Öntöttvas hegesztés – az expondo útmutató

Megosztás

Az öntöttvas széles körben használatos az iparban, elsősorban alacsony árának és jó öntési tulajdonságainak köszönhetően. Az egyik legnehezebben hegeszthető ötvözetnek is tartják. Milyen tulajdonságai vannak, mi a megfelelő hegesztési mód, és melyik hegesztőgépet válasszuk öntöttvas munkavégzéshez?

Megosztás

Az öntöttvas széles körben használatos az iparban, elsősorban alacsony árának és jó öntési tulajdonságainak köszönhetően. Az egyik legnehezebben hegeszthető ötvözetnek is tartják. Milyen tulajdonságai vannak, mi a megfelelő hegesztési mód, és melyik hegesztőgépet válasszuk öntöttvas munkavégzéshez?

Minden öntöttvas hegeszthető?

Az öntöttvas az emberiség egyik legrégebbi ötvözete. A kínaiak már ie 500-ban használták.


Az öntöttvas vas és szén ötvözete, összetételének 2,11-6,67 százalékát a szén teszi ki. Széles körben elismert, mint az egyik legjobb olvasztási anyag, alacsony zsugorodási szintje és magas folyékonysága miatt.


Magas széntartalma miatt az öntöttvas kemény, de törékeny ötvözet. Ezek a tulajdonságok, valamint szilícium-, kén- és foszfortartalma bonyolult hegesztési anyaggá teszik.

Milyen típusú öntöttvas alkalmas hegesztésre? Több fő típusra osztható:

A fenti ötvözetek közül a szürkeöntvény az egyetlen, amely alkalmas hegesztésre. A fehér öntöttvasat széles körben úgy tartják, hogy nem alkalmas hegesztésre.

Hogyan ellenőrizhető, hogy milyen típusú öntöttvassal van dolgunk, és hogy alkalmas-e a hegesztésre? A szürkeöntvény dörzsölésekor zsíros grafitnyomot kell hagynia az ujjain. Használhat sarokcsiszolót is – a fényes szikrák azt jelzik, hogy az elem fehér öntöttvasból készült, míg a narancssárga szikrák azt jelzik, hogy szürkeöntvény.

Hogyan kell felkészülni az öntöttvas hegesztésére?

Függetlenül attól, hogy milyen hegesztési módot választott, a munka megkezdése előtt győződjön meg arról, hogy az adott elem felülete megfelelően előkészítve van, ellenkező esetben buborékok vagy zárványok formájában hegesztési hibák keletkezhetnek.


Az öntöttvasból el kell távolítani a zsírt és az olajat, ami történhet megfelelő oldószerrel vagy gőztisztítással. A felület-előkészítés további hatékony módszerei közé tartozik a homokfúvás és az acél sörétszórás (forgó vagy pneumatikus tisztítás).

Öntöttvas meleg hegesztése

Ilyen hegesztésre általában akkor van szükség, ha öntöttvas elemet kell javítani. Az öntöttvas és más fémek hegesztéssel történő összekapcsolása nem túl gyakori, többek között a korábban említett törékenység miatt.


Az öntöttvas hegesztése két módszerrel különböztethető meg: meleg és hideg. Mik az egyes folyamatok sajátosságai?


A forró öntöttvas hegesztése időigényes. Általában azonban ez az első választás a legjobb hatás elérése érdekében, és öntöttvas esetében, amelynek javítás után a lehető leggyorsabban vissza kell térnie eredeti alakjába. Az öntöttvas forró hegesztése ugyanolyan színű hegesztést eredményez, mint az ötvözet többi része.


A munka megkezdése előtt távolítson el minden olyan alkatrészt, amely a melegítés során megsérülhet vagy megsérülhet, mint például a tömítéseket, csavarokat, burkolatokat, dugókat és így tovább. Ezután folytassa az öntöttvas elem megfelelő hőmérsékletre történő felmelegítésével.


Az öntöttvasat kb. 700 Celsius fok. Leggyakrabban gáz- vagy széntüzelésű kályhát használnak erre a célra. Kisebb alkatrészekhez oxi-acetilén égő használható.


Fontos, hogy az elemet viszonylag lassan és egyenletesen, óránként 100 Celsius fokos sebességgel melegítse fel. Ha az öntöttvas hegesztése során a hőmérséklet 600 Celsius-fokra csökken, akkor azt 700 Celsius-fokra kell felmelegíteni.


Az öntöttvas meleghegesztése során töltőanyagot használnak öntöttvas rudak formájában, amelyek összetétele hasonló a hegesztendő anyaghoz. A hegesztést felülről, nagy intenzitású egyenárammal végezzük.


Az öntöttvas hegesztése után fel kell melegíteni 500-600 Celsius fokra. Ezután a hegesztett elemnek lassabban kell lehűlnie, mint ahogy felmelegedett, hogy elkerülje a repedést. Az ajánlott hűtési sebesség óránként 50 Celsius fok.

Öntöttvas hideghegesztése

Öntöttvas hideghegesztése során a hegesztett elem nincs előmelegítve. Ez a módszer kevésbé időigényes a forró öntöttvas hegesztéshez képest, és egyszerűbb az alkalmazott technológia és az egész folyamat tekintetében. A hegesztett elemet nem kell felmelegíteni, és gyakran további alkatrészeket sem kell eltávolítani.

