A fúrószárak alapvető eszközök, amelyeket asztalosok, tetőszerelők, szerelők és építők egyaránt használnak, és különféle anyagokba lyukak fúrására szolgálnak. Olvasson tovább, és tájékozódjon a különböző fúrótípusokról és használatukról, valamint arról is, hogy mely berendezésekkel tudja ezeket a leghatékonyabban használni.
A fúrószárak alapvető eszközök, amelyeket asztalosok, tetőszerelők, szerelők és építők egyaránt használnak, és különféle anyagokba lyukak fúrására szolgálnak. Olvasson tovább, és tájékozódjon a különböző fúrótípusokról és használatukról, valamint arról is, hogy mely berendezésekkel tudja ezeket a leghatékonyabban használni.
A fúrószárak típusai
A következő fúrószárakat lehet megkülönböztetni:
- acél hegyekkel fém fúrásához,
- fában való fúráshoz,
- betonba fúráshoz, keményfém heggyel,
- univerzális fúrók fémhez vagy betonhoz, keményfém heggyel,
- fémlemez fúrásához,
- univerzális (fém, fa, műanyag fúrásához).
A felosztás nem csak a rendeltetésen, hanem a felépítésükön is alapul. Megkülönböztetésük másik módja a fúrószárak következő osztályozása:
- csavarfúrók,
- falazódarabok,
- fadarabok.
Bárki, aki barkácsolni néz, biztosan találkozott már ilyen típusú fúrófejekkel. Olyan szakemberek is használják, akik napi szinten fúrnak betonban, fémben vagy fában. A cikk következő részeiben közelebbről megvizsgáljuk a három anyag fúrószárait.
Fúrók betonhoz
A kiválasztott anyaghoz megfelelő fúrószár kiválasztása kulcsfontosságú. A beton tökéletes példa, mivel nagyon kemény, és rendkívül kemény fúrószárakat igényel. A fa fúrószárai ebben az esetben könnyen tönkremennek, ezért a betonfúrók általában keményfém, titán vagy kobalt keverékéből készülnek.
Az ilyen fúrást ütvefúróval vagy gyémántfúróval kell elvégezni. Használják épületek, hidak, viaduktok, vasbeton szerkezetek építésénél, valamint fúrásoknál különböző típusú berendezésekkel: vízvezeték, fűtés, villany, gáz és légkondicionáló.
Fúrók fémhez
A fémnek sajátos követelményei vannak a fúrással kapcsolatban is. Rugalmas és képlékeny anyag, így kiválóan alkalmas különféle típusú megmunkálásokhoz. A mágneses fúrók a legalkalmasabbak fémek fúrására. Az erős elektromágnesek (pl. 13800N húzással) és az erős motorok rendkívül tartóssá és megbízhatóvá teszik az ilyen berendezéseket, ideálisak a precíz fúráshoz. Akár függőleges fúráshoz is használhatók. Építkezéseken és műhelyekben, valamint fémfelületű összeszerelési és építési munkákhoz használják.
- Mágnestalpas fúrógép – 1.680 Watt – 370 fordulat/perc – Weldon szár 19 mm 213 990,00 HUF
-
Mágnestalpas fúrógép – 1.680 Watt – 370 fordulat/perc
239 990,00 HUF194 990,00 HUF -
Mágnestalpas fúrógép – 1.380 Watt – 600 fordulat/perc – Weldon szárral
210 990,00 HUF164 990,00 HUF -
Mágnestalpas fúrógép – 1.380 Watt – 600 fordulat/perc
164 990,00 HUF115 990,00 HUF
Érdekel, hogy milyen típusú fúrószárra lesz szüksége a mágneses fúrókhoz? Szigorú követelményeknek is meg kell felelniük: keménynek és kopásállónak kell lenniük. Ez különbözteti meg a HSS gyorsacélból készült magfúrókat, amelyek hosszú élettartamot és magas szintű munkahatékonyságot biztosítanak. A vágás erősebb és gyorsabb.
A csigafúrók fémhez is alkalmasak. Mindenekelőtt törésállónak és kiváló minőségű acélból, pl. HSS-ből kell készülniük. Nagyon univerzális berendezéseknek számítanak, alkalmasak különféle acélszerkezetek megmunkálására, így számos iparágban nélkülözhetetlen eszközök. Ha saját vállalkozás alapítását tervezi, és például azon töpreng, hogyan nyisson autószervizt, a kiadások tervezésekor vegye figyelembe többféle HSS fúrószár vásárlását.
