Mérlegek egyszerű mérőeszközök, amelyekkel könnyedén meghatározható az egyes termékek súlya. Funkcionalitásuknak köszönhetően a mérlegek elengedhetetlen részét képezik számos kereskedelmi, szállítási és szolgáltató vállalkozásnak. Nagyon fontos szerepet játszanak laboratóriumokban, gyógyszertárakban és ékszerboltokban. Természetesen vannak mérlegek otthoni használatra is, például személymérlegek vagy konyhai mérlegek.
Mérlegek egyszerű mérőeszközök, amelyekkel könnyedén meghatározható az egyes termékek súlya. Funkcionalitásuknak köszönhetően a mérlegek elengedhetetlen részét képezik számos kereskedelmi, szállítási és szolgáltató vállalkozásnak. Nagyon fontos szerepet játszanak laboratóriumokban, gyógyszertárakban és ékszerboltokban. Természetesen vannak mérlegek otthoni használatra is, például személymérlegek vagy konyhai mérlegek.
A maximálisan megengedett terhelés az egyes modellek egyik legfontosabb meghatározója. A súlyos tárgyak mérésére használt mérlegek mások, mint amilyeneket szinte minden élelmiszerboltban találhatunk. A mérlegek nem csak a céljukban és a designjukban különbözhetnek, hanem a mérési pontosságukban is. Nézzük meg közelebbről ezeket az eszközöket. Tehát olvasson tovább és tudjon meg többet!
Miben különböznek valójában a mérlegek egymástól?
A mérlegek alkalmazási köre nagyon széles. Ezért manapság különböző mérlegfajták léteznek, amelyeket különböző kategóriákba lehet osztani. A legnyilvánvalóbb különbség az egyes modellek struktúrájában rejlik. A legklasszikusabb példa a mérlegek, amelyek két mérlegserpenyőből állnak. Egy súlyt és a mérni kívánt tárgyat egyensúlyba hozunk. A mérleg az egyik legősibb mérlegfajta.
Az árkalkulációs mérlegek egy másik gyakori mérlegfajtát képviselnek. A múltban úgy építették őket, mint a mérlegeket. Az idő folyamán ez a mérlegfajta lenyűgöző technológiai átalakuláson ment keresztül. Manapság az ilyen mérlegek nem mások, mint elektronikus eszközök, amelyek nem csak a termékek súlyát tudják meghatározni, hanem további funkciókkal is rendelkeznek, amelyek megkönnyítik az eladó munkáját.
- Árszorzós mérleg – hitelesített – 30 kg – dupla-LED – 3 szín
-
Árszorzós mérleg – hitelesített – 15 kg/5 g – 30 kg/10 g
94 990,00 HUF73 290,00 HUF -
Árszorzós mérleg – 60 kg / 5 g – fehér – LCD
35 690,00 HUF27 890,00 HUF - Árszorzós mérleg nagy LED kijelzővel- hitelesített – 15 kg/ 5g – 30 kg/10 g 91 990,00 HUF
Mérlegeket is figyelembe kell venni. Ilyen profi eszközök nagyon magas mérési pontossággal rendelkeznek. Az új technológiai megoldások használatának köszönhetően csatlakoztathatók számítógéphez vagy nyomtatóhoz, ami jelentősen megkönnyíti az összes adat rögzítését. Munkamérlegeket gyógyszertárakban is találhatunk.
A következő, amit figyelembe kell vennünk, az a platformmérlegek. Az élelmiszeriparban, a szállításban és még az autóiparban is használják őket. Platformmérlegeket sokféle változatban kínálhatunk. A jellemzője a nagy megbízhatóság és a nagyon magas megengedett terhelés.
Függesztett mérlegek alapvetően különböznek más mérlegfajtáktól. Ez az egyetlen mérleg típus, amire nem kell rátenned a mérni kívánt terméket. A függőmérlegek olyan horoggal vannak felszerelve, amire a terhet fel kell akasztani. Egy ilyen mérőeszközt olyan tárgyaknál használnak, amelyeknek nagyon nagy a mérete, és súlyukat semmilyen más módon nem lehet ellenőrizni. A mérési tartomány akár több tonnát is elér. Tehát tartósak, nagyon erős anyagokból készülnek, és leggyakrabban a nehéziparban és raktárakban használják őket.
Miben különböznek egymástól a különböző mérlegfajták?
A különböző mérlegfajtákat működési módjuk alapján oszthatjuk fel. Rúd-, rugós-, elektromos és elektronikus mérlegek a leggyakoribb eszköztípusok. Tehát vessünk egy rövid áttekintést az egyes eszköztípusokra.
A rudamérlegek fajtái
A rúdmérlegek mérését a karrendszer és a ráhelyezett terhelések összjátéka teszi lehetővé. A legkönnyebb példa erre a korábban említett mérleg. Más rúdmérlegek a súlyt egy nyíl segítségével mutatják meg. Személy- vagy konyhai mérlegek, amelyeknek nincs szükségük áramforrásra, ideális példái ennek.
A rudamérlegek fajtái
A rúdmérlegek mérését a karrendszer és a ráhelyezett terhelések összjátéka teszi lehetővé. A legkönnyebb példa erre a korábban említett mérleg. Más rúdmérlegek a súlyt egy nyíl segítségével mutatják meg. Személy- vagy konyhai mérlegek, amelyeknek nincs szükségük áramforrásra, ideális példái ennek.
