borssal és szerecsendióval.
Tippek a tökéletes bésamel szószhoz: Ha túl sűrű a szósz, hígítsuk fel kevés tejjel vagy vízzel; ha túl híg, akkor liszttel vagy keményítővel sűrítjük, vagy hosszabb ideig pároljuk. Manapság a bésamel szósznak nagyon sok változata létezik, amelyeket különféle összetevőkkel, például sajttal, mustárral, gyógynövényekkel vagy fűszerekkel finomíthat, attól függően, hogy ízlése és melyik ételhez való.
A velouté, az alap fehér szósz receptje és elkészítése
A Velouté szósz vagy bársonyszósz a 18. századból származik, François Louis Vatel francia séftől, és a bésamel szósz származéka. Ez utóbbival ellentétben azonban a velouté nem tejből, hanem tiszta hús-, hal- vagy zöldséglevesből áll. A Velouté szószok jól passzolnak fehér hús-, hal- és zöldségételekhez, és más szószvariációk alapjául is alkalmasak.
Hozzávalók egy veloutéhoz
A velouté elkészítéséhez a következő összetevőkre lesz szükséged:
- 500 ml könnyű hús-, hal- vagy zöldségalaplé (ételtől függően)
- 50 g vaj
- 50 g liszt
- Só és bors
Hogyan készítsünk velouté-t
Ezt az alapszószt néhány lépésben elkészítheti:
- Egy serpenyőben felforraljuk a könnyű alaplevet, amíg enyhe párolást nem kapunk.
- Egy másik serpenyőben olvasszuk fel a vajat alacsony lángon, és adjuk hozzá a lisztet, folyamatosan keverjük habverővel, amíg aranybarna nem lesz.
- Lassan adjuk hozzá a forró alaplevet a rouxhoz, habverővel erőteljesen keverjük, hogy elkerüljük a csomókat.
- Közepes lángon, folyamatos keverés mellett tovább pároljuk a mártást, amíg besűrűsödik és sima állagot nem kap.
- Ízesítsük a velouté-t sóval és borssal.
Tippek a tökéletes veloutéhoz: Lassan és egyenletesen keverje össze az alapszószt, nehogy megégjen és csomósodjon. Finomítsa a sokoldalú szószt különböző gyógynövényekkel és fűszerekkel, ízléstől és felhasználástól függően.
Egy espagnole, az alapbarna szósz receptje és elkészítése
Az espagnole szósz a 18. századból származik, és XIV. Lajos király uralkodása idején vált népszerűvé Franciaországban. Az „Espagnole” név a paradicsompüré spanyol eredetéből származik, amely a szósz egyik fontos összetevője. Mivel a mártáslevek és marhacsontok hozzáadásával nagyon ízletes, az espagnole kiváló kísérője sültekhez és vadételekhez, vagy demi-glace szósz alapjaként szolgál.
Hozzávalók egy espagnole-hoz
Az espagnole elkészítéséhez a következő összetevőkre lesz szüksége:
- 1 apróra vágott hagyma
- 1 apróra vágott sárgarépa
- 1 rúd apróra vágott zeller
- 50 g sótlan vaj
- 50 g liszt
- 1 l marhaalaplé
- 1 babérlevél
- 2 szegfűszeg
- Só és bors
Hogyan készítsünk espagnole-t
Szánjon időt az espagnole elkészítésére, hogy ez az alapszósz kifejlessze ízintenzitását. Ez így történik:
- Egy nagy fazékban közepes lángon vajban puhára pároljuk a hagymát, a sárgarépát és a zellert.
- Adjuk hozzá a lisztet, és keverjük 2-3 percig roux-hoz.
- Lassan öntsük hozzá a marhahúslevet, miközben folyamatosan keverjük, hogy elkerüljük a csomósodást.
- Adjuk hozzá a babérlevelet és a szegfűszeget, és forraljuk fel a keveréket.
- Csökkentse a hőt alacsonyra, és forralja a szószt 45-60 percig, amíg sűrű és dús lesz.
- Vegyük ki a babérlevelet és a szegfűszeget, és ízesítsük a szószt sóval, borssal.
Tippek a tökéletes espagnole elkészítéséhez: Használjon friss fűszernövényeket, például kakukkfüvet, babérlevelet és petrezselymet, vagy bort vagy sherryt, hogy ízesebbé tegye az alapszószt. Szűrjük át a sört egy finom szitán, hogy eltávolítsuk a csomókat vagy a durva darabokat.
