A kert- és ingatlantulajdonosok gyakran panaszkodnak a növények egyenletes öntözésével járó nehézségekre. A fű vagy virágágyások kézi permetezése sok időt és energiát igényel. De elég csak megtalálni a választ arra a kérdésre, hogyan lehet helyesen megtervezni egy kerti öntözőrendszert. A következő cikkben összegyűjtöttünk mindent, amire szükség van egy öntözőrendszer telepítéséhez a telken.
A kert- és ingatlantulajdonosok gyakran panaszkodnak a növények egyenletes öntözésével járó nehézségekre. A fű vagy virágágyások kézi permetezése sok időt és energiát igényel. De elég csak megtalálni a választ arra a kérdésre, hogyan lehet helyesen megtervezni egy kerti öntözőrendszert. A következő cikkben összegyűjtöttünk mindent, amire szükség van egy öntözőrendszer telepítéséhez a telken.
Mire kell figyelni egy kerti öntözőrendszer összeszerelésénél?
Alaposan fel kell készülnöd, hogy hatékony és eredményes kerti öntözőrendszert hozhass létre. Elsősorban szükséged van a megfelelő anyagokra, eszközökre és egy jól előkészített szóró- és csőtervre. Az ilyen elemek kiválasztása a telek méretétől, a növényfajtától, valamint a vízforrástól függ.
Hogyan állítsuk be helyesen az öntözőrendszert?
Az első lépés az, hogy előre meghatározzuk az öntözőrendszer teljes elrendezését. Egy precíz elrendezéssel például meghatározhatja a szükséges szórófejek számát, előre szervezheti a szerelési munkálatokat és kiválaszthatja a megfelelő kerti csövet. Mire van szüksége, hogy ilyen tervet készíthessen?
Önnek mindenképpen szüksége van egy öntözési projektre. Olyan adatok, mint a szórófejek hatótávolsága, szintén nagy jelentőséggel bírnak. Általában körkörös mozdulattal öntöznek. Ezért egy iránytű nagyon hasznos eszköznek bizonyul, hogy helyesen meghatározhassuk a pozíciónkat a projekten. Próbálja meg először úgy elhelyezni a szórófejeket, hogy a területeik könnyedén átfedjenek egymással. Ne aggódjon, ha a szórófejes víz nem éri el a kert néhány területét. Az ilyen látszólag elérhetetlen területekre a víz előbb vagy utóbb el fog jutni.
Amint meghatároztad az utolsó szórófej helyét, tervezheted a vízellátó csöveket. A leghatékonyabb, ha egy fővezetéket hozunk létre, amely az összes mellékvezetéket egyesíti és a legtávolabbi szórófejhez vezet.
Nagy területeknél ajánlott az installációs tervet legfeljebb 5 szórófejes szakaszokra bontani. Ez lehetővé teszi a kiválasztott területek különböző időpontokban történő öntözését. Ezenkívül ez megkönnyíti a vízpumpa és a vízellátás terhelését is.
A szórófejek mellett tervezheti a csatlakozódobozok elhelyezését is. Lehetővé teszik, hogy más kerti öntözőeszközöket, mint például a kerti tömlő, csepegtető öntözőcsövek vagy hordozható szórófejeket kényelmesen csatlakoztass. Úgy tervezték őket, hogy láthatatlanok legyenek, és ne befolyásolják a fűnyírást.
Melyik a megfelelő vízforrás a kerti öntözőrendszerekhez?
A gyep és a növények öntözése, különösen nagy területeken, viszonylag magas vízköltséggel jár. Forró és száraz nyári hónapok, vagy néhány esős nap megfelelően növelhetik vagy csökkenthetik a számla összegét. Azt feltételezzük, hogy egy egyszeri öntözés kb. 20 liter vizet igényel 1 négyzetméterenként. Ezért sokan azt kérdezik, hogy vajon az öntözőrendszer egészét csatlakoztatni kellene-e a vízellátáshoz. A kútfúrás itt a második megoldást jelenti.
Milyen anyagokra van szükség egy kerti öntözőrendszer építéséhez?
Ha rendelkezik az öntözőrendszer teljes elrendezésével és megfelelő vízforrással, akkor el tudja készíteni az anyagokat. Itt figyelembe kell venni a vízelosztó csöveket. A hosszúságát a tervezési szakaszban kell meghatározni, de biztonsági okokból ajánlott néhány méter tartalékot tartani. A szórófejek további fontos elemet képviselnek. Itt mind a süllyeszthető, mind a hagyományos hordozható modellek alkalmazhatóak. A süllyeszthető szórófejek előnye, hogy nem kell őket manuálisan a megfelelő helyre mozgatni. Ráadásul üresjáratban teljesen láthatatlanok. Gondolt már arra, hogy kavicsot vásároljon, ami szivárgási rétegként szolgálna a szórófejek alatt? Itt szükséged lesz csatlakozókra, T-idomokra és szelepekre is, amelyeket a csövek átmérőjéhez kell igazítani.
Csepegtető csöveket általában olyan ingatlanoknál alkalmaznak, ahol virágágyások vannak, vagy ahol a növények csepegtető öntözést igényelnek. Manapság széles körben hozzáférhetőek a különböző hosszúságú csövek. Általában földelőcsavarokkal és a szükséges szerelvényekkel szállítjuk.
