A strandokon vagy a csatatereken érmék, ékszerek és egyéb fémtárgyak keresése népszerű időtöltés a régészek és a hobbik számára egyaránt. Ha szeretne csatlakozni egy ilyen csoporthoz, tudnia kell, melyik fémdetektort vásárolja meg. Mire kell figyelni fémdetektor kiválasztásakor?
A strandokon vagy a csatatereken érmék, ékszerek és egyéb fémtárgyak keresése népszerű időtöltés a régészek és a hobbik számára egyaránt. Ha szeretne csatlakozni egy ilyen csoporthoz, tudnia kell, melyik fémdetektort vásárolja meg. Mire kell figyelni fémdetektor kiválasztásakor?
- Hogyan működik egy fémdetektor?
- Milyen paraméterekkel kell rendelkeznie a fémdetektornak?
- Mire kell figyelni fémdetektor kiválasztásakor?
- Vízálló fémdetektorok
- Melyik fémdetektor lenne jó kezdőknek?
- Melyik fémdetektor lesz jó professzionális használatra?
- Fémdetektor használata Magyarországon
- Melyik fémdetektor a legjobb – összefoglaló
Hogyan működik egy fémdetektor?
Melyik fémdetektor a legjobb? A modell kiválasztásához és paramétereinek értékeléséhez meg kell ismerkednie a működésének alapjaival.
A fémdetektorok úgy működnek, hogy elektromágneses teret továbbítanak a keresőtekercsből a talajba. Ennek következtében a fémdetektor hatósugarában lévő fémtárgyak elkezdik létrehozni saját elektromágneses mezőjüket, ami hullámokat generál. Ezeket aztán felveszi a tekercs, amely lehetővé teszi a föld alatt elrejtett fémtárgyak elhelyezkedésének meghatározását.
Általában egy kézi egységből állnak, érzékelő szondával, amelyet a talajon vagy más tárgyakon át lehet söpörni. Úgy tervezték őket, hogy lehetővé tegyék az érzékelő szondák mozgatását közvetlenül a talaj felett anélkül, hogy lehajolnának. A berendezést általában egy kézzel működtetik, ezért gyakran használnak kartámaszt az extra kényelem érdekében. A fémdetektorok akkumulátorral működnek, és vezérlőpanellel rendelkeznek a paraméterek kalibrálására és a különböző funkciók aktiválására.
Milyen paraméterekkel kell rendelkeznie a fémdetektornak?
Ha nem tudja, melyik fémdetektort válassza, akkor a legjobb módja annak, hogy megtalálja az igényeinek megfelelő berendezést, ha ellenőrizze a paramétereit. Ez azt jelzi, hogy egy adott detektor megfelel-e az elvárásainak.
Fémdetektor frekvenciája
Az egyik legfontosabb paraméter a kibocsátott elektromágneses hullámok frekvenciája, mivel ez lehetővé teszi meghatározott méretű, meghatározott mélységben elhelyezkedő fémtárgyak keresését.
Tehát ha aranyérméket, ékszereket vagy lövedékhüvelyeket szeretne találni közvetlenül a föld felszíne alá temetve, akkor egy nagyfrekvenciás fémdetektor fog működni a legjobban. Az alacsony frekvenciájú modellek jobban megfelelnek a nagyobb tárgyakhoz, mélyebben a föld alatt, például katonai sisakokhoz vagy akár járműalkatrészekhez.
Egyfrekvenciás és többfrekvenciás fémdetektorokkal egyaránt találkozhat a piacon. Az első típus, ahogy a neve is sugallja, egy frekvenciájú hullámokat generál, így alkalmasak meghatározott tárgyak keresésére. A második típus viszont lehetővé teszi ennek a paraméternek a beállítását, így univerzálisabbá válik.
- Fémkereső fejhallgató – 3,5 mm-es jack dugó 8 490,00 HUF
-
Fémdetektor – 200 cm / 25 cm – Ø 18,8 cm
35 690,00 HUF32 190,00 HUF - Fémdetektor – 150 cm / 18 cm – Ø 22 cm
- Fémdetektor – 150 cm / 16 cm – Ø 19 cm
Érzékelési tartomány
Melyik fémdetektor lesz a legjobb? Az észlelési tartomány fontos szempont. Ez a paraméter határozza meg, hogy a fémdetektor képes lesz-e egy fémtárgyat egy adott mélységben megtalálni.
