Könnyűszerkezetes ház építése – átfogó útmutató

Megosztás

Európában a legelterjedtebb házépítési mód a falazás. Ennek ellenére a könnyűszerkezetes házak egyre népszerűbbek. Hogyan épülnek fel? Olvassa el cikkünket, és megtudja.

Megosztás

Európában a legelterjedtebb házépítési mód a falazás. Ennek ellenére a könnyűszerkezetes házak egyre népszerűbbek. Hogyan épülnek fel? Olvassa el cikkünket, és megtudja.

A könnyűszerkezetes házak jellemzői

A könnyűszerkezetes házak hagyományos építőanyagok, pl. tégla felhasználása nélkül készülnek. Ehelyett fagerendákat használnak az épület vázához hasonló szerkezet kialakítására. Az egyes elemeket az építkezésen össze lehet szögezni, vagy kész falakat is rendelhet.

A favázas ház építésénél nagyon fontos a felhasznált fa minősége. Hiszen elsősorban az egész konstrukció tartósságáért felelős. Általában a tűlevelű fát ajánljuk, négy oldalról ferde éllel gyalulva és kamrában szárítva max. 19%. Penésznyomoktól, gombáktól, rovarfolyosóktól, kéregtől vagy beteg csomóktól mentesnek kell lennie. Az ilyen gerendákat nagy tűzállóság is jellemzi.

A könnyűszerkezetes házak előnyei és hátrányai

Minden építési módnak megvannak a maga előnyei és hátrányai. Függetlenül attól, hogy duzzasztott agyagból, favázas vagy falazott házról beszélünk, mindig talál néhány előnyt és hátrányt. Éppen ezért mindig elemezni kell az egész törekvés minden aspektusát.

Ennek a módszernek az egyik legnagyobb előnye, hogy viszonylag rövid ideig tart egy házat felépíteni. Egy szezon alatt teljesen megépíthetők, vagy még kevesebb is. További előnye a felhasznált anyag. A fa természetes és környezetbarát. A teljes épület össztömege is kisebb lesz, mint a téglaépületeknél, így a favázas házak építése olyan területeken is kivitelezhető, amelyek nem bírják a nagy terhelést.

Előny a további bővítés kényelmes lehetőségei is. Viszonylag kevés munkával bármikor hozzáadhat másik szobát. Ebben az esetben sokkal kényelmesebb az elektromos, víz- és gázszerelések működtetése.

Hátrányaként néhány felhasználó felhívta a figyelmet, hogy a rossz hangszigetelés, így nagyvárosokban vagy azok közelében nem ajánlott ilyen házakat építeni. Arra is jó esély van, hogy a fakeret idővel nyikorogni kezd. Ezért fontos megjegyezni a megfelelő hangszigetelést. Ráadásul a fagerendák általában kisebb teherbíró képességgel és tűzállósággal rendelkeznek, mint a hagyományos anyagok. További hátránya az alacsony hőtehetetlenség. Ez azt jelenti, hogy a ház gyorsan felmelegszik, de ugyanolyan gyorsan lehűl.

A ház építésének lehetséges akadálya, hogy nem mindig lehet jó áron megvásárolni a megfelelő fát. Ez annak köszönhető, hogy ez az építési mód Európa nagy részében még viszonylag ritka. A keretházak népszerűsége azonban évek óta növekszik.

Favázas ház építése lépésről lépésre

A favázas ház építésének szakaszai nagyon hasonlítanak a hagyományos falazott házhoz, néhány eltéréssel.

A kezdéshez be kell szereznie a megfelelő dokumentumokat és építési engedélyeket. Ezek megszerzése után pontosan meg kell határoznia az épület helyét a telkén. Ebből a célból okleveles földmérő szolgáltatásait kell igénybe vennie. Elképzelhető, hogy a talaj kezdeti kiegyenlítése után még mindig ki kell egyengetnie. Ha ez megtörtént, elkezdheti ásni az alapok helyét.

Favázas ház építésekor általában alaplemezeket használnak, de használhatunk összefüggő lábazatokat is. Választásától függetlenül ne felejtse el megfelelően rögzíteni az alapítvány belsejét, speciális intézkedésekkel a nedvesség elleni védelem érdekében. A polisztirol formájú szigetelés és egy gödrös fóliaréteg kívülről bélelt.