- Csepegtető cső – 50 m + csapcsatlakozó + szelep
-
Csepegtető cső – 50 m + csapcsatlakozó + tömítő hüvely
18 290,00 HUF14 690,00 HUF -
Csepegtető cső – 50 m + csapcsatlakozó + 20 rögzítő tüske
19 990,00 HUF14 390,00 HUF - Csepegtető cső – 50 m + csapcsatlakozó
Öntözőrendszer összeszereléséhez szükséges eszközök
A kerti öntözőrendszerek nagyrészt műanyag csövekből állnak, amelyeket csatlakozó darabokkal lehet összekötni. Ezért itt nincs szükség bonyolult eszközökre. De szüksége lesz egy ásóra, hogy árkokat és lyukakat ássunk a csövek és szórófejek számára. Az öntözőcsövek helyes irányának meghatározásához nagyon hasznosak a kis fa cövekek és a zsinórok.
A csövek túl hosszúnak bizonyulhatnak. Ilyen helyzetekben egy műanyag olló felbecsülhetetlen értékű. Egy fűrész is működik itt, de éles széleket hagy a drótvégeken, amelyeket kézzel kell eltávolítani. Az egész telepítés megköveteli az anya csavarok meghúzását, ezért megéri beszerezni egy állítható csavarkulcsot. Beállíthatod a szórófejeket egy csavarhúzóval vagy egy csavarkulccsal.
Melyik szivattyú működik a legjobban kerti öntözőrendszerekben?
Egy szivattyú feladata, hogy elegendő nyomást és vízáramlást biztosítson. Ez főként nagy és összetett telepítések esetén érvényes. Kis telepítések esetén teljesen elegendő a öntözőrendszert a vízellátáshoz csatlakoztatni. Ajánlott a szórófejeket legalább 2 bar nyomásra állítani. Figyelembe kell venni azt is, hogy a nyomás más szórófejekben is csökken. Ahhoz, hogy az öntözőrendszer hatékonyan működjön, feltételezzük, hogy a szivattyúnak minden szórófej esetében 8-10 ml/perc kapacitást kell elérnie 3,5-4 bar nyomáson.
A búvár szivattyúk is nagy jelentőséggel bírnak a kerti szökőkutaknál. Az eszköz típusa a vízszint mélységétől függ. Ha a vízszint 7 m-nél magasabban van, elegendő egy felszíni szivattyú (önfelszívó). Ezen a mélységen már merülőszivattyúra van szükség. Mélykút szivattyúkat pedig olyan kútaknál alkalmazzunk, ahol a vízmélység meghaladja a 20 métert.
- Kútszivattyú – 14,2 m³/h – 2.200 W 104 990,00 HUF
-
Kútszivattyú – 6 m³/h – 750 W – rozsdamentes acél
81 690,00 HUF53 390,00 HUF - Vízszivattyú – 3.500 l/h – 1.200 W – rozsdamentes acél
- Vízszivattyú – 3.500 l/h – 1.200 W
Automatikus kerti öntözés
A kerti öntözőrendszer automatizálása kétségtelenül egy nagyon kényelmes megoldás. Itt a pumpákat nem kell kézzel bekapcsolni, hogy életre keltsük a szórófejeket. Ahhoz, hogy megfelelően létrehozz egy automatikus kerti öntözőrendszert, szükséged lesz egy időzítőre és egy elektronikus szelepre, amely lehetővé teszi vagy megszakítja a vízhez való hozzáférést. Egy időzítővel meghatározhatod, hogy mikor kezdődjön és mikor érjen véget az öntözés.
Ez a rendszer függetlenül az odakint uralkodó körülményektől aktiválódik. Ez azt jelenti, hogy az eső esetén is öntözni fogja a kertet. Ezért a személyes ellenőrzés elengedhetetlen. A speciális talajnedvesség- és csapadékszenzorok használata kiváló megoldást jelent itt. Az első szenzortípus kikapcsolja a szórófejeket, amikor a talaj eléri a kívánt öntözési szintet. Az esőérzékelő viszont megakadályozza, hogy a rendszer esőben elinduljon.
A kerti öntözőrendszer vezérlőegysége általában kint található, és közel van a rendszerhez csatlakoztatott vízszelephez. Így az épület közvetlenül a ház mellett helyezkedhet el. Ha szeretnéd megtudni, hogy hogyan néz ki egy kerti pavilon építése, további információkat találsz egy korábban általunk közzétett cikkben.
Így tervezz kerti öntözőrendszert – összefoglaló
Egy jól megtervezett kerti öntözőrendszer biztosan megkönnyíti sok kertész életét. Nem csak időt takarít meg, hanem rengeteg energiát is, amit általában a gyep és a növények öntözésére fordítana. Ahhoz, hogy optimálisan használni tudjad az öntözőrendszert, kövesd azokat a tippeket, amelyekről cikkünkben olvashatsz.
Ha más útmutatót keresel, javasoljuk, hogy olvasd el további Expondo blog cikkeinket. Weboldalunkon többek között olyan cikkeket találsz, amelyek részletesen leírják a sövények megfelelő metszésének módszereit.
Megosztás