A porcelán csempék rendkívül elegáns és tartós anyagok, amelyeket fürdőszobákban, konyhákban vagy kültéri teraszokon használnak a padlókon és falakon. Gyakran szükséged lesz arra, hogy lyukakat fúrj beléjük, pl. törölközőtartókhoz, csövekhez vagy elektromos dobozokhoz. Tehát hogyan kell lyukakat fúrni a porcelán csempékbe? Olvasd el a cikkünket és tanulj meg mindent, amit a porcelán csempébe történő fúrásról tudni kell.
A porcelán csempék rendkívül elegáns és tartós anyagok, amelyeket fürdőszobákban, konyhákban vagy kültéri teraszokon használnak a padlókon és falakon. Gyakran szükséged lesz arra, hogy lyukakat fúrj beléjük, pl. törölközőtartókhoz, csövekhez vagy elektromos dobozokhoz. Tehát hogyan kell lyukakat fúrni a porcelán csempékbe? Olvasd el a cikkünket és tanulj meg mindent, amit a porcelán csempébe történő fúrásról tudni kell.
Porcelán csempe fúrás. Száraz vagy nedves?
A porcelán csempék nagyon kemények, ami egyszerre előny és hátrány is. Sok éven át tartanak, de a fúrásuk vagy vágásuk rémálom lehet mind a DIY rajongók, mind a szakemberek számára. Szerencsére fúráskor választhat a száraz vagy nedves módszer között, attól függően, hogy milyen anyagot használ.
Száraz fúrás porcelán csempében
A száraz fúrást, beleértve a porcelán csempéket is, általában a szabadban végzik, mivel a folyamat során nagy mennyiségű por keletkezik. Kis darabok is megjelenhetnek. Azonban ezt a módszert tisztábbnak tartják, mint a nedves módszert, és nem igényli további kiegészítők használatát víztartályok formájában. Minden, amire szükséged van, egy megfelelő fúrószár és egy fúró, amiről később ebben a cikkben fogunk beszélni.
A száraz fúrás fő hátránya, hogy kevésbé pontos. A gyakran készített lyukak érdes és szabálytalan szélekkel rendelkeznek, ami nem megfelelő, ha később láthatóvá válnak. Egy jó példa a mosogató vagy mosógép lefolyócsövének a lyuka. A helytelen fúrás is gyorsabban koptathatja a fúrószárat, ami gyakori cserét eredményez.
Porcelán csempék nedves fúrása
A nedves fúráshoz vizet használunk a fúrófej hűtésére. Ez nem csak meghosszabbítja a fúró élettartamát, hanem a fúrási folyamat pontosságát is növeli, lehetővé téve a sima, perem nélküli lyukak fúrását.
A nedves fúrás hátránya a porcelán csempéknél az, hogy általában rendetlenebb. A folyamat során víz fröccsen szét a szobában, így később az egész fürdőszobát vagy konyhát meg kell tisztítani. Szükséged lesz egy kiegészítőre is a fúrószár nedvesítéséhez, bár otthon ezt a célt egy nedves szivacs vagy rongy is szolgálhatja. A professzionális felújítási és építőipari cégek viszont speciális nedves fúró gépeket használnak. Szeretnél építőipari vállalkozást indítani? Olvasd el a következő cikkünket arról, hogyan indíts el egy építőipari vállalkozást.
Porcelán csempe fúrás. Melyik fúrószárakat és szerszámokat válassza?
Amint kiválasztottad a megfelelő fúrási módszert, itt az ideje, hogy kiválaszd a használandó eszközöket.
A fúrószárak esetében fontos a kívánt lyuk mérete és a csempék keménysége. Ha törölközőtartót vagy szappan- és samponflakonok tartóját szeretnél felakasztani, és egyszerűen csak lyukakra van szükséged csavarhorgonyokhoz, akkor neked egy sima gyémántfúró szerszámra lesz szükséged. Győződjön meg róla, hogy az átmérője megfelel az horgony méretének. A lefolyók, csövek, elektromos dobozok stb. számára lyukakat fúrhat gyémántvágóval ellátott lyukfűrészekkel.
