Egy szikkasztó építése a kertben nagyszerű megoldás, ha saját biológiai szennyvíztisztító rendszered van, vagy ha áradásokat tapasztalsz a kertedben erős esőzés után. Azonban, mielőtt munkába kezdenél, nézd meg, hogyan működik a szikkasztó és milyen feltételeknek kell megfelelnie. Olvasd el a cikkünket, amely minden szükséges információt tartalmaz erről a témáról.
Egy szikkasztó építése a kertben nagyszerű megoldás, ha saját biológiai szennyvíztisztító rendszered van, vagy ha áradásokat tapasztalsz a kertedben erős esőzés után. Azonban, mielőtt munkába kezdenél, nézd meg, hogyan működik a szikkasztó és milyen feltételeknek kell megfelelnie. Olvasd el a cikkünket, amely minden szükséges információt tartalmaz erről a témáról.
Mi az a szikkasztó?
A szikkasztó egy a földbe ágyazott tartály, amelybe az esővizet vagy a biológiai tisztító rendszerből származó előszűrt vizet vezetik. Összegyűjti a szennyvizet, majd fokozatosan beszivárogtatja a talajba.
Általában két típusú szikkasztó létezik – műanyagból vagy beton gyűrűkből készült. Az első típus általában harang formájú, bár vannak egyszerűbb modellek is, amelyek csőhöz hasonlítanak. A kutak feneketlenek, és gyakran lyukakkal vannak ellátva a végükön, hogy tovább javítsák a vízelosztást. Egy szellőzővel ellátott fedél emelkedik ki a földből.
Egy fontos eleme a szikkasztónak a vízelvezető réteg, azaz több szintű kavics különböző méretekben. Feladata a felgyülemlett víz végső szűrése, hogy az ne jelentsen veszélyt a talajvízre. A vízelvezetés felső rétege nagyobb elemekből készül, például kövek vagy kavicsok. A következő szinteket egyre finomabb és finomabb kőzúzalékból kell készíteni. Az utolsó réteg kavics és homok legyen.
Hogyan működik a szikkasztó?
A szikkasztó tartályában egy csövet helyezünk el egy falnyíláson keresztül, amelyen keresztül a víz az ereszcsatornákból vagy a háztartási szennyvíztisztító rendszerből táplálkozik. Nagyon fontos, hogy a cső a talaj fagyási szintje alatt legyen. Ellenkező esetben télen a jég elzárhatja.
A víz a szikkasztóban fokozatosan áramlik át a szűrőrétegeken, ekkor bomlanak le a ásványi és szerves vegyületek kisebb darabokra. A talajban lévő baktériumok ezeket a részecskéket eszik. Ennek eredményeként tiszta és szűrt víz kerül elosztásra a talajban.
Egy szikkasztó és egy otthoni szennyvíztisztító rendszer
Ahogy már említettük, a szikkasztó kialakítása kombinálható egy biológiai szennyvíztisztító rendszer telepítésével. Az ilyen rendszerek általában rendelkeznek speciális szivárgási csatornázással, ami az egész rendszer utolsó szakasza. Azonban, mivel nagy területre lesz szüksége a telepítéshez, nem minden telek képes megfelelni ezeknek a követelményeknek. Ez nem jelent problémát egy szikkasztó esetében, ahol a víz mélyen a talajba kerül elosztásra, nem pedig az egész kertedben.
Érdemes azonban megjegyezni, hogy csak előkezelt szennyvíz kerülhet a szikkasztóba. Ehhez egy üledékcsapdát használunk, amelyben biológiai folyamatok bontják le a szennyező anyagokat. Ez a folyamat 85%-ban tisztított vizet biztosít, ami bőven elegendő. Később ismét szűrésre kerül a szikkasztó vízelvezető rétegén keresztül.
A megoldás kiváló alternatíva a hagyományos szennyvíztározóval szemben. Nem kell rendszeresen ürítened, és a talaj minőségét is javítja. Azonban, ha azt tervezed, hogy egy szennyvíztárolót ásatsz a hátsó kertedbe, érdemes egy olyat választanod, amelynek van csatornázási rendszere.
Szikkasztók és esővíz elvezetés
A szikkasztók kiváló megoldást jelentenek olyan területeken is, ahol a talaj áthatolhatatlan vagy rosszul áteresztő. Ez elsősorban az agyagos talajú földekre vonatkozik. Ilyen esetekben az esővíz nem szívódik be a talajba, így áradást vagy sárt hoz létre, ami akár több napig is eltarthat.
És bár nem sokan tudják, az esővíz-elvezetés kérdése törvényileg szabályozott, amely előírja, hogy az építési telket úgy kell kialakítani, hogy az esővíz egy esővíz-elvezető rendszerbe, árokba, visszatartó tározóba vagy belső nem burkolt területre lehessen elvezetni. Ha azonban ez nem lehetséges, a szikkasztó a tökéletes megoldás. Csak csatlakoztassa az épület ereszcsatorna rendszeréhez, és a kertjében jelentkező áradási probléma minimálisra csökken. Ne felejtsd el rendszeresen tisztítani a tartályt a levelektől, ágaktól és egyéb szeméttől az ereszcsatornákból.
