Házépítés lépésről lépésre – útmutató

Megosztás

Egy ház építése jelentős befektetést igényel, és mind megfelelő pénzügyi forrásokat, mind alapos tervezést követel. Az ilyen projektek specifikus idővonalakkal rendelkeznek. Olvasd el a cikkünket és tudj meg mindent a házépítés összes szakaszáról, valamint arról, hogyan készülj fel rájuk. 

Házépítés

Megosztás

Egy ház építése jelentős befektetést igényel, és mind megfelelő pénzügyi forrásokat, mind alapos tervezést követel. Az ilyen projektek specifikus idővonalakkal rendelkeznek. Olvasd el a cikkünket és tudj meg mindent a házépítés összes szakaszáról, valamint arról, hogyan készülj fel rájuk. 

Mennyi időbe telik egy ház építése? 

Ha saját házat tervezel építeni, az egyik első kérdés, ami valószínűleg eszedbe jutott: „mennyi időbe telik?” A legegyszerűbb válasz: „attól függ”. Minden otthon különböző, és ennek eredményeként a szükséges munka, anyagok és idő is változni fog. Egy hagyományos módszerekkel épített, standard méretű ház körülbelül 2 év alatt készül el, és költözhető állapotba kerül. 

Azonban, mivel az energiagazdálkodás jelenleg nagy kérdés, egyre többen választják a passzívház építését. Passzívház építésekor szükséges olyan megoldásokat alkalmazni, mint a speciális hőszigetelés, a rekuperációs rendszer vagy a napelemek, hogy csökkentsük az épület hőigényét. Ilyen intézkedések hosszabb építési időt eredményezhetnek, általában akár 3 évig is. 

Az egyik leggyorsabb megoldás a piacon a fa szerkezetű ház, amely akár már 90 nap alatt kész lehet a építkezés kezdetétől számítva. Egy könnyű fa keretet használunk, amely fa deszkákból és gerendákból készül. Ilyen otthonok nagyon népszerűek az USA-ban, Kanadában és Skandináviában, de általában nem csak gyors építésük miatt nyernek egyre nagyobb népszerűséget, hanem viszonylag alacsony költségeik és könnyű súlyuk miatt is. Másrészt, sokan még mindig úgy kezelik őket, mintha kevésbé tartósak lennék, mint a hagyományos tégla házak. 

Építkezés idővonal 

Az idővonal tartalmazza a ház építésének minden szakaszát, a munka terjedelmével és a specifikus munkák befejezésének határidejével együtt. Egy ilyen lépésről-lépésre szóló terv létrehozása sokkal könnyebbé teszi a ház építését, és csökkenti annak kockázatát, hogy egy létfontosságú lépést kihagyjunk. 

Ház építése: az alapok 

A forradalmi lépés abban áll, hogy előkészítjük a telket az építkezéshez. Először is, szigeteljük le az egész területet, pl. egy hálókerítéssel vagy más ideiglenes megoldással. Ez megvédi az építkezést a nem várt vendégektől. 

Miután ezzel megvagyunk, folytathatjuk az épület pontos helyének meghatározásával. Nagyon fontos, hogy ezt ne magunk csináljuk. Egy képzett földmérőnek kellene felelősséget vállalnia a terület szintezéséért, mivel rendelkezésére állnak speciális földmérő eszközök, amelyek pontos adatokat szolgáltatnak, amelyek elengedhetetlenek a szükséges dokumentációhoz. 

A következő lépés, az alapvető földmunkák, mint például a telek egyengetése után, az alapok és a pince építése a mennyezetével, ha terveztek pincét, azaz. Nagyon fontos megfelelően szigetelni az alapokat, hogy megakadályozzuk a beton korrózióját, valamint elosztani a szennyvízrendszer vízszintes elemeit. Néha szükség lehet nedvességeltávolító csatornarendszerre is. 

A fent említett munkálatok 1,5-2 hónapot vesznek igénybe, és a legjobb, ha télen előtt befejeződnek. 

Házépítés: a szerkezet felállítása 

A házad építésének következő lépése a szerkezet felállítása, amit a legjobb, ha nem korábban kezdesz el, mint a kora tavasz. Ez az egyik legdrágább szakasz, akár az egész költségvetés 45%-át is elviszi! 