Attól függően, hogy mennyire kemények a csempék, meg kell választanod a megfelelő fúrófejet. A keménységi fokot, amelyet a Mohs-skálán fejeznek ki, általában a csempék csomagolásán jelzik. A gyémánt fúrófejeket porcelán csempékhez és kétszer égetett klinker csempékhez kell használni, amelyek keménysége 9. A 6-8 keménységű csempék esetében gyémánt magfúrókat lehet használni.
A megfelelő fúrószárak mellett szükséged lesz egy alkalmas fúrógépre is. Ütvefúrókat szoktak ilyen esetben használni, de fontos, hogy emlékezz rá, fúrás közben kapcsold ki az ütvefúró funkciót! Egyébként tönkreteszi a csempéket. Csak akkor kapcsolhatja be az ütvefúrást, miután átfúrta a csempét, és ha a fal téglából készült. Tudd meg melyik ütvefúró lesz a legjobb választás.
És ha a csempék még nincsenek felrakva a falra? Hogyan fúrhatunk lyukat porcelán csempébe ebben az esetben? Itt két lehetőség van. Az elsők speciális fúróberendezések, amelyeket például betonon is használnak. A gyémánt fúrókoronákkal használják őket, amelyek alkalmasak a porcelán csempékhez. A második lehetőség egy sarokcsiszoló használata. Ezzel a lehetőséggel, speciális korona vágókat szerelünk fel a darálóra. Használhatod a szúrófúrógépet is. Ha ilyen felszerelés iránt érdeklődsz, olvasd el cikkünket a legjobb asztali fúrógép választásáról professzionális használatra.
Hogyan készüljünk fel a porcelán csempékben történő fúrásra?
Most már ismered az alaptechnikákat és rendelkezel a szükséges eszközökkel, elkezdheted a fúrást a porcelán csempékben.
Használjon ceruzát vagy filcet, hogy megjelölje, hol szeretné, hogy a lyukak legyenek. Fontos, hogy ne legyenek közel a csempék széleihez vagy sarkaihoz, hogy elkerüljék a csempék repedését. Ha szárazfúrást tervezel, rögzíts porfogókat a megjelölt pontok alá, amelyek összegyűjtik a fúrás során keletkező por és törmelék nagy részét.
Ha ezzel megvagy, használj központi ütőt vagy szöget, hogy kis mélyedést készíts a lyuk helyén, hogy megakadályozd a fúrószár elcsúszását. Használhat festőszalagot is, ha biztosra akar menni, mivel durva felülete stabilitást biztosít fúrás közben. Ráadásul, ha keresztben ragasztod a csempére, tovább csökkentheted a csempe törésének kockázatát. Nagyobb lyukak esetén jó ötlet lehet először egy kisebb fúróval lyukat fúrni a porcelán csempébe, majd fokozatosan nagyobbá tenni lyukfűrészekkel.
A biztonságodnak mindig elsőbbséget kell élveznie. Száraz fúrás közben por és törmelék kerülhet a szembe és az orrba, ezért különleges védőszemüveget és védőmaszkot ajánlunk.
Hogyan fúrjunk porcelán csempét – összefoglaló
Miután elolvastad ezt a cikket, nem csak azt kellene tudnod, hogyan fúrj porcelán csempébe, hanem azt is, milyen eszközt használj hozzá. A fürdőszobában, konyhában vagy a teraszon való fúrás többé nem jelenthet problémát. De ne felejtsd el, hogy a megfelelő fúrási módszert alkalmazd. A száraz fúrás jobb a szabadban, míg a nedves fúrást beltéren ajánljuk. Szintén fontos a megfelelő fúrószárakat és szerszámokat választani.
Keres tippeket arra vonatkozóan, milyen felszerelésre lesz szüksége egy műhelyben? Olvassa el cikkeinket a legjobb felszerelés kiválasztásáról a barkácsolás szerelmeseinek. Többek között megtudhatod, melyik fúró-csavarozó lesz a legalkalmasabb a specifikus munkákhoz.
Megosztás