Ebben az esetben fontos a keresett tárgy mérete. A tartományhoz több értékkel is találkozhat. Például léteznek modellek akár 25 cm-es érmék, 80 cm-es katonai sisakok és 1,5 méter mélységig nagyobb tárgyak megtalálására.
Fémdetektor működési módok
A legtöbb modern fémdetektor két vagy mindkét üzemmód egyikével rendelkezik – statikus és dinamikus.
A statikus üzemmód azon alapul, hogy az érzékelő folyamatos hangot ad ki, ha fémtárgyat észlel.
Intenzitása megváltozik, ahogy a tekercs megközelíti a tárgyat. A tapasztaltabb felhasználók a hang alapján meg tudják állapítani, hogy milyen anyaggal van dolguk, mivel ezzel a móddal pontosan meghatározható az objektum helye és mélysége egyaránt.
Dinamikus módban a hang intenzitása is megváltozik, ahogy a tekercs közelebb kerül a fémhez. A hang azonban elhallgat, amikor a felhasználó megáll. Ez a módszer nem igényel precíz kalibrálást, mint a statikus mód, de nem is olyan precíz.
Diszkrimináció a fémdetektálásban
A fémdetektálásban a diszkrimináció bizonyos fémfajták, például a rozsdamentes acél kihagyása. Ez egy hasznos funkció azok számára, akik bizonyos típusú fémekből készült tárgyakat keresnek. Általában 5 szint egyikére állítható be:
- 0 szint – a megkülönböztetés le van tiltva, így a detektor minden típusú fémet keres,
- szint – a készülék nem észlel vaselemeket,
- szint – az érzékelő érzékeli az alacsony hangú vastárgyakat és a magas hangú egyéb tárgyakat,
- szint – néhány színesfém kimarad,
- szint – egyes színesfémek, amelyeket többlépcsős jelöléssel meghatározott speciális jelzőkkel, jelez.
Mire kell figyelni fémdetektor kiválasztásakor?
Ha jó fémdetektort keresünk, a fent említett paramétereken túl más szempontokat is figyelembe kell venni, amelyek befolyásolják a fémtárgyak felkutatásának kényelmét és hatékonyságát.
Az egyik legfontosabb szempont a fémdetektor súlya. Tekintettel arra, hogy a keresés általában több órát vesz igénybe, és az érzékelőt egy kézzel kell működtetni, érdemes viszonylag könnyű detektort találni. Ellenkező esetben nagyon hamar elfárad. Ezenkívül karfával kell rendelkeznie, amely segít a készüléket minimális erőfeszítéssel a megfelelő helyzetben tartani.
Egy másik szempont a szonda kialakítása. Sok különböző formájú modellt talál a piacon, de a pontosító és áramköri szondák működnek a legjobban. A fémtárgyak jobb észlelhetősége jellemzi őket, mint a legtöbb más modell.
A hangszóró fontos szerepet játszik az érmék és egyéb tárgyak hatékony megtalálásában is. Sok felhasználó szívesebben hallgatja, ha rejtett kincs van a közelben, mintsem folyamatosan a kijelzőt nézze, így a generált hangnak jó minőségűnek kell lennie. Azt is érdemes megnézni, hogy a fémdetektor rendelkezik-e headset bemenettel.
Az érzékelő kalibrálásához és az üzemmódok megváltoztatásához használt központnak felhasználóbarátnak kell lennie. A legmegfelelőbbek a több opciós gombokkal rendelkező vezérlőegységek, pl. a frekvencia beállításához. Egyes modellek analóg vagy LCD kijelzővel is rendelkeznek, amelyek a legfontosabb értékeket mutatják.