Fúrók fához
A fa a fémhez hasonlóan gyakran mechanikai feldolgozásnak van kitéve. Építőanyagként a következő paraméterek szerint osztályozzák: szilárdság, keménység és kopás. Az építőiparban leggyakrabban használt fafajták a fenyő, vörösfenyő, fenyő és luc. A lombos fákból származó fához képest puhák és könnyen megmunkálhatók.
Ezért jó tudni a fához használt különféle fúrószárakat. A fúrandó furat átmérője, mélysége és rendeltetése miatt minden asztalos munkához különböző szerszámok szükségesek. Nézzük meg közelebbről a cikk első részében bemutatott felosztást, különös tekintettel a fafúráshoz használt berendezésekre. A legnépszerűbb típusok a következők:
- csigafúrók központosító tüskével – kis és közepes méretű, 3-16 mm átmérőjű furatok készítésére alkalmas;
- lapos hegyű fúrószárak – nagy lyukak fúrásához, akár 45 mm átmérőjű, de alacsony pontossággal;
- csigás fúrószárak – max. átmérőjű mély lyukak fúrásához. 40 mm, pl. gerendákban;
- hengeres fúrószárak – elsősorban lapos fenekű, sekély lyukak készítésére használják, pl. mélyedések rejtett zsanérokhoz;
- kétélű lépcsős fúrószárak – hasonlóak a hengeresekhez (sekély furatokhoz), vágóhegyekkel kiegészítve;
- acél lyukfűrészek – nagy átmérőjű, akár 210 mm-es lyukak fúrásához nem csak fába, hanem faszerű anyagokba és műanyagokba is.
A fent bemutatott fúrószárak különféle fával végzett munkákhoz használhatók, pl. mennyezet, bútorok, ablakpárkányok rögzítése vagy zsanérok felszerelése. Egész szerkezetek, például kerti pavilon felállítására is használják.
Különböző fúrószárak felhasználása
Mint már tudja, minden anyagfajtához tulajdonságaik miatt más-más fúrószárra van szükség. Ha egy adott típusú anyagon dolgozik, ki kell választania a megfelelő paraméterekkel rendelkező fúrót:
- hossza – a lyukak mélységétől függően;
- szélesség – a lyukak átmérőjétől függően;
- a fúrótokmány – a fúráshoz használt szerszám típusától függően.
Miután a fent említett három feltétel alapján kiválasztotta a fúrót, megkezdheti a precíz, biztonságos és hatékony fúrást.
Fúrószárral használt szerszámok és alkatrészek
A fent említett fúrótokmány a fúró szerves része, amelyhez a fúrószárat rögzítik. Ellenőrzés nélkül előfordulhat, hogy a fúrószárak nem kompatibilisek a használni kívánt fúróval. Az ilyen helyzetek elkerülése érdekében a legjobb, ha megismeri a különböző típusú fúrótokmányokat. A kulcsos tokmány cseréje után az SDS lett a standard tokmány. Több típusra oszlik:
- SDS-plus 10 mm-es tokmány átmérővel – a leggyakoribb típus;
- SDS-top 14 mm-es tokmány átmérővel;
- SDS-max 18 mm-es tokmányátmérővel;
- SDS-gyors tokmány átmérője kb. 6,5 mm – a legritkább típus.
Nemcsak a fúrók vannak felszerelve SDS rendszerrel, hanem más fúrószárral használható elektromos szerszámok is, beleértve a fúrókalapácsot és a fúrókalapácsot. A bővítmények szükség esetén SDS-szel is használhatók.
A fúrószárak típusai és felhasználásuk – összefoglaló
A fúrófej kiválasztása az Ön egyedi igényeitől függ. Mind a tégla- és habarcs-, mind az online boltok különféle típusú fúrókat kínálnak, ami nem jelenti azt, hogy a legdrágábbak a legtartósabbak. Mindenekelőtt válassza ki a megfelelő fúrószárat a feldolgozandó anyagnak megfelelően. Fához más fúrószár használható, mint betonhoz vagy fémhez. Ha már tudja, hogy pl. milyen típusú garázskapu lesz a legjobb az Ön garázsában, akkor elkezdheti a megfelelő szerszámok kiválasztását. Ebben az esetben jók lesznek a betonfúrószárak, többek között a sarokkonzolok felszereléséhez.
Másodszor érdemes megnézni, milyen elektromos szerszámok állnak rendelkezésre. Nem minden fúrófej illeszti be a tokmányokat a meglévő szerszámokba. Ha már ismeri igényeit és szerszámai követelményeit, akkor kiválaszthatja a szükséges tartozékokat.
Megosztás