Ezen a szakaszon fogod építeni a falakat és a tetőt. Ne felejtsd el nyílásokat hagyni az ablakoknak és ajtóknak. Ha kétszintes házról van szó, ebben a szakaszban építik meg a betonlépcsőket is, valamint a mennyezeteket, kéményeket és tetőszerkezeteket. A tetőt befedtük az első rétegekkel, beleértve a tetőszigetelő filcet is. 

A fent említett munkálatok általában 2 héttől 4 hónapig is tartanak. 

Házépítés: ablakok, ajtók és gépészet 

A munkálatok ezen szakaszában a cél az épület őszi és téli időszakra való előkészítése, ezért magában foglalja az ablakokat és ajtókat, valamint a tető befejezését. Belső válaszfalakat húzunk fel a házban. 

Ugyanakkor az elektromos, víz- és gázvezetékek is be vannak szerelve, tehát győződjön meg róla, hogy ez megfelelően és biztonságosan történik. Ezt aztán egy hitelesített szerelőnek kell ellenőriznie. Ha minden rendben, akkor elkezdheted a gipszkarton panelek telepítését és takarítást a durvább munkák után. 

A fent említett munkák elvégzése körülbelül 3-5 hónapot vesz igénybe. 

Házépítés: befejező munkálatok 

A ház építésének utolsó szakasza számos befejező munkát tartalmaz, beleértve: 

A külső fal szigetelése gyakran ezen a szakaszon történik, bár ez nem kötelező. Ezt később is meg lehet csinálni. 

Amikor a befejező munkálatok elkészülnek, a ház kulcsrakész állapotban van, csak a bútorok hiányoznak. 

Mire kell odafigyelni egy ház építésekor? 

Házépítésnél nem csak az idővonal fontos, hanem a tervek is, amelyeknek az első dolognak kellene lenniük, amit megvizsgálsz a telek megvásárlása után. 

Két megközelítés létezik a privát otthonok tervezési terveinek témájában – kész és személyre szabott tervek. Az első opció sokkal olcsóbb, és egyszerűen csak készen álló terveket kell választanod egy adott költségbecsléssel, a felhasznált anyagok típusával és még sok mással. Egy hátránya, hogy a házad kevésbé lesz eredeti, tehát ez a várakozásaidtól függ. Ezenkívül nem minden terv lesz megfelelő a telek alakjához vagy méretéhez. 

Személyre szabott tervek a másik lehetőség. Bár drágábbak, mint a kész tervek, lehetővé teszik, hogy megalkossátok álmaitok otthonát. Az építészek a te igényeid és elvárásaid szerint készíthetnek tervet, figyelembe véve a használni kívánt anyagok típusát. Nem biztos abban, milyen típusú házat építsen? Olvasd el a másik cikkünket és tudj meg többet a bővített agyag házak előnyeiről. 

Ház típusok és az építési szakaszok 

A ház építésének különböző szakaszai eltérhetnek attól függően, hogy milyen típusú tervezést választasz. Például egy fa szerkezetű ház kissé eltérő megközelítést igényel, mint egy téglából épült épület. Mi a különbség? 

Fafedés építésének szakaszai 

Ahogy a hagyományos építési módszereknél, egy fa szerkezetű ház építése is a terület felmérésével és az alapok megépítésével kezdődik. Itt használhatsz alapozást vagy földlapot, akár pincével, akár anélkül. 

Ezen a ponton jelennek meg az első különbségek, mert az alapozás után fel kell állítani a szerkezeti vázat. Ez a következő lépéseket foglalja magában: 

A következő szakasz a szerkezet felállítása, amely során a külső falburkolatot a szél elleni szigeteléssel együtt szerelik fel, és a tetőt tetőlemezekkel vagy fóliával borítják. Egy réteg tetőszigetelő filcet alkalmazunk a tetőn, hogy megvédjük a belső teret az esőtől. 