Paradicsomszósz receptje és elkészítése
Ez is az egyik alapszósz: A paradicsomszósz, más néven marinara szósz története a 16. századig nyúlik vissza. Ezt az alapszószt valószínűleg Nápolyban találták fel, és végül a 18. századtól Európa-szerte elterjedt. Ez idő alatt a receptet finomították különféle fűszerek és gyógynövények, például bazsalikom, fokhagyma és oregánó hozzáadásával.
Manapság a paradicsomszósznak számtalan változata létezik, az egyszerű, klasszikus receptektől a bonyolult ínyenc változatokig. Alapszószként a paradicsomszósz sok étel alapja, például tészta, pizza, pörköltek vagy levesek.
Hozzávalók egy paradicsomszószhoz
A paradicsomszószhoz a következő összetevőkre lesz szüksége:
- 1 apróra vágott hagyma
- 2 gerezd apróra vágott fokhagyma
- 2 evőkanál olívaolaj
- 1 tk paradicsompüré
- 1 evőkanál cukor
- Só és bors
- 1 csipet szárított oregánó
- 1 csipet szárított bazsalikom
Hogyan készítsünk paradicsomszószt
A paradicsomszósz elkészítése egyszerű, de egy kis darabolást igényel. Íme, hogyan:
- A paradicsomokat keresztben felkarikázzuk, és forró vízzel leforrázzuk. Most hámozzuk le a héját, vágjuk félbe a paradicsomot, és távolítsuk el a magokat. A húst kockákra vágjuk.
- Egy edényben felforrósítjuk az olívaolajat, és megdinszteljük benne a hagymát. Adjuk hozzá a fokhagymát, és rövid ideig pirítsuk meg.
- Hozzákeverjük a paradicsompürét, és röviden megizzasztjuk is.
- Adjuk hozzá a kockára vágott paradicsomot az edénybe, és ízesítsük a szószt sóval, borssal és cukorral. Adjunk hozzá oregánót és bazsalikomot.
- A szószt lassú tűzön felforraljuk. Az alapszószt körülbelül 30 percig forraljuk. A szószt időnként megkeverjük.
- A szószt levesszük a tűzről, és botmixerrel simára pépesítjük.
Tippek a tökéletes paradicsomszószhoz: Az intenzívebb paradicsomíz érdekében adj hozzá még egy kis doboz paradicsompürét. A paradicsomszószt ízlés szerint finomíthatja friss fűszernövényekkel, például kakukkfűvel vagy rozmaringgal.
A hollandi szósz receptje és elkészítése
A 17. században említik először. Ennek az alapszósznak az eredete azonban vitatott, mivel Franciaország és Hollandia egyaránt igényt tart rá. Egyes források azt sugallják, hogy a „Hollandaise” név valójában a „holland szószból” származik, és hogy azt holland bevándorlók hozták Franciaországba. Más források azonban azt állítják, hogy a szósz Franciaországból származik, és a név az elkészítési módra utal.
Származásától függetlenül a hollandi már évszázadok óta népszerű szósz a francia és a nemzetközi konyhában. Bársonyos textúrája és gazdag ízvilága jellemzi. Különösen jól illik spárgához, buggyantott tojáshoz vagy halhoz.
Hozzávalók a hollandi szószhoz:
A hollandi szószhoz a következő összetevőkre lesz szüksége:
- 3 tojássárgája
- 200 g vaj
- 1 evőkanál citromlé
- Só
- Bors
Hogyan készítsünk hollandi szószt
A hollandi szósz elkészítése nagy odafigyelést és türelmet igényel. Ellenkező esetben fennáll annak a veszélye, hogy a szósz megdermed vagy felforr. Íme, hogyan történik:
- Olvasszuk fel a vajat egy serpenyőben és tartsuk melegen.
- A tojássárgákat tegyük egy fémtálba, és verjük habosra egy bain-marie fölött.
- Lassan keverjük hozzá a citromlevet a tojásos keverékhez.
- Az olvasztott vajat lassan, folyamatosan keverve keverjük a tojásos keverékhez.
- Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk.
Tippek a tökéletes hollandi szószhoz: Használjon szobahőmérsékleten friss tojást. Használjon vízfürdőt, hogy elkerülje a túlsütést vagy az égést. A vaj hozzáadásakor kapcsolja le a hőt, hogy elkerülje a szósz túlmelegedését.
Utolsó gondolataink az alapszószokról
Az alapszószok sok étel alapját képezik, és jelentősen befolyásolják az ételek ízét és állagát. Ha ismeri a különböző alapszószokat, azok összetevőit, elkészítési módját és felhasználási módjait, akkor hatékonyabban és könnyebben főzhet. Miután elsajátította az öt anyaszósz elkészítését, jobban kézben tarthatja az étel ízét és állagát is.
Megosztás