Inverteres hegesztőgép – melyik felel meg leginkább az Ön igényeinek? 

Megosztás

Az inverteres hegesztőgépek forradalmasították a hegesztőipart. Ezek olyan eszközök, amelyek viszonylag kis méretükkel, alacsony súlyukkal tűnnek ki és azza, hogy gyakorlatilag bármilyen helyen használhatók, ahol standard 230 V-os váltóáramú aljzat áll rendelkezésre. Szeretné megtudni, melyik inverteres hegesztőgép lenne az Ön számára a legmegfelelőbb, olvassa el az alábbi útmutatónkat. 

Melyik inverteres hegesztőgépet válasszam

Megosztás

Az inverteres hegesztőgépek forradalmasították a hegesztőipart. Ezek olyan eszközök, amelyek viszonylag kis méretükkel, alacsony súlyukkal tűnnek ki és azza, hogy gyakorlatilag bármilyen helyen használhatók, ahol standard 230 V-os váltóáramú aljzat áll rendelkezésre. Szeretné megtudni, melyik inverteres hegesztőgép lenne az Ön számára a legmegfelelőbb, olvassa el az alábbi útmutatónkat. 

Hogyan működnek az inverteres hegesztőgépek? 

A modelltől függően az inverteres hegesztőgépek lehetővé teszik minden lehetséges hegesztési módszer alkalmazását, így kiváló munkaeszközt jelentenek mind a profik, mind az amatőrök számára.  

Ahhoz, hogy megértse az inverteres hegesztőgépek összes funkcióját, először is tudnia kell, hogyan működnek. Ilyen eszközök inverterrel vannak felszerelve. Az elektronikus vezérlőrendszernek köszönhetően az eszköz által felvett váltóáram egyenirányításra kerül. Amikor egyszerre növeljük a frekvenciát, akkor váltakozó árammá alakítjuk át. 

Aztán továbbhalad a fent említett inverterhez, ahol újra egyenesítik, azaz egyenárammá alakítják, de ezúttal a feszültségét csökkentik. A feszültségszint eléri a fényív gyújtásához megfelelő értéket. Az áramátalakítás jelensége, amelyben az inverter jelentős szerepet játszik, az inverteres hegesztőgépek alapját képezi. Azonban meg kell említeni, hogy az inverternek van még egy rendkívül fontos funkciója. 

Ez elválasztja a hegesztőáramot a hálózati áramtól. Ezért ezek az eszközök hatékony védelmet nyújtanak nem csak a hegesztő számára, hanem magának a hegesztőgépnek is, amely máskülönben könnyen megsérülhet. Ezt a megoldást olyan nagy teljesítményű félvezetők teszik lehetővé, mint az izolált kapus bipoláris tranzisztorok. Lehetővé teszik olyan tápegységek létrehozását, amelyek képesek ellenállni a magas feszültségeknek. 

Ezenkívül az inverteres hegesztőgépeknél modern mikrovezérlőket használnak, amelyekkel a hegesztőáram karakterisztikáit valós időben lehet módosítani. Egy beprogramozott mikrovezérlővel (amit gyakran hajtóműnek is neveznek), azonnal elvégezhetők a módosítások, ahelyett, hogy sok egymást követő ciklusban tennénk ezt. Az inverteres hegesztőgépek ezért különböző funkciókkal vannak felszerelve, hogy megkönnyítsék a munkát. 

Inverteres hegesztőgép típusok (áramerősség szerint) 

Ha hegesztőgép vásárlása mellett döntünk, tudnunk kell, melyik készülék felel meg a tervezett funkcióknak. Ebben az összefüggésben figyelni kell az áramerősségre, ami az összes inverteres hegesztőgép legfontosabb paramétere. Itt három különböző eszköztípus közül választhatunk. 

Az első típus 160-A-inverteres hegesztőgépekről van szó, amelyekkel kisebb elemeket, mint például drótokat, vékony szögeket stb. össze lehet kötni. Hegesztőgépek ilyen hegesztőárammal nem boldogulnak a keményebb fémstruktúrákkal. 

A második típus a 250-A-inverteres hegesztőgépek, amelyekkel a legtöbb fémelem összekötéséhez hegesztési varratokat hozhatsz létre. Ezért szinte minden hegesztési munkára alkalmasak, beleértve a vastag alkatrészekből készült konstrukciókat is. Természetesen sokkal több áramot fogyasztanak, mint a 160 A áramerősségű készülékek. 

A 250 A-nál nagyobb áramerősségű hegesztőgépek, amelyeket szigorúan professzionális eszközöknek tekintünk, a legutolsó eszköztípust képviselik. Magasabb áron kaphatók, de hatalmas funkcionalitással is rendelkeznek. 

Minél nagyobb az áramerősség, annál vastagabb fémrészeket lehet hegeszteni. Lehet, hogy úgy tűnik, a legjobb a legmagasabb hegesztőáramú eszközökbe fektetni, de valójában egy 160 A vagy 250 A áramerősségű hegesztőgép teljesen elegendő a házimunkákhoz. 

Az inverteres hegesztőgépek típusai 

Az inverteres hegesztőgépek is feloszthatók a hegesztési módszerek szerint. Pont úgy, mint a transzformátoroknál, háromféle hegesztőgép közül választhat. 

MIG/MAG-inverteres hegesztőgépek, amelyekkel az olvadó elektródák formájában lévő drótokkal és inert vagy aktív védőgázokkal összeköthető fémeket, az első eszköztípust képviselik. MIG/MAG-hegesztőgépeket használnak nemvasfémek, mint például a réz, az alumínium és azok ötvözeteinek hegesztésére. A leggyakrabban használt inert védőgázok a hélium vagy az argon, míg a széndioxid és az argon a leggyakrabban alkalmazott aktív gázok. 

