Vállgyakorlatok – átfogó útmutató  

Megosztás

A széles, izmos vállak férfiasnak számítanak, de a nőknek is előnyös a V-alakú sziluett, ha sportos testre vágynak. Milyen vállgyakorlatokkal érheti el a kívánt hatást? Tudjon meg mindent a helyes és hatékony vállképzésről! 

Megosztás

A széles, izmos vállak férfiasnak számítanak, de a nőknek is előnyös a V-alakú sziluett, ha sportos testre vágynak. Milyen vállgyakorlatokkal érheti el a kívánt hatást? Tudjon meg mindent a helyes és hatékony vállképzésről! 

Miért kell edzeni a vállat? 

Állóképességi edzés, anaerob edzés és erősítő gyakorlatok – ezek a fizikai tevékenységek nagy része befolyásolja a test általános állapotát. Némelyikük bizonyos izomcsoportok fejlesztését is célozza. Ez vonatkozik a váll gyakorlatokra is. De: Ezek az egész mellkast érintik, vagy csak a törzs felső részét? És miért érdemes egyáltalán edzeni a válladat? 

A vállgyakorlatok segítenek elkerülni a sérüléseket – mind a rendszeres edzés során, mind a mindennapi helyzetekben. A vállai egyfajta összeköttetést képeznek a hát, a karok és a mellkas között – az egész felsőtestnek stabilitást biztosítanak más edzési gyakorlatokhoz. 

Még ha a tökéletes megjelenésre is törekszel, a vállak edzése fontos. Az erős deltoid izmok elengedhetetlenek az izmos hát, a széles vállak és az általános sportos alkat szempontjából. Ezért a kívánt alak eléréséhez gyakorlatokat kell beiktatni a karokra és a mellkasra, valamint a vállakra. 

A vállizmok anatómiája 

Mielőtt elkezdené a vállgyakorlatokat, először ismerje meg az alapvető információkat az anatómiai felépítésről: 

  • Vállizmok: a vállak külső oldalán elhelyezkedő izomcsoportra utal. Edzés közben nagy jelentőséget tulajdonítanak nekik, mivel a legtisztábban a faragott testen látszanak. 
  • Trapézizmok: tulajdonképpen a hátizmok csoportjába tartoznak, de a vállgyakorlatok során nagy terhelésnek vannak kitéve. 
  • Rotátor mandzsetta: tartalmazza a supraspinatus, infraspinatus, teres minor és subscapularis izmokat és stabilizálja a vállakat, ezért ezeket figyelembe kell venni az edzés során. 
  • Serratus anterior izom: lehetővé teszi a kar előre mozdulását és stabilizálja a lapockák. 

Hogyan edzem a vállam? 

A váll edzés nagyrészt átfedésben van a klasszikus háti vagy bicepsz gyakorlatokkal. Néhány javaslat azonban kizárólag a vállizmok erősítésére irányul. Ismerje meg a hatástól függően alkalmazott edzési egységeket! 

Gyakorlatok a hátsó vállterületekre 

A váll hátsó része a test nehezen edzhető és formálható része. Sok függ az egyéni fizikai állapotodtól. De a vállak megerősítése mindig lehetséges, függetlenül a fiziognómiánktól. Milyen gyakorlatok működnek itt a legjobban? 

Gyakorlatok széles vállakra 

Széles vállakat szeretnél? Ezután olvassa el, mely gyakorlatok erősítik oldalizmokat, így az egész tested erősebbnek tűnik. 

Nyújtó gyakorlatok a váll számára 

Kezdjen és fejezzen be minden váll edzést nyújtó gyakorlatokkal. Bemelegítésre szolgálnak, ami segít elkerülni a sérüléseket és a nem kívánt görcsöket erősítő edzés közben. Semmilyen körülmények között ne nélkülözze őket. Ezek a gyakorlatok a leghatékonyabbak: 

Kell-e a nőknek edzeni a vállukat? 

Sok nő kerüli a váll gyakorlatokat. Félsz, hogy az izmos vállak miatt nőietlennek tűnik az alakod. Nagy hiba azonban teljesen lemondani a felsőtest edzéséről. Először is, a nők kevesebb tesztoszteront termelnek, így az izmok lassabban nőnek. Másodszor, a válltréning elmulasztása a test vizuális aránytalanságához vezet, míg a megerősített vállak vizuálisan karcsúsítják a derekat. Emellett a váll edzés hozzájárul a jobb hangulathoz, kondícióhoz és általános fizikai erőnléthez. 

Mennyi idő után látható a hatás? 

Még a legjobb vállgyakorlatok sem hoznak azonnal látható eredményeket, bár már néhány edzés után jobban érzi magát. A széles vállak azonban eltart egy ideig. Mennyit nehéz megbecsülni, mivel a siker olyan tényezőktől függ, mint az egyéni fizikai állapot, az életkor és a nem. A különbséget azonban az első két hónap után biztosan látni és érezni fogod! 

A vállgyakorlatokhoz szükséges felszerelés 

Akár otthon, akár az edzőteremben végez vállgyakorlatokat, mindkét esetben szükség van a megfelelő edzőfelszerelésre. Természetesen az edzőtermekben elérhető felszerelések sokkal több lehetőséget kínálnak. De néhány felszereléssel jó feltételeket is elérhet a váll edzéséhez saját otthonában. A legfontosabbak minden bizonnyal a súlyzók, egy edzőszőnyeg, gumiszalagok és egy pad vagy egyéb bútor, ami ezeket helyettesíti. Ha lehetséges, szereljen felhúzó rudat is az ajtókeretbe. Az edzőteremben a lat lehúzható tornyot használod, mely tökéletesen edzi a vállizmaidat. 

Hogyan végezzünk váll edzést – Összefoglaló 

A széles, tónusú hát nem elérhetetlen álom. Adjon egy kis figyelmet a vállára a rendszeres testmozgással. Különösen azért, mert sok vállgyakorlat más testrészeket is edz – például bicepsz- vagy hátgyakorlat. Készítse el edzéstervét úgy, hogy felsőtestének minden részét egyenletesen edzhesse, és szimmetrikus, tökéletesen faragott sziluettet érjen el. 

Hasznos volt ez a cikk? Igen Nem

Legújabb cikkek

Funkcionális edzés: Alapismeretek és gyakorlatok minden edzettségi szinthez 

A funkcionális edzés célja a mindennapi életben vagy a sporttevékenység során szükséges mozgások és készségek fejlesztése.…

Bővebben

Gerincgyakorlatok: Hogyan lehet megszabadulni a hátfájástól?

Egy rossz mozdulat, egy kattintás és már semmi sem működik. Akinek volt már lumbágója, az ismeri…

Bővebben

Kezdje el a súlyzós edzést: a legjobb gyakorlatok a valódi izomerőért  

A súlyzós edzés univerzális: megtalálhatók hordozható súlyok a testépítésben, a cross-fitben, a harcművészetekben és sok más…

Bővebben

Gyakorlatok gumiszalaggal – átfogó útmutató 

A gumiszalagokkal minden izomcsoportot edz, ezért nagyon népszerűek a profi sportolók és az amatőrök körében egyaránt.…

Bővebben