A profi vállalkozóknak megfelelő felszerelésre van szükségük a gyors és hatékony munkavégzés érdekében. Olvassa el cikkünket, és megtudja, milyen eszközökre lesz szüksége egy villanyszerelőnek, valamint olyan kapcsolódó témákat, mint például a szerszámosláda és a szerszámtáska közötti választás, illetve milyen védőruházatot vásároljon.
A profi vállalkozóknak megfelelő felszerelésre van szükségük a gyors és hatékony munkavégzés érdekében. Olvassa el cikkünket, és megtudja, milyen eszközökre lesz szüksége egy villanyszerelőnek, valamint olyan kapcsolódó témákat, mint például a szerszámosláda és a szerszámtáska közötti választás, illetve milyen védőruházatot vásároljon.
Milyen szerszámokra lesz szüksége egy villanyszerelőnek?
A villanyszerelő munkája nagyon megerőltető. Ezért gondoskodnia kell a megfelelő eszközökről, mind a minőség, mind a munkabiztonság szempontjából. A szilárd anyagok és a megfelelő szigetelés kulcsfontosságú ebben az esetben. Ezért az ilyen szerszámok gyártóinak csak jó minőségű anyagokat kell használniuk. Vásárlás előtt győződjön meg arról, hogy minden alkatrész megfelelően illeszkedik, a csavarok meg vannak húzva stb. Jobb, ha nem kockáztat, ha sérülést vagy tartóssági problémákat észlel.
A villanyszerelőknek szánt szerszámokat a barkácsolás szerelmesei, vagy bárki, aki alkalmi munkákat végez a ház körül, szintén használhatják. Nélkülözhetetlenek lesznek egy építőipari cégnél is, ahol napi szinten lesz szüksége ilyen eszközökre.
Kézi szerszámok
Az elektromos berendezésekkel való munkavégzéshez használt szerszámok szigetelt fogantyúval rendelkeznek (lehetőleg 1000 V feletti feszültséghez). A szerszámok biztonságosan feküdjenek a kezében, ne csússzanak el, és legyenek könnyen kezelhetők. Egy másik jó megoldás az oldalra vágás, amely megkönnyíti a nehezen elérhető helyeken történő munkavégzést.
A jó minőségű szerszámoknak kétféle anyagból kell készülniük. Az alapanyag legyen strapabíró és tartós, a külső réteg viszont kényelmes tapintású és rugalmas felületű legyen. Leggyakrabban különféle típusú gumikat használnak.
Automata szerszámok
A különféle típusú mechanizmusokkal felszerelt automata szerszámok a kézi szerszámok sajátos típusai. Jelentősen javítják a munka sebességét és hatékonyságát. A villanyszerelők által leggyakrabban használt szerszámok például az automatikus szigetelés-eltávolítók, amelyek a fémmag számára biztonságos módon távolítják el a külső bevonatot, míg az automatikus fogók és oldalvágók automatikusan alkalmazkodnak a különféle kábelekhez anélkül, hogy azok károsodnának.
Az ilyen berendezéseknek jó minőségűnek kell lenniük, mert használat közben a mechanizmus blokkolja, és veszélyes lehet.
Alap eszközök
A villanyszerelő alapvető eszközei mindazok a szerszámok, amelyek nélkül egy villanyszerelő nem tudná elvégezni a munkáját. Minden villanyszerelő szerszámosládájának alapfelszerelése legyen:
- elektromos csavarhúzók: ezeknek védőszigeteléssel ellátott csavarhúzóknak kell lenniük,
- feszültségmérők: olyan típusú csavarhúzó, amely lámpával van felszerelve, amely akkor világít, ha a kábelek feszültség alatt vannak,
- kábelvágók: különféle típusú vezetékek lerövidítésére szolgálnak, az alapok alkalmasak réz- és alumíniumhuzalokhoz,
- szigetelőanyagok,
- szigetelőszalag: kábelvégek védelmére szükséges, vezetékek javítására is használható,
- állítható fogó,
- kábelsaru krimpelő fogó,
- fogó,
- kalapácsok, fogók és egyéb tartozékok.
Érdemes megjegyezni, hogy nagyon fontos a villanyszerelő szerszámainak megfelelő tárolási és szállítási módja. A szerszámos táska vagy szerszámosláda ezért legyen egyszerre tágas és ergonomikus, és lehetőleg legyen olyan rekeszekkel felszerelve, amelyek megkönnyítik a rendszerezést.
Egészen a közelmúltig gyakori látvány volt a műanyag bőröndök, de egyre népszerűbbek a dobozoknál könnyebb és kézre álló nylontáskák. Ezenkívül nagyon tartósak, ellenállnak a mechanikai sérüléseknek és a nyúlásnak. A kis súly különbséget jelent, mert egy tipikus szerszámkészlet tömege elérheti a 4 vagy akár az 5 kg-ot is, így az ilyen táskák kiváló választást jelentenek a mobil dolgozók számára. Egy tágas doboz teljes szerszámkészlettel viszont kiválóan alkalmas lesz autója csomagtartójában való szállítására.
