Teremtsen oázist a méhek számára saját méhbarát kertjében! A nyüzsgő munkamániások meghálálják a növények beporzásával. Sajnos a méhek kevesebb zöldterületet találnak, ahol boldogulhatnak. Annál több ok, hogy cselekedjünk, és segítsünk szőrös kétszínű barátainknak, hogy még évekig beporozzák növényeinket.
Teremtsen oázist a méhek számára saját méhbarát kertjében! A nyüzsgő munkamániások meghálálják a növények beporzásával. Sajnos a méhek kevesebb zöldterületet találnak, ahol boldogulhatnak. Annál több ok, hogy cselekedjünk, és segítsünk szőrös kétszínű barátainknak, hogy még évekig beporozzák növényeinket.
Mi az a méhbarát kert?
Nem minden kert méhbarát kert? Sajnos a válasz nem. Nem minden virág vagy évelő ad nektárt a méheknek; sokukat elsősorban a külsejük miatt tenyésztik. Ha méhbarát kertet szeretnél kialakítani, ültess olyan virágokat, amelyek vonzzák a méheket – ezek is gyönyörűek! Ha még többet szeretne, alakítsa a szépen nyírt pázsit egy részét méhes rétté. Ez színes ékezeteket ad, és élőhelyet biztosít a boldog méheknek.
Miért érdemes méhészkertet létrehozni?
A változatosság minden méhes kertben elengedhetetlen, lehetővé téve, hogy egész évben különböző növényekkel táplálja a méheket. Ezenkívül a jól kiegyensúlyozott kert folyamatos virágkiállítást biztosít. A tavasz első jeleitől a téli akonitokkal és a krókuszokkal, a későbbi levendula, len, zsálya és tobozvirágokig, majd nyáron a laza virágzásig, ősszel pedig a sáska és őszirózsa – a méhészkert egész évben virágzik!
Minél változatosabbá válik a kertje, annál jobbak az előnyök Önnek és méheinek:
- A méhbarát növények és virágok változatosak és szépek. Fejlesztik kertjét, és létfontosságú táplálékforrást biztosítanak a méheknek.
- Az évelő növények és virágok mellett a méhes rét remek ötlet a méhek élőhelyének bővítésére, vagy a kertbe csábítására.
- Fokozza az érzékszervi élményt a kertben olyan illatos növényekkel, mint a levendula, kakukkfű, rozmaring és más fűszernövények.
- A méhészkert oktató jellegű. A megfelelő növényekkel rendelkező kert létrehozásával bemutathatja, hogy a növények és a rovarok, különösen a méhek hogyan egészítik ki és hasznosítják egymást. Ez a természetet a különböző élőlények közötti szimbiotikus kapcsolatként szemlélteti.
- A méhek hasznosak a kert karbantartásában, mivel beporozzák a virágokat. Ez a legszembetűnőbb a gyümölcsfáknál, amelyek csak akkor hoznak gyümölcsöt, ha a méhek beporozzák őket.
- A méhek mézet termelnek, amely fontos szerepet játszik az egészséges táplálkozásban és a cukor kiváló alternatívája.
- A méhek viaszt is készítenek, amely tökéletes meleg, hívogató légkör megteremtéséhez gyertyákkal a hosszú téli éjszakákon.
Mit kell szem előtt tartani a méhes kert kialakításánál?
A méhészkert sikere a növények kiválasztásán múlik. Lehet, hogy már van néhány méhbarát növény a kertjében, de valószínűleg vannak olyan virágos növények, amelyeket a méhek nem látogatnak. Cserélje le ezeket méhbarát növényekre, amikor csak lehetséges. Lehet, hogy nehéz lesz eltávolítani néhány növényt, de fontolja meg úgy, hogy minden hiányosságot méhbarát fajokkal töltsön be, és fokozatosan lecserélje azokat, amelyek nem előnyösek a méhek számára.
A méhészkert sokszínűséget jelent. Minél több növény virágzik az ágyában, annál gazdagabb az asztal a különféle méhek számára. Végül is több mint 500 méhfaj létezik, mindegyik más-más preferenciával. A választék hatalmas. Legyen szó évelő növényekről, gyümölcsbokrokról, például málnáról vagy szederről, virágokról vagy vadon termő fűszernövényekről, a növények hatalmas választékával teheti méhbaráttá kertjét. Itt csak egy kis válogatás:
- Krókuszok
- Levendula
- Napraforgók
- Százszorszépek
- Phacelia
- Világegyetem
- Őszirózsa
- Rudbeckia
- Sedum
- Harangvirág
- Cserjék: Málna és szeder
- Gyógynövények: zsálya, rozmaring, menta és kakukkfű
- Fák: Cseresznye, alma, Mirabelle, szilva
Esetleg a virágágyások és a méhbarát évelők mellé zöldséget is szeretne termeszteni a kertjében? A beporzásban itt is segítsenek a méhek. A cukkini, a sütőtök, a paradicsom és az uborka olyan virágos növények, amelyek gazdagítják az étrendet és a méhek örömét.