Professional Metal Detector – 200 cm / 25 cm – Ø 20.5 | Metal Detector – 100 cm / 22 cm – Ø 21.5 cm | Handheld Metal Detector – 20 cm / 5 cm – waterproof to 30 m | |
A cső átmérője | 20,5 cm | 25 cm | 11 x 13 cm |
Maximális nyomkövetési mélység kis tárgyaknál | 25 cm | 22 cm | 5 cm |
Maximális követési mélység nagy tárgyak esetén | 200 cm | 100 cm | 10 – 20 cm |
Teljes hossz | 970-1130 mm | 124-145 cm | 47,80 cm |
Működési frekvencia | 6,5-6,8 kHz | 6400-6800 Hz | 19,9-20,1 Hz |
Fejhallgató-csatlakozó | 3,5 mm | 6,35 mm | – |
Méretek (HxSzxM) | 20,00 x 20,00 x 103,00 cm | 145,00 x 21,50 x 23,00 cm | 44,50 x 11,50 x 9,50 cm |
Akkumulátor | 6x AA | 2 x 9 V | 1 x 9 V |
Vízálló fémdetektorok
A vízálló fémdetektorok nagyon népszerűek, és úgy tervezték, hogy ellenálljanak a magas páratartalomnak és még a vízbe merítésnek is. Ezért, mielőtt használni kezdi fémdetektorát a tengerben, tóban vagy tóban, győződjön meg arról, hogy az vízálló.
Melyik fémdetektor lenne jó kezdőknek?
Ha ismeri a legfontosabb paramétereket és jellemzőket, ideje eldönteni, melyik modell lesz megfelelő az első fémdetektornak?
A legtöbb ilyen berendezéshez hasonlóan nincs értelme a legdrágább modelleket azonnal megvenni, mivel számos olyan funkcióval vannak felszerelve, amelyeket az elején biztosan nem fog használni. A hobbibarátok általában olyan detektorokat választanak, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy bizonyos tárgyakat, például érméket vagy a második világháborúhoz kapcsolódó tárgyakat találjanak.\
Ezért a legjobb választás egy egyfrekvenciás fémdetektor, amely hullámokat bocsát ki egy adott típusú objektumhoz. Ez növeli annak esélyét, hogy pontosan azt találja, amit keres.
Handheld Metal Detector – 10 cm
Kulcs információk
- Hallható, vizuális és rezgő jelek, amelyek intenzitása nő, ahogy közeledik a tárgyhoz
- Nagy érzékenység – a készülék 10 cm mélységig érzékeli a tárgyakat
- Praktikus csuklópánttal szerelve
- Minden korú és képzettségi szintű felhasználó számára
- Alacsony fogyasztás – 9V-os elemmel működik
Melyik fémdetektor lesz jó professzionális használatra?
A régészeti ásatások során a kutatóknak gyakran nagy területeken kell átásniuk, hogy egyáltalán találjanak valamit. A történelmi időszaktól függően több centiméter vagy akár több méter mély is lehet. Emellett gyakran találkoznak a helyi lakosok által hagyott fémhulladékkal és szeméttel is. Ezért a régészek által használt jó fémdetektornak lehetővé kell tennie a megkülönböztetés tartományának, gyakoriságának és szintjének megváltoztatását.
Nem csak régészeti lelőhelyeken használnak ilyen detektorokat. Hasznosak lesznek az építőiparban és a felújítási iparban is, ahol kis fémdetektorokkal falban és padlóban találják meg a kábeleket és csöveket. Ez lehetővé teszi, hogy meghatározza, hol csavarozhat vagy fúrhat lyukakat, hogy ne sértse meg az elektromos vagy egyéb rendszereket, így az ilyen berendezések jó kiegészítői lesznek bármely barkácsműhelynek.
Fémdetektor használata Magyarországon
A Kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi LXIV. törvény, valamint a 68/2018. (IV.9.) Kormányrendelet szerint Magyarország területén a fémdetektor használata hivatáshoz, illetve engedélyhez kötött. A műszer megvásárolható és tárolható üzemképtelen állapotban de használatához engedélyt kell kérnünk. Engedélyt az Örökségvédelmi Hivataltól kell kérvényeznünk valamint egy helyi múzeumi hozzájárulás is szükséges hozzá.
Melyik fémdetektor a legjobb – összefoglaló
A kérdésre adott válasz nagymértékben attól függ, hogyan kívánja használni. Ha azt tervezi, hogy régi érmék keresésére használja, akkor válasszon egy rövid hatótávolságú modellt, amely magas frekvenciájú hullámokat bocsát ki. Másrészt, ha Ön a második világháború rajongója, jobb lesz az alacsonyabb frekvenciájú hullámokat kibocsátó detektor.
Megosztás