Ha ez megvan, akkor elkezdheted az épület szerkezetének munkálatait. Ablakok, ajtók, ereszcsatornák és a tetőfedés telepítéséből áll. Ezen a szakaszon kerülnek telepítésre a vízvezeték-, fűtés-, villamos rendszerek stb. Miután lefektettük a kábeleket és csöveket, szigetelni kell a házat, például. használjunk üveggyapotot, amit külső falak és mennyezetek borítására használnak. A hangszigetelést gyakran telepítik, majd az izolált keretet gipszkarton panelekkel borítják, amelyeket később gipszelni és csiszolni kell. 

A vázas ház építésének utolsó szakasza az összes befejező munka. Ez ugyanaz, mint a téglaházaknál. Belső ajtók és fürdőszobai szerelvények vannak felszerelve, a padlók le vannak rakva, a falak ki vannak csempézve és le vannak festve, stb. 

Szükséges eszközök minden házépítési szakaszban 

Minden házépítési szakasz teljesen más eszközöket igényel. Attól függően, hogy mennyit tudsz magad megcsinálni és mely feladatokhoz fogsz alvállalkozókat használni, különböző típusú építőipari eszközökre lesz szükséged. 

Az alapozási szakaszban, amikor a területet elő kell készíteni és az alapokat meg kell építeni, az ásóeszközök elengedhetetlenek lesznek. Ez lehet akár egy kézi ásó, vagy egy mini kotrógép. Az alapokhoz szükség lesz egy betonkeverőre. Szükség lesz egy rezgőlapra is, hogy a talajt a alapok visszatöltése után tömörítse. 

Amikor téglafalakat építesz, szükséged lesz téglaburkoló eszközökre és kiegészítőkre, pl. egy kanál, egy gumi kalapács tömörítéshez, egy fűrész betonblokkok vágásához, egy habarcskeverő stb. Az ablakok, ajtók és gépészetek telepítéséhez biztonságosabb a szakosodott vállalkozók szolgáltatásait igénybe venni, hogy biztosak legyünk abban, hogy az elektromos rendszer nem lesz tűzveszélyes és a vízcsövek nem fognak szivárogni. 

Minden szakaszban szükséged lesz különféle kézi és elektromos szerszámokra a különböző elemek összeszereléséhez. Például szükséged lesz egy vezeték nélküli elektromos csavarhúzóra a gipszkarton panelek falválasztó falakhoz történő rögzítéséhez, és egy falcsiszolóra a felület simításához a vakolás után. Ha tervezed, hogy paneleket és más faelemeket vágasz, akkor szükséged lesz egy fűrészgépre is. 

Mielőtt bármilyen munkába belekezdenél, tervezd meg pontosan, mit szeretnél csinálni, ami megkönnyíti a megfelelő eszköz kiválasztását. 

Ház építésének szakaszai – összefoglaló 

Egy ház építése hosszú folyamat, és minden szakaszban előkészületet és elkötelezettséget igényel. Tudni mire számíthatsz, biztosan segít abban, hogy valóra váltsd az álmodat a saját házadról. Bízunk benne, hogy miután elolvasta ezt a cikket, otthonosabban érzi magát a témában. 

Érdekel az építőipar és szívesen kipróbálnád szakmailag? Ha így van, miért nem indítasz saját vállalkozást? Egy másik cikkünkben találhatsz tippeket arra vonatkozóan, hogyan indíts el egy építőipari vállalkozást. 

Hasznos volt ez a cikk? Igen Nem

Legújabb cikkek

A legjobb módszer a nedves falak szárítására

Rossz időjárás, szivárgó tető, törött csövek vagy rossz szellőzés: A falak sokféleképpen nedvesedhetnek. Ellenőrizetlenül hagyva a…

Bővebben

Az alapvető eszköztár: alapvető eszközök minden lakástulajdonos számára 

Ha a megfelelő eszközökkel szereli fel magát, időt, pénzt és fejfájást takaríthat meg, ugyanakkor képessé válik…

Bővebben

Saját barkácsműhely kialakítása

Sok barkácsolásrajongó legnagyobb álma, hogy saját, teljesen felszerelt barkácsműhelyük legyen. Olvasson tovább, és megtudja, hogyan és…

Bővebben

Saját ágy építése – lépésről lépésre

Saját ágy megépítése nem olyan nehéz, mint amilyennek látszik. Sőt, még szórakoztató is lehet. Egy kis…

Bővebben