A friss élesztő fagyasztása – átfogó útmutató

Megosztás

Szereted a házi készítésű élesztős kenyeret vagy zsemlét? Vagy esetleg egy kereskedelmi konyhán dolgozik, és rendszeresen készít ilyen finomságokat? Ha igen, valószínűleg mindig van kéznél friss élesztő. Aggódsz amiatt, hogy ha túl sokáig tárolod a hűtőben, kialszik? Nézze meg, hogy lefagyaszthatja-e az élesztőt, és mennyi ideig tárolhatja a fagyasztóban.

Megosztás

Szereted a házi készítésű élesztős kenyeret vagy zsemlét? Vagy esetleg egy kereskedelmi konyhán dolgozik, és rendszeresen készít ilyen finomságokat? Ha igen, valószínűleg mindig van kéznél friss élesztő. Aggódsz amiatt, hogy ha túl sokáig tárolod a hűtőben, kialszik? Nézze meg, hogy lefagyaszthatja-e az élesztőt, és mennyi ideig tárolhatja a fagyasztóban.

Le lehet fagyasztani az élesztőt?

Éttermet vezet, és állandóan hozzá kell férnie a friss élesztőhöz? Szeretnél gondoskodni arról, hogy mindig legyen otthon friss élesztő arra az esetre, ha kedve támad házi pizzát vagy kenyeret készíteni? Nézze meg, hogy az élesztő lefagyasztható-e, és mennyi ideig tárolható a fagyasztóban. Kezdjük azzal, hogy vessünk egy pillantást az első kérdésre.

Örömmel hallja, hogy a válasz határozott IGEN! Az élesztőt többrétegű cellulózfal védi, így nagyon alacsony hőmérsékleten is megőrzi tulajdonságait. Az élesztő tehát a kiolvasztás után is alkalmas lesz gyorsan kelő, bolyhos tészta dagasztására!

Az élesztő fagyasztása – szükséges felszerelések a kereskedelmi konyhákban

Hogyan kell felkészülni nagy mennyiségű élesztő fagyasztására egy étteremben, és gondoskodni arról, hogy mindig alkalmas legyen a használatra? Mindenképpen szüksége lesz egy fagyasztóra – bármilyen típus megteszi.

Könnyen találhat más felszerelést, amely minden kereskedelmi konyhában szükséges – egy kést az élesztő feldarabolásához és egy konyhai mérleget a pontos adagoláshoz. Osszuk fel az élesztőt külön adagokra, amelyek bizonyos mennyiségű pizzatészta elkészítéséhez vagy kenyérsütéshez szükségesek, ami megkönnyíti későbbi munkáját. Az elkészített élesztődarabokat csomagoljuk sütőpapírba vagy ételzacskóba, és tároljuk a fagyasztóban – ne felejtsük el beállítani a megfelelő hőmérsékletet!

Van egy másik érdekes módja az élesztő fagyasztásának, amelyet általában pékségekben és más helyeken használnak, ahol nagy mennyiségű kenyeret és süteményt sütnek. Fagyasztás előtt keverje össze az élesztőt a liszttel 100 gramm élesztő 250 gramm lisztre vonatkoztatva.

Ezt nagyon óvatosan kell megtenni, hogy ne maradjanak kis csomók a keverékben. Ezután osszuk szét a száraz keveréket, csomagoljuk műanyag zacskókba és tároljuk a fagyasztóban. Mik ennek a módszernek az előnyei? Az így elkészített élesztőt nem kell felolvasztani – a fagyasztóból kivéve azonnal használatra kész!

Meddig tartható lefagyasztva az élesztő, és hogyan kell kiolvasztani?

Kíváncsi vagy, meddig tárolhatod az élesztőt a fagyasztóban, és még mindig használhatod? Legfeljebb fél évig használható – a húst ugyanannyi ideig lefagyaszthatja, így ezt az időszakot könnyen megjegyezhetőnek kell lennie. A dátum megjegyezése érdekében minden zacskót megjelölhet a tartalommal és a csomagolás dátumával kapcsolatos információkkal.

Hogyan kell felolvasztani az élesztőt? Ennek néhány módja van. A legegyszerűbb, ha egy adagot egy tálba teszünk, és megvárjuk, míg magától kiolvad. Egy másik módszer, hogy meleg tejet vagy vizet öntsünk az élesztőre – ugyanolyan arányban használjuk, mint az elkészítendő étel receptjében.

Azonban ne feledje, hogy az élesztőt ne olvassa ki a mikrohullámú sütőben, és ne fagyassza le másodszor, még akkor sem, ha nem használja fel a teljes adagot. Az ilyen élesztő nem csak haszontalan, hanem veszélyes is az egészségére! Ezért az élesztőt csak egyszer szabad lefagyasztani.

Le lehet fagyasztani az instant élesztőt?

Az eddig leírtak a friss élesztőre vonatkoznak – de mi a helyzet a száraz élesztővel? Bár az instant élesztőt is le lehet fagyasztani, erre nincs szükség – jóval hosszabb a lejárati ideje, mint a friss élesztőnek, és ha zárt csomagolásban tároljuk, száraz, sötét helyen hónapokig eláll. Kis adagokban árulják, és általában egy egész adagot használunk fel egyszerre, így nincs szükség a dolgok bonyolítására és a száraz élesztő lefagyasztására.

Hogyan kell lefagyasztani a friss élesztőt – összefoglaló

Az élesztő fagyasztása nem csak lehetséges, hanem ajánlott is – ez egy nagyszerű módja annak, hogy mindig hozzáférjen a friss élesztőhöz. Ezért mindig tud majd pizzát készíteni vacsorára az egész családnak, vagy friss, ropogós kenyeret készíteni reggelire.

Ez még inkább így van az éttermekben – a fagyasztóba helyezett nagy mennyiségű élesztő segít elkerülni a kellemetlen meglepetéseket, amikor rendelést kap, és rájön, hogy elfogyott az étel elkészítéséhez szükséges friss élesztő.

A helyzetet tovább egyszerűsíti az élesztő lefagyasztásának időtartama – a lefagyasztott adagokat akár hat hónapig is nyugodtan felhasználhatod, ha pedig elfogy, egyszerűen készíthetsz többet, így mindig készen állsz a finom, ropogós sütemények elkészítésére. kenyér és mindenki kedvence – pizza!

Hasznos volt ez a cikk? Igen Nem

Legújabb cikkek

Összetevők helyettesítése: praktikus útmutató konyhai vészhelyzetekhez

Fedezze fel a kulináris improvizáció művészetét az összetevők helyettesítésével! Ha úgy találja, hogy hiányzik egy kulcsfontosságú…

Bővebben

Sous vide főzés – lépésről lépésre útmutató

Ha a francia sous vide kifejezés zavarba hoz, akkor az alábbi rövid, de átfogó útmutató kifejezetten…

Bővebben

Alakítsa át a sütőben sült zöldségeket igazi szezonális finomságokká télen 

A tél a sütés ideje! Legyen szó süteményről, sült almáról vagy süteményről, a sütőből készült meleg…

Bővebben

Egészséges élvezetek: téli gyümölcssaláták éttermekbe, kávézókba

A téli gyümölcssaláták egészséges alternatívát kínálnak a nehéz és kalóriadús ételek helyett a sötét évszakban. Cikkünkben…

Bővebben