Magáról az építésről fagerendákat vagy kész falakat helyeznek a szigetelő alapozóval borított alapra. Ezután speciális horgonyokkal rögzítik őket. Miután az összes falat felállítottuk, ideje felszerelni a mennyezetet, amelyre akusztikus szalagot kell felszerelni. Ezután OSB vagy MFP lapokat csavarnak rá. A következő lépés a tetőszerkezet befejezése, a szarufák és az oromfalak felállításával.

A keretszakasz befejezése után megkezdődik az összes fennmaradó építési munka befejezése. Ez elsősorban a külső falburkolatok beépítése, beleértve a szélszigetelést és az ásványgyapotot. Köpenyként általában OSB lapot vagy hasonlót használnak. Az elkészült falakat vakolat borítja, és ha megszárad, a homlokzat készen áll a burkolásra, pl. fával. De ne feledje, hogy megfelelően impregnálni kell. A tetőre burkolólemezeket vagy speciális anyagot helyeznek, majd egy réteg tetőfedővel rögzítik. Ennek köszönhetően a keretház belseje védve van az esőtől.

A tetőfedéssel kapcsolatos többi munkálat már korábban, a keretszakaszban történik. A tetőcserepek lerakása és az ereszcsatorna beépítése, majd az ablak- és ajtókeretek beépítése is megtörténik. A favázas ház építésekor fa és PVC nyílászárókat is használnak.

A fenti munkák elvégzése azt jelenti, hogy ideje továbblépni a következő szakaszra. Itt szerelik fel a belső falakat. Az elválasztó falak vékonyabbak, mint a teherhordó falak és faprofilból készülnek. Az ásványgyapotot általában a gipszkarton rétegei közé fektetik. A mennyezet, a teherhordó falak és a tető gerendái között is használják. Ha ezt megtette, megkezdheti a villany-, gáz- és vízvezeték-rendszerek telepítését. A falakban és a mennyezetben futnak. Az elektromos kábeleket speciális hüvelyekkel kell ellátni, hogy megvédjék őket a szerkezeti mozgásoktól. Ebben a szakaszban padlófűtést is beépítenek.

Az összes fal és mennyezet lefedésére gipszkarton, fa vagy rostcement táblákat használnak. Ügyeljen arra, hogy a kiválasztott tábláknak minden helyiségben megfelelőnek kell lenniük, pl. a fürdőszobában nedvességálló, a kazánházban pedig a tüzelésre. A rögzítést követően a táblákat vakolni és csiszolni kell, mielőtt lefestené, vagy tapétával vagy egyéb díszítő elemekkel, például faburkolattal vagy csempével lefedné őket.

A favázas ház építésének utolsó szakasza a befejező munkák, amelyek magukban foglalják a padlóburkolatot, a világítás és a konnektorok beépítését, a fürdőszoba felszerelését stb. Ezt követően a ház készen áll a beköltözésre. Ha pénzt szeretne megtakarítani a fenti lépések bármelyikén, olvassa el cikkünket az olcsó házépítésről.

Mennyi ideig tart egy könnyűszerkezetes ház építése?

Mint már említettük, egy favázas ház kevesebb, mint egy építési szezon alatt felépíthető. Kedvező időjárás esetén a munkát késleltető heves esőzések nélkül az épület 90 nap elteltével üzemkész lehet. Ennek az az oka, hogy a falazott házzal ellentétben a favázas házaknál nem kell sokat várni a szárításra. Kivételt képeznek az alapok, amelyeknek meg kell száradniuk a vázszerkezet felállítása előtt.

Összehasonlításképpen: egy hagyományos módszerekkel épített passzívházban ez az idő jóval hosszabb. Az összes szakasz teljesítése akár 3 évig is eltarthat. Ennek oka a légmentes szigetelés, a rekuperációs rendszer, a napelemek telepítése vagy más, hőfogyasztást csökkentő megoldások alkalmazása.

Házépítéshez szükséges eszközök

A favázas ház építését nagyon gyakran az ilyen típusú szerkezetekre szakosodott építőipari cégekhez bízzák. Rendelkeznek a megfelelő építőipari felszereléssel, valamint a falak emeléséhez és a tetőelemek összeszereléséhez használt darukkal. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a munka egy részét nem tudja maga elvégezni.