Egy helytelenül telepített és tervezett öntözőrendszer is hozzájárulhat a pocsolyák vagy sár kialakulásához. Ezért fontos tudni, hogyan tervezzük meg a kerti öntözést, hogy helyesen csináljuk.
Szabályok és előírások szikkasztó építéséhez
Egy szikkasztó építése számos szabályt és előírást tartalmaz, amelyeket figyelembe kell venni a munka megkezdése előtt.
Először is, győződjön meg róla, hogy a szikkasztó olyan területen épül, amely áthatolhatatlan vagy gyengén áteresztő. A talajvíz szintje is fontos. Ha viszonylag közel van a felszínhez, akkor a szikkasztó kialakítása szóba sem jöhet. Mindkét probléma ellenőrzéséhez szükséged van egy szakosodott cég szolgáltatásaira, amely képes elemzi a talaj- és vízviszonyokat. A törvény szerint a szikkasztó mélységének kb. 3 m, míg a legalacsonyabb pontja nem lehet közelebb, mint 1,5 m a talajvíz szintjéhez. Ezenkívül egy mélyebb ásatáshoz további engedélyre lesz szükség.
Ahogy a mély kút fúrása esetében, a szikkasztó helye a telkeden szintén fontos. Ennek helyezkednie kell:
- min. 2 méterre bármilyen épülettől,
- min. 3-5 méterre a szomszédos telkek határától,
- min. 30 méterre a vízellátó csatornától.
Az áteresztő elhelyezése olyan helyen, amely nem felel meg a fenti irányelveknek, egyenértékű lesz az engedélykérelem elutasításával. Amikor beadod a kérelmed, csatolnod kell a földterületed térképét, amelyen rajta van a szikkasztó helye, méretei és a távolságok bármely épülettől.
Szikkasztó építése – szükséges eszközök és anyagok
Speciális építőipari berendezések és anyagok szükségesek lesznek egy szikkasztó megépítéséhez a házad közelében. Attól függően, hogy milyen típusú szikkasztót szeretnél a kertedbe, szükséged lesz vagy egy műanyag, vagy egy beton gyűrűkből készült darabra. Fordításban, a csatornacsöveket használjuk majd a szennyvíztisztító vagy az ereszrendszerből származó víz szállítására. A teljes falakkal rendelkező és 15 cm átmérőjű modellek működnek a legjobban.
Beton gyűrűs szikkasztó esetén manuálisan is elvégezheted, úgy, hogy kiválasztod a talajt belülről, és ahogy mélyebbre mész, további szegmenseket adsz hozzá. Egy másik módszer egy kis HDS mechanikus kotróval kútárok ásása. Ez gyorsabb lesz, de a megfelelő berendezések bérlésének költségei elég magasak. A csatornacsövek számára ásott árkok esetében fontos, hogy a fagyási szint alá kerüljenek, azaz. körülbelül ekkora mélységben: 120 cm. Tehát, ne feledje, hogy a tároló kb 20 cm-rel a vízelvezető réteg felett kell, hogy legyen.
-
Vibrációs döngölő – 34,5 x 28,5 cm – 10 kN
436 990,00 HUF383 990,00 HUF - Lapvibrátor – előre haladó – 43 x 30 cm – 8,5 kN – gumi lappal együtt
- Lapvibrátor – előre futó – 50 x 35 cm – 10,5 kN – gumi lappal
-
Rotoros simító – 6,5 LE – 4.370 ford./perc
354 072,71 HUF329 990,00 HUF
Most már hozzáadhatod a következő szintű vízszűrést, a legfinomabb zúzott kövektől kezdve a nagyobb kövekig. Ha kész, mind a szikkasztó, mind a gödör be kell biztosítani geotextillel, majd fel kell tölteni. Erre a célra használhat kavicsot vagy a gyep, gyökerek és egyéb szemét nélküli árok talaját. Végül, tömörítse le a talajt a kút bejárat körül. Egy rezgő alap vagy lemezkompresszor ideális erre a célra.
Szikkasztók – összefoglaló
Egy szikkasztó sokkal könnyebbé teszi az életet a biológiai szennyvíztisztító rendszerek tulajdonosai számára, valamint azok számára, akik áradás vagy sár problémáival küzdenek az esős időszakok után. Nem csak lehetővé teszi, hogy hatékonyan és ökológiailag megszabaduljon a felesleges víztől, de javítja a talaj minőségét is, ahol gyönyörű kertet hozhat létre. Azonban, mielőtt a lapáthoz nyúlnál, hogy áss egy gödröt, ne felejtsd el, hogy csak áthatolhatatlan vagy gyengén áteresztő talajon építheted meg.
Megosztás