Másrészt ez a módszer nem ad olyan jó eredményt, mint az öntöttvas meleghegesztése. Ennek az az oka, hogy a varrat színe eltér az öntöttvas elemtől, kemény és törékeny lehet, és valószínűleg hajlamosabb lesz a repedésre.

Hogyan lehet hidegen hegeszteni az öntöttvasat? Először is, a hegesztett elemnek tisztának kell lennie a rozsdától és egyéb szennyeződésektől, beleértve a lakkot és a festéket. A hegesztés során a hőmérsékletet kb. 60-70 Celsius fok.

Egyszerre rövid szakaszokat, egyenként 20-30 mm-es hegesztést végezzen. Kezdje a repedés vagy csatlakozás közepén, majd végezzen hegesztéseket mindkét végén. Folytassa ezt a folyamatot felváltva. Az adott szakaszon végzett munka befejezése után hagyja abba a hegesztést, és kalapáccsal üsse végig a kötést. Ez segít csökkenteni a hegesztési varrat belső feszültségeit.

Öntöttvas hegesztése MIG/MAG hegesztővel

Mit kell használni öntöttvas hegesztéséhez? A MIG/MAG hegesztőgép jó választás lenne.


Az öntöttvas hegesztése az egyik ilyen géppel fogyóelektródával, egy hegesztőhuzallal történik, amely a hőmérséklet hatására megolvad. Az elektróda és az öntöttvas között váltakozó áramú ív jön létre.

A hegesztés védőgázokkal történik: semleges (hélium vagy argon) MIG módszer esetén, vagy aktív MAG (szén-dioxid vagy szén-dioxid argonnal) esetén. Az öntöttvas MIG/MAG hegesztőgépek segítségével jó minőségű varratokat érhet el. További előnyök a hegesztési medencének a folyamat közbeni megfigyelése, valamint a hegesztési varratok készítésének sebessége.

Válasszon egy könnyen használható és sokoldalú hegesztőgépet, például a MIG/MAG Stamos Germany S-MIGMA-175 hegesztőgépet. Ez a gép hordozható, és MIG, MAG, MMA és FCAW üzemmódban is működhet, állítható hegesztőáramszinttel 60-175 A tartományban. A standard változat többek között MIG érintkezőcsúcsokkal, huzalorsóval van felszerelve. és egy gázfúvókát.

AWI öntöttvas hegesztés

A TIG hegesztőgépek öntöttvasra is használhatók. A MIG/MAG készülékekkel ellentétben a TIG hegesztés nem fogyó elektródát használ. Védőgázokat, jelen esetben inert gázokat továbbra is használnak.

Az öntöttvas AWI hegesztés különösen kisebb javításokhoz vagy viszonylag vékony falú öntöttvas elemekhez ajánlott. Ennek a technikának az alacsony hegesztési sebessége egyszerre hátrány és előny. Hátránya a lassú munkatempó, előnye pedig a tiszta és precíz varrat készítésének képessége. A TIG hegesztés sajátosságai miatt ez a módszer öntöttvas hideghegesztésére javasolt.


A Stamos Germany AWI S-WIGMA 250 modell egy példa a felhasználóbarát AWI hegesztőre. Ez a hordozható hegesztőgép kompakt méretű, és olyan hasznos funkciókkal rendelkezik, mint a túlmelegedés elleni védelem, az érintés nélküli ívgyújtás technológia és egy további MMA üzemmód.

Öntöttvas elektródák – melyiket válasszuk?

Az elektródával történő forró öntöttvas hegesztésnél a legfontosabb a töltőanyag megolvasztása, amelynek öntöttvasból kell lennie. A hideghegesztéshez speciális kisebb öntöttvas elektródákat használnak. Ezek lehetnek réz-vas, nikkel vagy nikkel-vas elektródák, valamint vasat, rezet és nikkelt tartalmazó elektródák. A nikkel nem képez vegyületet szénnel, és nagyon jól oldódik a vasban.

Öntöttvas hegesztés – összefoglaló

Az öntöttvas MIG/MAG vagy TIG hegesztése nem egyszerű feladat. Ez nagyrészt az ötvözet sajátos tulajdonságainak köszönhető. Az öntöttvas hegesztése időigényes folyamat lehet, de a megfelelő berendezésválasztás és anyag-előkészítés nagyon kielégítő eredményt hozhat, annak ellenére, hogy nehéz hegeszteni. És mindig emlékezzen a biztonságára, és viseljen védőruházatot.

Hasznos volt ez a cikk? Igen Nem

Legújabb cikkek

Rozsdamentes acél hegesztése

A rozsdamentes acél az egyik leggyakrabban használt fém az élelmiszer- és italiparban, bár sok más iparágban…

Bővebben

Inverteres vagy transzformátoros hegesztőgépek Jellemzők és különbségek

A megfelelő hegesztőgép kiválasztása a kezdők számára bonyolult lehet, sokféle modell közül lehet választani, amelyek nemcsak…

Bővebben

Hegesztési biztonság

Akárcsak egy műhelyben vagy egy építkezésen, itt is a hegesztési biztonság a legfontosabb! A hegesztés típusától…

Bővebben

Melyik elektronikai forrasztópákát érdemes választani és mire kell odafigyelni?

Az elektronikai munkákhoz nagy precíziós szerszámokra van szükség a szakembereknek és a hobbiknak egyaránt, az elektronikai…

Bővebben