Az elektronikus mérlegek típusai
Az elektronikus mérlegek teljesen másképp működnek, mint a fent említett példák. Ez azért van, mert az ilyen eszközök elektronikus kijelzőrendszert használnak. A legújabb technológiák alkalmazása azt jelenti, hogy itt sokkal szélesebb alkalmazási spektrumról van szó. Sok esetben az elektronikus mérlegeket számítógéphez lehet csatlakoztatni. Az adatarchiválásnál ez egy nagyon hasznos funkció.
Az első típusú elektronikus mérlegeknél szükség van emberi beavatkozásra a súly meghatározásához. Ezért nevezik őket nem automatikusnak. Ilyen mérlegek négy pontossági osztállyal rendelkeznek. Az I. osztály a legpontosabb, míg a IV. osztály a legkevésbé pontos. Árkalkulációs-, labor-, daru-, raktár- vagy platformkocsik mind tökéletes példái az elektronikus nem automatikus mérlegeknek.
-
Darabszámláló mérleg – 30 kg / 1 g – fehér
32 190,00 HUF27 290,00 HUF -
Precíziós mérleg – 7500 g / 0,1 g
30 590,00 HUF21 590,00 HUF -
Digitális csomagmérleg – 40 kg / 1 g – Basic – külső LCD
27 590,00 HUF21 690,00 HUF - Precíziós mérleg – 500 g / 0,01 g 16 090,00 HUF
Az automatikus eszközök a második típusú elektronikus mérlegeket képviselik. A korábban említett mérlegekkel ellentétben ezek a modellek karbantartásmentes működést biztosítanak. Leginkább szállítószalag-rendszerekben vagy csomagoló berendezésekben használják őket. Ezért ilyen mérlegek gyakran csomagolótöltő funkcióval vannak felszerelve.
Az utolsó típusú elektronikus mérlegek olyan modellek, amelyek képesek összefoglalni az egy munkamenet során mért összes súlyt. Ez a részmérések összeadásával, valamint az összes eredmény megadásával történik, mint a teljes súly. Ilyen mérlegeket nagyon gyakran gabonasilók, cementkocsik, tartályok és betonkeverők alá helyeznek.
A precíziós mérlegek típusai
A legpontosabb mérlegek közül a precíziós mérlegek a legjobbak. Ilyen mérőeszközök a legújabb technológiai megoldásokon alapulnak, és olyan anyagokból készülnek, amelyek a legjobban működnek bizonyos laboratóriumi körülmények között. Nagyon gyakran ilyen mérlegeket használnak vegyszerek és gyógyszerek adagolására. Az ilyen eszközök specifikus jellege miatt érdemes őket az alkalmazásuk szerint felosztani.
Technikai mérlegek
Technikai mérlegek a laboratóriumi mérlegek első típusát képviselik. Főként ipari laboratóriumokban használják őket, és egyszerű szerkezetük, valamint akár 10 kg-ig terjedő teherbírásuk jellemzi őket. Az ilyen technikai laboratóriumi mérlegek mérési pontossága 0,1 g.
Elemzőmérlegek
A laboratóriumi mérlegek második típusa az analitikai mérlegek. Legtöbbször gyógyszergyárakban és gyógyszertárakban használják őket. Ilyen eszközöknek köszönhetően lehetséges olyan anyagok súlyának mérésére, amelyek tömege kevesebb mint 1 kg. A mérési pontosság 0,01 g.
Fél mikromérlegek
A félmikromérlegek a harmadik típust képviselik, amelyek az analitikai mérlegek fejlettebb változatát jelentik. Különleges bevonattal rendelkeznek, amely megvédi a mérés alatt álló anyagokat a szennyeződéstől. A fél mikroanalitikai mérlegek mérési pontossága 0,001 g. Ilyen eszközökkel rendelkezünk, amelyek csatlakozófelületekkel vannak felszerelve, így számítógéphez vagy nyomtatóhoz csatlakoztathatók.
Mikroanalitikai mérlegek
Mikroanalitikai mérlegek a következő típus. Összehasonlítva a többi laboratóriumi mérleggel, ezek a modellek mind az alkalmazott technológia, mind a mérési pontosság tekintetében sokkal fejlettebbek. A mikroanalitikai mérlegek mérési pontossága 0,0001 g. A terhelési határ csak 10 g. Ilyen mérőeszközökkel össze is lehet foglalni a mérési eredményeket.
Ultramikromérlegek
A legújabb és technológiailag legfejlettebb laboratóriumi mérlegek az ultramikro mérlegek. Az ilyen eszközök mérési pontossága és terhelési határa 0,00001 g, illetve 10 g. Speciális szenzoroknak köszönhetően az ultramikromérlegek képesek az egyes kis tárgyak sűrűségét is mérni. Természetesen ilyen eszközöket is csatlakoztathatunk egy számítógéphez.
Összefoglaló
A különböző mérlegmodellek az évek során jelentősen továbbfejlődtek. Személymérlegek, platformmérlegek, vagy technológiailag fejlett elektronikus mérlegek ideális példái ennek. Nem csak a megjelenésben és a mérési pontosságban különböznek, hanem az egész szerkezetben, valamint az alkalmazási területeken is.
A mérlegek például a kereskedelemben, a közlekedésben és a tudomány világában váltak nélkülözhetetlen munkaeszközzé. Ezeket milliókban használják a háztartásokban is. Nem csak kiváló konyhai segítők, de a testsúly kontrollálásában is segítenek. Ne feledje azonban, hogy minden mérleget rendszeresen kalibrálni kell!
Megosztás