Tipp: Növényvédő szerek, vagy nincs helyük méhes kertben vagy veteményesben. A levéltetvek elleni zöldségek védelmére a csalántrágya kiváló természetes megoldás. Úgy készítsük el, hogy a csalánt egy lezárt edényben vízzel keverjük össze. Valószínűleg megtalálhatja a nyersanyagot, a csalánt a kertjében vagy a vadon élő területeken. Ezenkívül a csalántrágya természetes műtrágyaként használható méhbarát növényei számára.
Virágozzon méhészkertje egész évben. A legtöbb virágnak és növénynek rövid, de intenzív virágzási időszaka van. A virágok és cserjék kiválasztásakor vegye figyelembe a virágzási fázisukat. Míg a korai virágzók, mint a krókuszok és a hóvirág adják a nektár első forrását, a napraforgó és az őszirózsa megbízható forrás a nyár végén és ősszel. Sőt, a napraforgó nem csak a méhek és poszméhek számára biztosít bőséges nektárt és virágport, de amikor a napraforgó magvak megérnek, a madarakat is a kertbe csalogatják!
A méheknek vízre van szükségük kaptáruk hűtéséhez. Hasznos, ha egy sekély edény vizet tart a kertben. Adjon hozzá apró fadarabokat, hogy a méhek belekapaszkodhassanak ivás közben, vagy közvetlenül a fából igyanak. A méhek könnyen megfulladhatnak, ha a vízbe esnek.
A méhészkerthez szükséges eszközök
Ha már kertészkedsz, akkor az alapvető felszerelések nagy része már kéznél lesz. Minden ágyhoz kerti ollóra, simítóra vagy kapára lesz szüksége. Méhes réthez egészítse ki fűnyíróját magas fűnyíróval, de takarékosan használja. A levágott fű kiváló tápanyagban gazdag talajtakarót készít, vagy akár kerti komposztálóba is kerülhet. Ha fái vagy cserjei vannak, egy kerti aprítógép hasznos a dugványok komposzttá vagy talajtakaróvá alakításához.
Takarja le a talajt méhészkertjében, hogy hosszabb ideig megtartsa a nedvességet. Nagyobb ágyak esetén használjon csepegtető tömlőket az öntözéshez. Ezek a tömlők közvetlenül a talajba juttatják a vizet, minimálisra csökkentve a párolgást, ami azt jelenti, hogy kevesebbet kell öntöznie, különösen nyáron. Egyes növények, például a cukkini, a paradicsom és a sütőtök nem szeretik a nedves leveleket – a csepegtetőtömlők is tökéletesek számukra.
A víz költséges, különösen, ha sok növényt nyáron hidratálunk. Ha a talajvíz szintje megengedi, használjon kútszivattyút, hogy vizet szívjon a talajból. Alternatív megoldásként esős időszakokban gyűjtse össze az esővizet egy tartályban. Ez segít csökkenteni a méhészkert öntözési költségeit.
Ha virágzó méhészkertje, fontolja meg egy méhkas hozzáadását. Ehhez bizonyos ismeretekre és alapvető felszerelésekre van szükség, de nagyszerű módja annak, hogy hasznot húzzon méhészkertjéből. Kezdje el a méztermelést, és fedezze fel ebben a cikkben, hogy mennyi mézet lehet begyűjteni egy kaptárból!
Találja meg a méhészeti termékek széles skáláját, mint például a mézkivonók és pollenszárítók, az expondo online boltban!
-
Mézpergető – tangenciális – kézi hajtás – 4 méhsejt – akril üveg tető
141 990,00 HUF115 990,00 HUF - Méz szita – dupla szita – rozsdamentes acél – 24 cm 11 490,00 HUF
- Méhészeti füstölő – rozsdamentes acél / marhabőr – hővédővel – nagy 7 690,00 HUF
- Pollenszárító – 1431 W – 16 polc – 30-70 °C – 100 l 166 990,00 HUF
GYIK – Minden, amit mindig is tudni akartál a méhészkertekről
További kérdései vannak? Összegyűjtöttünk neked néhány választ. De ne feledje, egy méhes kertben rengeteg felfedeznivaló van. A mulatság fele az, ha felfedezed magad!
Honnan tudhatom meg, hogy egy növény méhbarát-e?
Korábban felsoroltunk néhányat, de van még sok. Napjainkban a kerti boltokban sok növényt méhbarát címkével látnak el, vagy érdeklődhet közvetlenül a szakértőktől. Ezen kívül vannak méhbarát magkeverékek a méhes rétek számára, amelyek egyértelműen meg vannak jelölve.
Milyen évelő növények méhbarátok?
Számos méhbarát évelő található a méhészkertben. Mindet felsorolni túlzó lenne, ezért íme néhány: tüdőfű (márciustól), coreopsis (júniustól októberig), ánizsizsóp, macskamenta, levendula és szedum. Győződjön meg róla, hogy strapabíró, hogy Ön és méhei évekig élvezhessék őket.
Lehet-e méhbarát növényeket nevelni erkélyen?
Igen ám, de győződjön meg arról, hogy a növények alkalmasak cserépben vagy tárolóedényben, mint például a macskamenta, a harangvirág, a levendula, a lantana, a téli búza, a konyhazsálya és még sok más.
Megosztás