A második eszköztípus az elektródás-inverteres hegesztőgépek. Ilyen eszközöknél bevonatolt elektródákat használnak. Az elektródaburkolat, amely a hegesztőívként szolgáló pajzs, ferroötvözetekből, fémekből és szerves alkatrészekből áll. A részesedések az elektródafajtától függenek. Az elektródás-hegesztőgépek tökéletesen alkalmasak kültéri munkákra, valamint nehezen hozzáférhető helyeken végzett munkákra. 

WIG-hegesztőgépek a harmadik típust képviselik. Itt a hegesztési módszer abból áll, hogy hegesztési varratokat készítünk egy olvadatlan elektródával és egy hegeszthető anyaggal. Ezzel a módszerrel egy inert védőgáz, azaz argon vagy hélium kerül felhasználásra rozsdamentes acél, magas ötvözetű acélok, réz, nikkel, titán és azok ötvözeteinek hegesztéséhez. 

Továbbá hozzátennénk, hogy a bizonyos hegesztési módszerekhez tervezett hegesztőgépek a hegesztőtartók szerkezetében különböznek az elektródák eltérő volta miatt. 

Inverteres vagy trafós hegesztőgép – melyiket kellene megvásárolnia? 

Milyen hegesztőgépet kellene valójában beszereznie – egy inverter- vagy egy trafo-hegesztőgépet? Valójában mindkettő ugyanarra a célra szolgál. Ezen kívül mind a trafo-, mind az inverter-hegesztőgépek ugyanazokat a hegesztési módszereket kínálják. Mi a különbség? Nézzük meg. 

Az első pillantásra a méret tűnik fel. Az inverteres hegesztőgépek sokkal kisebbek és könnyebbek, mint a trafós hegesztőgépek. Ahogy elképzelheti, a trafo-hegesztőgépek sokkal kevésbé mobilak. Az ár azonban a trafóval felszerelt készülékek mellett szól, mivel egy inverteres hegesztőgépért sokkal többet kell fizetni. Ez a tény az eszköz szerkezetének köszönhető. 

Trafo-hegesztőgépek sokkal kevésbé bonyolult szerkezettel rendelkeznek. Hiba esetén sokkal egyszerűbben és költséghatékonyabban javíthatók. Azonban a drágább elektródás hegesztőgépek kevésbé érzékenyek az áramingadozásokra. Tehát sokkal nagyobb ingadozásoknak is ellenállnak, mint az olcsóbb trafo-hegesztőgépek. 

Az inverteres hegesztőgépek vitathatatlan előnye, hogy bármelyik konnektorhoz csatlakoztathatók, anélkül, hogy ipari generátorokat kellene használni. A fejlett elektronikus rendszereknek köszönhetően pontosabb hegesztőáram-értékeket állíthat be inverteres eszközök segítségével. 

Ezért érdemes alaposan megvizsgálni az igényeit a vásárlás előtt, és csak azt a készüléket választani, amely megfelel az Ön követelményeinek. 

Inverteres hegesztőgépek otthonra és az Ön vállalkozásához 

A hegesztőfelszerelések vásárlásának is függenie kelle a nyújtott szolgáltatások típusától. Nem csak azokról az anyagokról beszélünk, amelyeket fel kell dolgozni, hanem arról is, hogy a felszerelést professzionális szinten használják-e, vagy talán csak amatőr tevékenységekhez. Tehát megéri figyelembe venni a korábban megbeszélt áramerősséget. Talán csak a legolcsóbb eszközre van szüksége, hogy vékony fém elemeket hegeszthessen. 

Ha inverteres hegesztőgépet keres a vállalatának, választhat egy 250 A áramerősségű készüléket. A lehetségesen megnövekedett munkaintenzitás miatt azonban érdemes olyan eszközt választani, amely minden kihívásnak megfelel. Egyébként megéri figyelni a bekapcsolási időre is. A bekapcsolási idő azt jelzi, hogy egy hegesztőgép mennyi ideig tud folyamatosan hegeszteni egy 10 perces cikluson belül. Példa: a 180 A áramerősség 60 százalékos ciklusnál azt jelenti, hogy 6 percig lehet hegeszteni, majd 4 percig kell hűteni a készüléket. 

Ezért az inverteres hegesztőgép kiválasztásánál a legnagyobb hangsúlyt a munkaciklusra kell fektetni. 

Melyik inverter-hegesztőgépet vásárolja meg – Összefoglaló 

A hegesztőgép vásárlása fontos befektetés. Ebben az összefüggésben mind a paraméterek, a méretek, az ajánlott hegesztési módszerek, valamint az egyes eszközök multifunkcionalitása rendkívül fontos szerepet játszanak. 

Hasznos volt ez a cikk? Igen Nem

Legújabb cikkek

Az alapvető eszköztár: alapvető eszközök minden lakástulajdonos számára 

Ha a megfelelő eszközökkel szereli fel magát, időt, pénzt és fejfájást takaríthat meg, ugyanakkor képessé válik…

Bővebben

Saját barkácsműhely kialakítása

Sok barkácsolásrajongó legnagyobb álma, hogy saját, teljesen felszerelt barkácsműhelyük legyen. Olvasson tovább, és megtudja, hogyan és…

Bővebben

Saját ágy építése – lépésről lépésre

Saját ágy megépítése nem olyan nehéz, mint amilyennek látszik. Sőt, még szórakoztató is lehet. Egy kis…

Bővebben

Milyen fúrócsavart érdemes venni? Egy útmutató

A fúrók, akkus csavarhúzók és fúrócsavarozók rendkívül hasznos eszközök, barkácsolók és szakemberek egyaránt használják. Mai cikkünkben…

Bővebben