Ha saját maga szeretné megépíteni az alapokat, akkor szüksége lesz néhány eszközre az ásáshoz. Erre a célra használhat hagyományos lapátot vagy mini ásót, ami jelentősen felgyorsítja a munkát. Ebben a szakaszban szükség lesz egy cementkeverőre is, nagy mennyiségű cement elkészítéséhez. Az építési terület talajának tömörítéséhez lemeztömörítőre is szükség lesz, hogy elkerüljük a földcsuszamlásokat, amelyek károsíthatják az épület szerkezetét.

A fagerendák szögezéséhez egy közönséges kalapács is elég, de ekkora munkánál jól jön az elektromos vagy levegős szögpisztoly. A kirakós fűrész jól fog jönni az elemek méretre vágásához. Az építkezés kezdeti szakaszában, amikor nem áll rendelkezésre elektromos áram, a benzines áramfejlesztők nélkülözhetetlenek lesznek, amelyek lehetővé teszik az elektromos szerszámok használatát, valamint az építkezés megvilágítását vagy fűtését.

A gipszkarton szerelési szakaszban szüksége lesz egy elektromos csavarhúzóra, amellyel a falakhoz és a mennyezethez csavarja őket. Vakolásuk után le kell csiszolni őket. Egy gipszkarton csiszoló tökéletes lesz ehhez a munkához, hosszú kihúzókarjával elérheti a mennyezetet és a magas falakat. Ezenkívül egyes modellek porszívóhoz is csatlakoztathatók, így hatékonyan csökkenthető a por mennyisége. Ami a porszívókat illeti, léteznek speciális ipari modellek az építési munkák utáni takarításhoz.

Az elektromos, víz- és gázszereléssel kapcsolatos munkákat jobb szakemberre bízni. Telepítésük után minősített telepítő által végzett ellenőrzésre lesz szükség. Ha nincs hiba, sérülés vagy szivárgás, akkor engedélyezik a telepítést a használatra.


Például 225 mm-es fesztávolságával és 180 mm-es pofaszélességével ez az asztali satu szinte univerzális számos munkadarabhoz és munkához. Az msw 125 mm-es satuja lapos és kompakt kialakításának köszönhetően ideális olyan szerszámokkal való megmunkáláshoz, mint a fúróprések vagy marógépek. Kompakt méretével a satu lehetővé teszi a filigrán és közepes méretű munkadarabok precíz és kényelmes megmunkálását. 

Favázas ház építése – összefoglaló

A favázas ház építése viszonylag új módszer Európa nagy részén, ami meglehetősen ritka, bár ennek a módszernek a népszerűsége egyre nő. Az egyik legnagyobb előny az építési munkák gyors befejezése és a szerkezet egyes elemeinek könnyebb felállítása. A környezetbarát anyagok és megoldások használata is sokak számára előnyt jelent.

Szeretne házat építeni a megélhetéshez? Olvassa el cikkünket az építőipari cég alapításáról, ahol minden szükséges információt megtalál a saját vállalkozás létrehozásához és működtetéséhez.

Hasznos volt ez a cikk? Igen Nem

Legújabb cikkek

Az alapvető eszköztár: alapvető eszközök minden lakástulajdonos számára 

Ha a megfelelő eszközökkel szereli fel magát, időt, pénzt és fejfájást takaríthat meg, ugyanakkor képessé válik…

Bővebben

Saját barkácsműhely kialakítása

Sok barkácsolásrajongó legnagyobb álma, hogy saját, teljesen felszerelt barkácsműhelyük legyen. Olvasson tovább, és megtudja, hogyan és…

Bővebben

Saját ágy építése – lépésről lépésre

Saját ágy megépítése nem olyan nehéz, mint amilyennek látszik. Sőt, még szórakoztató is lehet. Egy kis…

Bővebben

Milyen fúrócsavart érdemes venni? Egy útmutató

A fúrók, akkus csavarhúzók és fúrócsavarozók rendkívül hasznos eszközök, barkácsolók és szakemberek egyaránt használják. Mai cikkünkben…

Bővebben