Jó választás lehet az a táska, amelyet kézben és vállon is hordhatsz. A második lehetőség praktikusabb, különösen akkor, ha magasban dolgozik. A levehető pánttal rendelkező modelleken szilárd (lehetőleg fém) karabiner kapcsokat kell felszerelni.
A hagyományosabb stílus kedvelői értékelni fogják a klasszikus bőrtáskákat, amelyek még a nejlonoknál is tartósabbak, ugyanakkor elegánsabbak. A professzionális használatra szánt változatok általában külön helyet biztosítanak a dokumentumok (műszaki tervek, szerződések, számlák stb.) számára.
Legyen szó hobbi kézművesről vagy professzionális műhelyről, szükséged lesz egy szerszámosládára a szerszámok tárolására. Ez a 30 x 53 x 19,5 cm-es moduláris szerszámosláda 2 elválasztóval rengeteg helyet kínál, praktikus és szállítható. A Qbrick System Open Toolbox ONE sorozata szerszámosládák, szállítókocsik és egyéb tárolási lehetőségek mobil, végtelenül kombinálható tárolórendszere. Ez a szerszámosláda optimális lehetőségeket kínál kis szerszámok vagy kis műhelyfelszerelések, például csavarok, anyák és hasonló tárgyak tárolására.
Profi eszközök
A fejlettebb modellek hasznosak lesznek a hatékony munkát igénylő vagy összetett méréseket igénylő feladatoknál. Gyakran használják nagy ipari üzemek dolgozói, valamint egyetemeken vagy kísérleti intézményekben alkalmazott villanyszerelők/elektronikusok. A szakemberek olyan eszközöket használnak, mint:
- feszültségjelzők;
- multiméterek: lehetővé teszik a feszültség, áramszint mérését, az áramkör folytonosságának, ellenállásának, frekvenciájának mérését és a fázisfolytonosság ellenőrzését. Az olvashatóság kulcsfontosságú az ilyen eszközök esetében, ezért nagy háttérvilágítású képernyővel kell őket felszerelni. A multiméterek egyszerű analóg modellekre és nagyon összetett digitális multiméterekre oszthatók, amelyek számos funkcióval rendelkeznek (akár több tucat is);
- funkciógenerátorok, amelyek kimeneti jeleket állítanak elő különféle elektromos eszközök tesztelésére;
- programozható elektronikus terhelések: ezek az eszközök elengedhetetlenek a laboratóriumi tápegységek, töltők, akkumulátorok és feszültségátalakítók teszteléséhez.
Külön terület az elektromosság és az autóelektromechanika. A műhelyekben és autógarázsokban olyan eszközöket talál, mint:
- erősítők nagy teljesítményű motorok indításához,
- digitális akkumulátor tesztelők,
- automatikus akkumulátortöltők,
- diagnosztikai tesztelők és szkennerek a hibák és hibák észlelésére.
A villanyszerelők további praktikus eszközei a kábelhámlasztók és kábelcsupaszítók, amelyek rendkívül hatékonyak az újrahasznosítható anyagok visszanyerésében a régi elektromos berendezések szétszerelése során. A fejlettebb modellek több nyílással rendelkeznek a különböző méretű kábelek számára.
A villanyszerelők jelenleg egyre gyakrabban használnak laptopokat. Speciális számítógépes programokat használnak a meghibásodási pontok észlelésére például hajókban vagy gyárakban található összetett rendszerekben.
A System 200 Flex eszköztárral hadat üzenhet a rendetlenség ellen műhelyében. A műanyag szerszámosláda optimális lehetőségeket kínál a szerszámok vagy műhelyfelszerelések rendezett tárolására.
A 29,5 x 53 x 13 cm-es moduláris szerszámosláda rengeteg helyet kínál, praktikus és szállítható. A polipropilénnek köszönhetően a szerszámosláda különösen strapabíró és stabil, és tökéletes tárolóhelyet kínál felszerelésének!
Egy helyen szeretné tárolni a szerszámait, de könnyen kéznél tarthatja? Akkor ez a masszív szerszámosláda 350 Profi a Qbrick Systemtől a tökéletes választás az Ön számára! A kompakt méretek és az ergonomikus fogantyú lehetővé teszi, hogy szerszámait és anyagait kényelmesen szállítsa a munkahelyére, és minden készen álljon anélkül, hogy megzavarná a szerszámok rendszerezését.
Mondjon búcsút a rendetlenségnek műhelyében a 31 x 53 x 13 cm-es moduláris eszköztárral. A műanyag szerszámosláda optimális lehetőségeket kínál a szerszámok vagy műhelyfelszerelések rendezett tárolására.
Ez a Tool Organizer M a legapróbb részletekig pontos, 12 különálló, kivehető rekesszel, a szerszámosláda pedig rengeteg praktikus tárolóhelyet kínál az apró alkatrészeknek.
Milyen elektromos szerszámokat használnak az elektromos cégek?
Az elektromos szolgáltatásokat kínáló vállalatok gyakran más iparágakban szokásos eszközöket használnak, mint például:
- fali marók és sarokcsiszolók: ideális kábelhornyok készítéséhez;
- forrasztóállomások: vezetékek csatlakoztatására szolgálnak;
- kirakós fűrészek: a kábelek faelemeken vagy bútorokon való átvezetésének lehetővé tétele, illetve azok elvágása, hogy ne törjék össze a kábeleket;
- lézerek és lézermérők: a telepítés útvonalának jelölésére szolgálnak;
- termikus kések polisztirolhoz: hasznosak szigetelőlapok előkészítéséhez a jövőbeni telepítésekhez és a kábel útvonalát eltakaró elemek kivágásához;
- fúró/fúrócsavar: mindenféle falszerelési munkához szükséges. Melyik fúrócsavar a legjobb a szántóföldi használatra? A praktikus akkumulátormodellek mindig hasznosak lesznek, ha nincs hozzáférés az áramhoz;
- fémdetektorok: gyakran használják hobbibarátok és kincsvadászok, nagyon hasznosak a falak kábeleinek megtalálásában.
Az igényesebb elektromos munkák elvégzéséhez néha nehezebb berendezésekre van szükség. Ilyenek például az ütközőkalapácsok, a bontókalapácsok vagy a forgókalapácsok. Az ipari létesítményekben dolgozó villanyszerelők vagy összetett berendezéseket szervizelő villanyszerelők fontos eszközei a légcsavarozó kulcsok.
Védőruházat
A feszültség alatt álló vezetékekkel való érintkezés áramütést, elektromos ív által okozott égési sérülést vagy szikrát okozhat rövidzárlat során. Ezért fontos, hogy megfelelő védelmet kapjon az ilyen munkavégzés során.
A villanyszerelőknek mindig az ipari szabványoknak megfelelő védőcipőt és kesztyűt kell viselniük. A cipőnek jól illeszkednie kell, elektrosztatikus és csúszásgátló talppal, valamint vízállónak kell lennie. Az is fontos, hogy védje a fejét (főleg, ha magasban dolgozik) sisak viselésével.
Ne felejtse el a védőszemüveget is, hogy megvédje a szemét a szikrától és a portól. Sokféle védőszemüveg létezik, és a megfelelő kiválasztása nagyban függ attól, hogy mire fogják használni. Az átlátszó modellek előnye a jó láthatóság, és nincs probléma az egyes vezetékek színeinek megkülönböztetésével. Ezért beltérben használják. Másrészt a színezettek tökéletesek kültéri munkákhoz – pl. nagyfeszültségű oszlopokon, reléoszlopokon vagy olyan építkezéseken, ahol fennáll a napfény általi vakítás veszélye. Néhány modell praktikus szelepekkel rendelkezik, amelyek megakadályozzák a párásodást.
A villanyszerelőnek kényelmes ruhát kell viselnie, amely nem korlátozza mozgásukat. Tökéletesek a munkaruhák vagy a sok zsebes munkaruha (pl. tehernadrág). A ruházatnak is megfelelően kell illeszkednie.
A villanyszerelők gyakran használnak biztosítéktartókat is (néha védőhüvellyel), mindenféle szigetelőszőnyeget és figyelmeztető táblákat.
Szerszámok villanyszerelőknek – összefoglaló
A villanyszerelőknek jó minőségű szerszámokat kell használniuk munkájuk elvégzéséhez. Ugyanakkor fel kell készülniük a különféle munkahelyi meglepetésekre, így rendkívül széles az általuk használt felszerelések köre.
Mielőtt bármilyen szerszámot vásárolna, ellenőrizze azok műszaki jellemzőit. Ez magában foglalja az olyan alapvető eszközöket is, mint a csavarhúzók. A króm-molibdén és króm-vanádium acél gyakori választás a szakemberek körében. Ha egy csavarhúzó rossz minőségű, és használat közben eltörik vagy elhajlik, az veszélyes lehet.
A nagyfeszültségű villanyszerelőknek ne felejtsenek el különleges óvintézkedéseket tenni. Esetükben a minőségi eszközökkel való ellátottság mellett kulcskérdés a megfelelő védőruházat és a munkavédelmi előírások betartása.
Megosztás